Marcin z Wrocimowic. Kopiec Marcina - nowa publikacja online IKP odc. 01
|
(fot. ikp) |
Radziemice, 9-06-2017
Od autora
Uroczystości rocznicowe Powstania Kościuszkowskiego oraz Bitwy pod Grunwaldem, jakie odbywają się w Racławicach i Wrocimowicach wykazują coraz większe zainteresowanie.
Zainteresowanie moje historią, nowym spojrzeniem na otaczającą przyrodę, od kilkudziesięciu lat zaowocowało dużym, własnym archiwalnym zbiorem, niezbędnym przy pisaniu tej pracy. Z tych zainteresowań powstało zamiłowanie do podróżowania po archiwach, poszukiwanie różnych wiadomości o Wrocimowicach w pożółkłych rocznikach starych czasopism, przewodników i albumów. Pragnąłem spisać i przypomnieć naukowe karty, jak sądzę niepozbawione uroku Wrocimowic, z punktu widzenia historii, przyrody i ludzi tu żyjących. Dać pogląd na zagadnienia te odległe, dawne i dzisiejsze, współczesne. Odzwierciedlić zasadnicze wartości Wrocimowic. Opracowując posiadany materiał historyczny i dokumentalny o Wrocimowicach i okolicznych miejscowościach wykorzystywałem metodę monograficzną. Metoda ta opisuje w sposób wszechstronny i usystematyzowany. Zawiera, więc opisy geograficzno-przyrodnicze, historię, opisy życia kulturalnego, gospodarczego, stosunków społecznych i obyczajowych itd. Przystępując do pisania tej pracy, rozpocząłem studia nad literaturą dotyczącą miejscowości Wrocimowice. Moja praca przybrała charakter poszukujący, opisowy i badawczy.
Czytając karty Liber beneficiorum Jana Długosza, wgłębiałem się coraz to z większą ciekawością w opisy dziejów Wrocimowic i okolicznych miejscowości w dawnych wiekach. Najtrudniejszy był dobór haseł. Badania obejmowały różnorodną tematykę i posiadały charakter interdyscyplinarny. Starałem się wybrać hasła i problemy ciekawe i ich tematykę odpowiednio rozwinąć. Konstrukcja odpowiedzi nie była łatwa. Wymagała zbierania informacji i materiałów źródłowych, sporządzania zestawień i precyzowania wynikających wniosków. Każdy temat wymagał przestudiowania literatury z zakresu historii, etnologii, jak również archeologii.
|
Kopiec Marcina z lotu ptaka (fot. zbiory autora) |
Teraz widzę jak konieczne i pożyteczne było moje zainteresowanie materiałami historycznymi o Wrocimowicach. Gromadzone przez dziesiątki lat materiały, dziś już archiwalne, są dowodem mojej pamięci o tej miejscowości. W trakcie pisania tej pracy otrzymałem bardzo cenne zdjęcia z Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Te najstarsze mają olbrzymią wartość historyczną i dokumentalną.
Niniejsze opracowanie ma na celu przedstawienie najważniejszych dokumentów dotyczących przemian historycznych w dziejach Wrocimowic. W pracy pragnąłem dać możliwość poznania dziejów miejscowości, dla tak wielu jej mieszkańców. Zachęcam studentów, licealistów i działaczy, aby podejmowali za temat swych prac tematykę związaną z Radziemicami, rozwijali ją, popularyzowali i pogłębiali.
Przekonany jestem, że każdy czytelnik znajdzie w tej pracy interesujące go tematy czy też szczegóły. Nigdy nie pisałbym, gdybym nie miał poczucia, że książka ta nie będzie czytana.
Rozdział historia kościoła w Wrocimowicach starałem się opracować, przynajmniej syntetycznie i przedstawić praktyczne informację.
|
(fot. ikp>) |
Do napisania tej publikacji zachęcony zostałem również przez uczestników spotkania literackiego, jakie odbyło się w dniu 5 grudnia 2014 r. Spotkaniu uczestniczyli pisarze i regionaliści z rejonu Miechowa i Proszowic.
