facebook
Marcin z Wrocimowic. Kopiec Marcina - odc. 11
    Dzisiaj jest sobota, 23 listopada 2024 r.   (328 dzień roku) ; imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   struktura powiatu   |   nasze parafie   |   konkursy, projekty   |   prossoviana   |   zaduszki ZP   |   poszukujemy   |   okaż serce INNYM   |   różne RAS   |   porady, inf.   |   RAS-2   |   RAS-3   | 
 |   zapraszamy   | 
 on-line 
 |   monografie...   |   biografie...   |   albumy...   |   okazjonalne...   |   beletrystyka...   |   nasi twórcy   |   inne...   |   filmoteka   | 

serwis IKP / informacje / prossoviana / on-line / Marcin z Wrocimowic. Kopiec Marcina / Marcin z Wrocimowic. Kopiec Marcina - odc. 11
O G Ł O S Z E N I A


Marcin z Wrocimowic. Kopiec Marcina - odc. 11

(fot. ikp)
Radziemice, 18-10-2017

Kopiec Marcina
Badania archeologiczne Kopca we Wrocimowicach cd.

  1. Marian Wawrzeniecki [Marian Wawrzeniecki, artysta malarz, archeologii etnograf, urodził się w 1863 roku w Warszawie. Studiował w Szkole Rysunkowej Warszawskiej i w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, pod kierunkiem Władysława Łuszczkiewicza i Jana Matejki. Z zamiłowania był badaczem kultury dawnych Słowian. Archeologią zainteresował się w 1887 roku w czasie pobytu u krewnych w Lelowicach. Swoje pierwsze poszukiwania prowadził w latach dziewięćdziesiątych XIX wieku. W późniejszym okresie, w trakcie licznych wyjazdów w teren, odkrył wiele stanowisk archeologicznych. Począwszy od 1905 roku związany był z Muzeum Przemysłu i Rolnictwa w Warszawie, w którym zajmował się Działem Archeologicznym. W latach1908-1919 pełnił funkcję kustosza tego Działu. Po1920 roku zarzucił zarówno badania terenowe, jak i publikowanie prac dotyczących archeologii. Zmarł w1943 roku w Warszawie.] był kolejnym badaczem pod koniec XIX wieku po ks. Jerzykowskim z Wrocimowic, stanowiska archeologicznego na Górze Kopiec we Wrocimowicach był Marian Wawrzeniecki. Kilkakrotnie wizytował Kopiec. Pierwszy jego pobyt na Górze Kopiec był w roku 1890. Zebrał wiele materiałów zabytkowych, stwierdzając że: na Górze Kopiec znajduje się ceramika przedhistoryczna [Kołodziejski Stanisław; Relikty średniowiecznego zamku we Wrocimowicach, gmina Radziemice, wojewódz-two krakowskie, maszynopis, Kraków 1989.]. Wykonał szereg rysunków Kopca, najstarsze pochodzą z 1890 roku.

    Wawrzeniecki poszukiwania archeologiczne w Królestwie Polskim prowadził również w 1905 mi 1906 roku.

    rysunek Kopca wykonany przez Mariana Wawrzenieckiego, w dniu 8 kwietnia 1890 r., rysunek przedstawia Kopiec Marcina od strony północnej, z dołów zwanych Królewskie obory (Źródło: Wisła; miesięcznik geograficzno-etnograficzny; t. VII, 1893)
    plan kopca wykonany przez Mariana Wawrzenieckiego, autor podaje jego wymiary: wysokość od zachodu (W) wynosi 17,55 metrów, górny obwód 121,38 m, dolny obwód 282,5 m, odznaczenia: a, b, c, d, e - zaznaczone są małe wklęśnięcia. A - prawdopodobnie usypany dojazd o szerokości 5 metrów, długości 28 m, od strony zachodniej kopca zaznaczony jest potok Racławka (Źródło: Wisła; miesięcznik geograficzno-etnograficzny; t. VII, 1893)

