Tydzień Edukacji Globalnej
|
(fot. loxv.wroclaw.pl) |
Ostrów, 12-11-2015
W dniach od 16 do 22 listopada będzie trwał Tydzień Edukacji Globalnej. Ta coroczna akcja realizowana jest w Europie pod patronatem Centrum Północ- Południe Rady Europy. W tym roku będzie przebiegać pod hasłem "Równość - od słów do czynów".
|
(fot. filipkaczmarek.pl) |
Czym jest edukacja globalna?
Edukacja globalna nie jest dziedziną wiedzy, lecz niekończącym procesem uczenia się i poznawania wciąż na nowo dynamicznych zjawisk globalnych. Edukacja globalna obejmuje edukację rozwojową, edukację w zakresie praw człowieka, edukację dla zrównoważonego rozwoju, edukację na rzecz pokoju i zapobiegania konfliktom, edukację międzykulturową stanowiącą globalny wymiar edukacji obywatelskiej. Wyjaśniając m.in. przyczyny i konsekwencje światowych zjawisk, wpływ jednostki na globalne procesy i odwrotnie, zachowania wobec stereotypów i uprzedzeń, wpływa na kształtowanie umiejętności oraz sprzyja kształtowaniu postaw: odpowiedzialności, szacunku, uczciwości, otwartości, empatii, osobistego zaangażowania czy gotowości do ustawicznego uczenia się.
W obrębie działalności edukacyjnej bibliotek publicznych interesująca jest tematyka związana z edukacją globalną szczególnie skierowaną do dzieci i młodzieży. Właściwe zobrazowanie problemów i występujących zjawisk globalnych daje młodym ludziom niepowtarzalną szansę rozwijania wrażliwości na globalne wyzwania i wzbudza w nich świadomą refleksję nad własnym stylem życia i podejmowanymi decyzjami. Świadomość współzależności między globalnym Południem a globalną Północą jest często pierwszym krokiem młodych ludzi do osobistego zaangażowania się w skuteczne inicjatywy na rzecz bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego świata.
W wydarzeniach Tygodnia Edukacji Globalnej będzie również obecna filia biblioteki w Ostrowie. Dzięki współpracy z Gminną Biblioteką Publiczną w Radziemicach, uczniowie szóstej klasy wezmą udział w atrakcyjnym spotkaniu warsztatowym pt. "Mój dzień w świecie globalnych współzależności". Organizacja przedsięwzięcia jest efektem udziału Biblioteki Publicznej w projekcie "Globalnie - Lokalnie - Aktywnie" Fundacji Kultury Chrześcijańskiej Znak współfinansowanym ze środków Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.
Halina Rokita
|
|
|