Mała wieś - Szarbia

(źródło: publikacja)
autor (autorzy) publikacji:
Adrian Bryła

wydanie.: 1

wydawnictwo: własne

miejsce wydania: Szarbia

rok wydania.: 2021

     W maju tego roku Adrian Bryła wydał bardzo ciekawe opracowanie Mała wieś - Szarbia. Jak sam pisze [...] Zwiedzając kolejne miasta, uświadomiłem sobie jak mało wiem o swojej miejscowości, jak mało w szkole uczą o lokalnej historii. Będąc ciekawy świata zapragnąłem zebrać wszystkie informacje dające mi odpowiedzi na coraz to nowe pytania. Mała wioska okazała się mieć wielką historię [...]. Doskonałe motto dla WSZYSTKICH regionalistów.

     Adrian tą publikacją dołączył do grona miłośników Ziemi Proszowskiej dzielących się swoją wiedzą z innymi - GRATULUJĘ!!! Mam nadzieję, że wkrótce znajdzie się WIELU naśladowców tego pasjonata lokalnej historii, ponieważ w naszym regionie na przestrzeni wieków działo się naprawdę dużo, POSZUKAJCIE!!!

     Fragment książki: [...] Od wczesnego średniowiecza wieś była własnością rycerską. Od XIII wieku wieś należy do parafii p.w. Narodzenia NMP w Igołomii; Kaplica MB Królowej Polski w Szarbi. Również od wczesnego średniowiecza do połowy XV wieku wieś znajdowała się pod jurysdykcją kasztelana brzeskiego, a od końca XV wieku do 1795 roku Szarbia należały do powiatu proszowskiego.

W wieku XV we wsi było 4 folwarki oraz 5 zagrodników z rolą, z których dziesięcinę wartości 17 grzywien oddawano plebanowi w Igołomii. Dziesięcinę z 2 łanów kmiecych oddawano do klasztoru w Brzesku (Hebdowie). W tym czasie poszczególne części Szarbi należały do drobnej szlachty: Mikołaja Polanowskiego herbu Pobóg, Piotra i Stanisława Szarbskich herbu Topór i Piotra Słupowskiego również herbu Topór [...]
.

Dzięki uprzejmości autora z całą publikacją możemy zapoznać się w dziale prossoviana/on-line - TUTAJ!

Zapraszam do lektury!

opracowanie informacji: Andrzej Solarz, 2-09-2021   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/info/prossoviana/monografie/mala_wies_szarbia/art.php