Zasadniczym celem pracy, zgodnie z tytułem jest zaprezentowanie postaci Marcina z Wrocimowic oraz znaczenia historycznego i kulturowego zabytków znajdujących się we Wrocimowicach. W miejscowości tej można znaleźć obiekty o znaczących aspektach dla rozwoju turystyki kulturowej. Każdym rokiem rozwija się turystyka, która nabiera cech turystyki kulturowej i obejmuje ona wycieczki podejmowane na festiwale, rocznicowe uroczystości oraz podróżami dla zapoznania się z przyrodą, folklorem i sztuką oraz poznaniem pomników bohaterów ówczesnych wydarzeń historycznych.
Kopiec Marcina oraz Kościół p.w. św. Andrzeja Apostoła we Wrocimowicach znajdują się na szlakach turystycznych i Pielgrzymowach: Trasa Kościuszkowska, Szklak św. Jakuba trasa rowerowa. Duże znaczenie dla oceny atrakcyjności turystycznej danego obiektu, miejsca ma ocena jego atrakcyjności. Wiedza i rozpoznanie Kopca Marcina jest bardzo mała. Książka zawiera wprowadzoną, określona tematykę i terminologie Kopca Marcina, zespołu kościoła parafialnego, z obszernym rysem historycznym, obszerną dokumentacje oraz zawiera informacje o lokalizacji eksponatów.
Dlatego tez podjąłem się zebrania, skompletowania materiałów bibliograficznych dotyczących Wrocimowic, Marcina z Wrocimowic i Kopca oraz napisania niniejszej pracy. Starałem się zebrać jak najwięcej informacji o obiektach turystycznych znajdujących się nie tylko we Wrocimowicach ale również i okolicznych miejscowościach. Obszerna bibliografia dotyczącą wyżej wymienionych tematów zamieszczona został na końcu książki. Czytelnik może rozwinąć swoje zainteresowanie Kopcem Marcina o kwerendę materiału bibliograficznego oraz materiały źródłowe, które zamieściłem na końcu pracy.
|
Kopiec Marcina (fot. zbiory autora) |
Sformułowania i wnioski opracowywałem w oparciu o bogata biografie, po którą czytelnik będzie mógł sięgnąć, w przypadku głębszego zapoznania się z problematyką.
Nie ulega wątpliwości, że pisanie o Marcinie z Wrocimowic i Kopcu Marcina, jaki znajduje się we Wrocimowicach nie byłoby możliwe bez zaangażowania na różnych polach wielu ludzi. Starali się o oni o atrakcyjną szatę graficzną książki oraz poprawność językową tekstów. Dostarczali materiałów, włączyli się w nurt mojej pracy redakcyjnej, wspierając radą i dobrym słowem. Dziękuję im wszystkim za pomoc.
Szczególne wyrazy wdzięczności składam pracownikom Muzeum Archeologicznego w Krakowie, dr Jackowi Górskiemu i dr Albertowi Zastawnemu za życzliwość i wsparcie.
W tym miejscu pragnę podziękować Redaktorowi Naczelnemu IKP Andrzejowi Solarzowi z Proszowic za cenne uwagi metodyczne, dotyczące konstrukcji tej pracy, inspiracje i przeprowadzone korekty.
Dziękuję mojej żonie Jadwidze, za cierpliwość i szczere słowa zachęty. Wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób pomogli mi i przyczynili się do realizacji tej pracy.
Zdaję sobie sprawę, iż przedstawiony przeze mnie obraz Wrocimowic nie jest pełny, posiada braki i luki i niekompletność źródeł. W przyszłości będzie uzupełniony i rozwijany przez kolejnych badaczy tego tematu. Będę wdzięczny wszystkim Czytelnikom, jeżeli dostrzegą jakieś nieścisłości i zdecydują się na ich sprostowanie i uzupełnienie.
Jeżeli Czytelnikowi, praca ta przyniesie miłe chwile - to będą one i moimi chwilami.
Zbigniew Pałetko
|
|
|