Gmina Opatowiec dla Ciebie, Polsko
|
(źródło: publikacja) |
autor (autorzy) publikacji: Magdalena Komorowska
wydanie.: 1
wydawnictwo:
miejsce wydania: Opatowiec
rok wydania.: 2021
W tych dniach otrzymałem w prezencie, z miłą dedykacją, od burmistrza Opatowca pracę - album, pod tytułem "Gmina Opatowiec dla Ciebie, Polsko". Autorką tekstu, w formie popularyzującej miasto i gminę, jest Magdalena Komorowska. Ważnymi w pracy są zdjęcia, głównie ze zbiorów Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie oraz zbiorów prywatnych.
Praca edytorsko, na wysokim poziomie. Burmistrz, jak ją określił w słowie wstępnym, ma charakter [...] współczesno - historyczny [...].
Miasto położone jest na jednym z najstarszych traktów w Polsce, biegnącym z Krakowa do Sandomierza i dalej a położone na lewym brzegu Wisły, ma po jego drugiej stronie, wpadający do niej Dunajec. Opatowiec i gmina ma bogatą historię, sięgającą epoki kamienia. Prawa miejskie otrzymał z rąk Bolesława Wstydliwego (1226-1279) w 1271 roku. O nadanie takiego statusu zabiegał ówczesny opat klasztoru tynieckiego Modlibóg. Budzi uznanie wizja rozwoju dóbr benedyktynów. W niedalekiej odległości od Krakowa, w górnym biegu Wisły, w ich posiadaniu był i jest Tyniec, a dolnym przez wieki Opatowiec.
Zapewne, jak mówi legenda, z urokliwego miejsca, jakim jest źródełko św. Andrzeja Świerada w Kraśniowie, w sąsiedztwie miasta, wyruszył doliną Dunajca, pierwszy polski święty - Andrzej Świerad, poprzez Tropie, na teren ówczesnych Węgier (dziś Słowacji) do Nitry, by tam realizować swoje posłanie.
W dziejach Polski, Opatowiec zaistniał szczególnie w okresie Powstania Styczniowego, gdy armia dyktatora, generała Mariana Langiewicza, po bitwach w Chrobrzu i pod Grochowiskami przemieszczała się tu na teren zaboru austriackiego i za sprawa walki jaka podjął 1 Pułk Legionów. Józef Piłsudski [...] Początkowo swoją kwaterę umieścił w Gręboszowie, a następnie, gdy bój na lewym brzegu przybrał na sile, przeniósł się do Opatowca. Żołnierze legionów stoczyli krwawe walki z Moskalami między innymi w okolicach Ksan, gdzie kilku legionistów poległo. 22 września (1914 roku) Piłsudski wydał rozkaz odwrotu na prawy brzeg. Do końca nadzorował przeprawę w Opatowcu, a sam- jak pisze we wspomnieniach - przepłynął na drugi brzeg ostatnim pontonem 24 września wieczorem [...].
Jego pomnik na skarpie Wisły, jest jednym z najpiękniejszych w Polsce. Warto go zobaczyć...
Zajmuję się dziejami Opatowca w XIX wieku, to bardzo trudny okres. Miasto w 1869 roku utraciło prawa miejskie. Jakże radosnym dla jego mieszkańców był 1 stycznia 2019 rok. Opatowiec odzyskał prawa miejskie...
Zachęcam do nabycia tej pracy i poznania pełnego uroku miasta i gminy...
opracowanie informacji: Henryk Pomykalski, 22-05-2021
|
jedna z kart książki (źródło: publikacja) |
|