Adam Słupek, życie i twórczość tom I
|
(fot. zbiory IKP) |
autor (autorzy) publikacji: Zbigniew Pałetko
wydanie.: 1
wydawnictwo: własne
miejsce wydania: Radziemice
rok wydania.: 2019
Biografia Adama Słupek jest opisem jego życia, które zaznaczyło się w historii Radziemickiej Doliny. Pracy nadałem tytuł: Adam Słupek, życie i twórczość, aby ukazać biografie człowieka, z Ibramowic, gmina Pałecznica, pow. Proszowice.
Dając rekonstrukcję osobowości Adama, treści i informacje zawarte w biografii stały się w pewnym stopniu naukowym opracowaniem. Jako członek opozycji antykomunistycznej, z kierunkami działania nad kształtem przyszłej niepodległej Rzeczpospolitej, był prawdziwym patriotą walcząc w latach 1980 - 1998, o wolną Niepodległą Polskę.
Wielokrotnie w biografii używam poufnego zdrobnienia. Znam życie i twórczość Adama od kilkunastu lat. Jego twórczość jest tak mi bliska, że trudno mi nieraz język o pisaniu o nim zoficjalizować. Dużym zainteresowaniem coraz bardziej wgłębiałem się pożółkłe już karty jego zbiorów, udostępnione przez Stefana - brata Adama.
Używając określenia zbiory Adama, mam na myśli kolekcję prasy podziemnej Solidarności, tak zwanego drugiego obiegu oraz jedną z największych w Polsce kolekcji znaczków, kart i kopert podziemnych wydawnictw Solidarności i Poczty Polskiej.
Ta praca biograficzna wyrosła organicznie z życia. Wiedziałem, że praca ta zajmie mi dużo czasu. Zbierane materiały oraz zbiory po Adamie, znajdujące się u jego brata Stefana Słupka, okazały się niezmiernie cenne.
Napisanie tej biograficznej książki było dla mnie czymś nieoczekiwanym, niemal zaskakującym. Powstała ona z przypadku - jeśli taka rzecz jak ta biografia w ogóle z przypadku może powstać. Wybór tematyki nie był dziełem przypadku. Zdarzyło się w życiu Adama kilka historii, których pominąć niepodobna. Nie można pominąć faktów jego życia, jeżeli chcemy, aby jego postepowanie było w pełni zrozumiałe. Ze względu na charakter jego twórczości i działalność polityczną nie mogłem usystematyzować chronologicznie poszczególnych rozdziałów.
Ta proza opisuje człowieka współczesnego, niezwykle pracowitego, sumiennego i zadbanego o siebie. Był spokojny, pracowity.
W literaturze występuje jako:
- Działacz polityczny. Uczestniczył we wszystkich manifestacjach w Nowej Hucie i w Krakowie w latach 1982 - 1989. Należał od 1980 r. do Niezależnego Samodzielnego Związku Zawodowego Solidarność oraz Tajnej Komisji Zakładowej NSZZS. Inwigilowany, aresztowany, więziony za przekonania patriotyczne i polityczne. Jako działacz opozycji antykomunistycznej odznaczony został między innymi Krzyżem Wolności i Solidarności przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, za zasługi w działalności na rzecz niepodległości i suwerenności Polski oraz respektowania praw człowieka w PRL. W dniu 22 września 2012 r. odznaczony został Krzyżm Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych, wolności słowa i wolnych mediów w Polsce.
- Działacz kulturalny i artystyczny. Autor i wykonawca patriotycznych wystaw na planszach dużego formatu. Jeden z największych posiadaczy kolekcji podziemnych znaczków i kart pocztowych w Polsce. Kolekcjoner i kolporter prasy podziemnej.
- Wielki patriota. Patriotyzm Adam zweryfikowany został w pracy renowacji Kopca im. Józefa Piłsudskiego, jako członka Towarzystwa Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, Komitetu Opieki Kopca Józefa Piłsudskiego. Wykazywał dużą aktywność przy renowacji i zabezpieczeniu pomników idei Niepodległościowej, również na Ukrainie i Litwie.
Współpracował z wieloma organizacjami politycznymi i społecznymi jak:
- Komitet Zakładowy NZSS Solidarność
- Charytatywna praca przy kościele parafialnym św. Brata Alberta, Szklane Domy w Nowej Hucie oraz przy kościele w Mistrzejowicach
- Oddziale Krakowskiego Związku Legionistów Polskich,
- Konspiracyjna działalność kolportażowa prasy podziemnej
- Współorganizator Pielgrzymki Ludzi Pracy do Częstochowy
- Uczestnik od 1984 r. we wszystkich Marszach Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej na trasie Kraków, Oleandry - Kielce.
- Intensywnie pracował w Związku Piłsudczyków w Krakowie.
Pracując społecznie w różnych organizacjach zawsze chodziło mu o to, że doświadczenia dobre czy złe II Rzeczypospolitej, to doświadczenia autentyczne i niezależnej Polski. Nie mogę sobie dziś wyobrazić jak on to wszystko robił.
Pozostawił duże zbiory podziemnej prasy wydawniczej, która w najbliższym czasie zostanie zinwentaryzowana i skatalogowana, aby mogła służysz kolejnym badaczom. Nie ulega wątpliwości, że kolekcjonerstwo Adama Słupka wymagało wiedzy merytorycznej oraz metodologicznej. Szczególnie odnosi się to do jego zbiorów znaczków, kart i pocztówek Poczty Solidarnościowej. Kilkadziesiąt klasów, segregatorów dobitnie mówi o pracowitości Adama.
Brakuje mam wydawnictw książkowych drugiego obiegu, które zostały w liczbie ok. 400 egzemplarzy skonfiskowane podczas rewizji jego mieszkania, przeprowadzonej w dniu 29 czerwca 1985r. przez milicję i pracowników Służby Bezpieczeństwa.
Nie wszystkie przedmioty zabrane podczas rewizji samochodu, mieszkania na Wzgórzach Krzesławickich i w domu rodzinnym w Ibramowicach powróciły do Adama.
To co pozostawił Adam Słupek jest dziedzictwem, które kształtuje pamięć o nim. Pozostawił z lat 80. dużą kolekcję prasy podziemnej oraz kilkadziesiąt segregatorów i klaserów znaczków, kart i kopert wydawnictw Niepodległościowych.
Na koniec pozostaje autorski obowiązek podziękowania. Pragnę podziękować mojej żonie Jadwidze za okazywaną życzliwość i cierpliwość.
Dziękuje Stefanowi Słupek za udostępnienie materiałów, zbiorów po Adamie - bez których praca ta nie mogła by powstać. Dziękuję również Stefanowi za korekty, spostrzeżenia oraz otrzymane kwerendy z Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, dotyczące Adama. Podziękowanie kieruję do Michała Andrzeja Rybaka, Prezesa Stowarzyszenia Zwykłego Marszu Szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej w Tomaszowie Mazowieckim za zdjęcia jego autorstwa.
Podziękowania za wnikliwą korektę i wskazówki metodyczne składam Pawłowi Nowaka z Warszawy, Aleksandrze Maślanka z Krakowa i Joannie Zawartka z Radziemic.
Oddaję czytelnikowi publikację. Wiem, jak dla wielu będzie ona interesująca, potrzebna. Dla mnie nie ma w tym nic niespodziewanego.
Książka ta, niech będzie dowodem uznania i szacunku dla Adama Słupka, jakże sumiennej, uczciwej jego pracy a zarazem skromnego życia.
opracowanie informacji: Zbigniew Pałetko, 9-02-2019
|