Życie zakonne w średniowiecznym klasztorze - wystawa fotograficzna

(fot. MBP Proszowice)

Proszowice, 5-03-2018

     Okres Wielkiego Postu sprzyja refleksji i zadumie, zrobieniu choćby krótkiej pauzy w codziennym zabieganiu. Zatrzymajcie się Państwo na chwilę przy portretach współczesnych mnichów, zajrzyjcie do zakamarków klasztoru, pooglądajcie średniowieczne freski, nacieszcie spokojem urokliwego wirydarza...

     Zapraszamy bardzo serdecznie do obejrzenia wystawy fotografii autorstwa Andrzeja Kalinowskiego - fotografa i podróżnika, który z aparatem zwiedził ponad czterdzieści krajów, a prezentowana obecnie w bibliotece wystawa jest fragmentem wykonanej przez niego dokumentacji zdjęciowej ilustrującej historię zlokalizowanych w Polsce klasztorów cysterskich i pocysterskich, która w całości prezentowana była w Opactwie Cysterskim w Krakowie - Mogile.

     Obok zdjęć obiektów architektury sakralnej zlokalizowanych w Wąchocku znajdują się fotografie mniej znanych zakątków i detali z wnętrz, często na co dzień niedostępnych dla zwiedzających oraz zatrzymane w kadrze fragmenty życia codziennego za murami. Niezwykłe są obrazy pokazujące życie współczesnych mnichów, w którym autor zdjęć, dzięki uprzejmości przełożonych klasztoru, uczestniczył mieszkając, pracując i modląc się razem z braćmi.

     Swoją opowieść o Opactwie Cystersów w Wąchocku Andrzej Kalinowski podsumowuje tak: W chwili obecnej można oglądać kościół utrzymany w styku późnego baroku, raczej rococo, piękną rozetę nad głównym ołtarzem, dobrze zachowaną kaplicę bł. Wincentego Kadłubka z pięknymi stallami wewnątrz. Znakomicie prezentują się romańskie krużganki z licznymi średniowiecznymi freskami i epitafiami nagrobnymi oraz niezwykle uroczy, malutki, spowity w ciszy wirydarz klasztorny. Osobnymi obiektami godnymi do polecenia są kapitularz romański (pierwsza połowa XII w.) i refektarz klasztorny z XIII w. Z obwarowań pozostała zachowana brama z pierwszej połowy XVII wieku. W murach klasztoru znajduje się muzeum przyklasztorne w którym można zobaczyć wiele interesujących eksponatów, które są tylko tam do podziwiania. Poznając stare dzieje klasztorów cysterskich, Wąchocka nie można przeoczyć, miejsce to bowiem bardzo dużo wnosi do całego bogactwa cystersów w Polsce i w Europie.

Wystawę można oglądać do końca kwietnia, od poniedziałku do piątku w godz. od 8.00 do 18.00, w soboty od 10.00 do 14.00. w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Proszowicach, Rynek 16 (parter).

Zapraszamy!

(fot. MBP Proszowice)


red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: http://www.24ikp.pl/serwis/ko/kultura/20180305cystersi/art.php