Szarbia, stanowisko 7, gm. Koniusza. Osady i cmentarzyska od okresu Neolitu po okres wpływów rzymskich
|
(źródło: publikacja) |
autor (autorzy) publikacji: Ryszard Naglik (red./ed.)
wydanie.: 1
wydawnictwo: Biblioteka Muzeum Archeologicznego w Krakowie
miejsce wydania: Kraków
rok wydania.: 2019
W zbiorach Państwowej Akademii Nauk i Umiejętności w Krakowie (PANiU), od roku znajduje się "dokument pisemny" związany z powiatem proszowickim. Publikacja ta dotyczy stanowiska archeologicznego, o którym swego czasu było głośno w nadszreniawskiej krainie. A teraz już w samym Krakowie - mieście królów polskich.
W tejże miejscowości, gminy Koniusza w dalekiej przeszłości, za czasów wpływów rzymskich, zamieszkiwała ludność trudniąca się łowiectwem i koczownictwem. Lecz jeden z grobów określono książęcym, a jego bogate wyposażenie dowodzi, że był to ktoś znaczący w hierarchii tej społeczności. Stanowisko zostało odkryte w 1994 roku i na przestrzeni upływających lat, odsłaniało swoje tajemnice w postaci cennych artefaktów, ówczesnej epoki. Wszystko skrupulatnie i dostępny sposób dla czytelnika, jest zawarte w tej obszernej książce.
Ale najważniejsza jest: wiedza, historia i liczne zdjęcia, dokumentujące to okazałe znalezisko. Uważam że to cenne opracowanie, które powinno zaciekawić nie tylko samych mieszkańców Szarbii, ale też i lokalnych pasjonatów historii. A tych przecież jest ich niemało w naszym regionie.
Zapraszam do lektury!
opracowanie informacji: Marcin Szwaja, 12-03-2021
|
Ryc. 22. Szarbia, site 7, gm. Koniusza. Komora grobowa 138-107 rekonstrukcja; rys. Michał Podsiadło (źródło: publikacja) |
|