    Plan Kopca Wawrzenieckiego zawiera poprawną nazwę potoku Racławka, który to potok płynnie przez Wrocimowice, od strony zachodniej Kopca. Wielu archeologów w swoich materiałach błędnie nazywa potok Racławka jako Ścieklec.

    rysunek obrazujący położenie kopca, wykonany przez Mariana Wawrzenieckiego w 1890 r., przedstawia miejscowość Wrocimowice i kościół parafialny leżące na zachód od Kopca, widoczny jest potok Racławka i droga prowadząca do Racławic, na kierunku północno - wschodnim od Kopca znajdują się Królewskie Obory (Źródło: Wisła; miesięcznik geograficzno-etnograficzny; t. VII, 1893)
    plan Kopca we Wrocimowicach z 1890 r. autorstwa M. Wawrzenieckiego (Źródło: Kołodziejski Stanisław; Relikty średniowiecznego zamku we Wrocimowicach, gmina Radziemice, województwo krakowskie, maszynopis, Kraków 1989)

    Plan Kopca wykonany w kwietniu 1890 r. przez S. Kołodziejski, oprócz sytuacyjnego planiku, na którym zaznaczono Kopiec, rzekę Racławkę, kościół parafialny, zawiera również szczegółowe wymiary: - obwód zewnętrzny Kopca - 283,45 m, - obwód płaskowyżu Kopca - 121,39 m, - szerokość rowu od strony północnej - 18,25 m, - szerokość drogi dojazdowej - 5 m, o długości ok. 28 m.
  2. Kolejnym archeologiem, który przebywał na Kopcu Marcina był Włodzimierz Demetrykiewicz [Włodzimierz Józef Demetrykiewicz (1859 -1937) - archeolog polski, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Był jednym najważniejszych prehistoryków polskich przełomu XIX i XX wieku. W badaniach naukowych zajmował się archeologią pradziejową Małopolski]. Zwiedzając zamczysko w Janikowicach zainteresował się Kopcem we Wrocimowicach. Wiadomościami z oględzin podzielił się na posiedzeniu Komisji Archeologicznej Polskiej Akademii Umiejętności w dniu 13 kwietnia 1905 r. Demetrykiewicz stwierdził wówczas, ze na podstawie fragmentów ceramiki zamczysko w Janikowicach i we Wrocimowicach [...] odnieść trzeba do samych początków epoki historycznej. Takie sztucznie obwałowane małe nasypy mogły służyć prawdopodobnie do celów obrzędowych, religijnych lub sądowych [Włodzimierz Demetrykiewicz; Materiały Antropologiczno - Archeologiczne i Etnograficzne, t. VIII, 1906, s. X.].
  3. Gabriel Leńczyk w 1948 roku przeprowadził szczegółowe badania powierzchniowe oraz sporządził inwentaryzację stanowisk.

    plan i rysunek reliktów zamku we Wrocimowicach (zamczysko "Kopiec") z 1948 r. autorstwa G. Leńczyka, teczka Wrocimowice (Źródło: teczka Wrocimowice, pow. Proszowice, Archiwum Muzeum Archeologicznego w Krakowie)

  4. Stanisław Kołodziejski [Stanisław Kołodziejski, dr, archeolog, zakres pac badawczych: archeologia średniowiecza, kastellologia] od oku 1978 kilkakrotnie lustrowali Kopiec Marcina, prowadząc badania wykopaliskowe w Janowiczkach [Stanisław Kołodziejski; Relikty średniowieczne zamku we Wrocimowicach, gmina Radziemice, województwo krakowskie (opracowanie archeologiczno - konserwatorskie), Kraków 1989. Maszynopis.]. W 1987 r., Stanisław Kołodziejski i Jacek Poleski, na zlecenie Wojewódzkiego Ośrodka Archeologiczno - Konserwatorskiego w Kielcach wykonali zdjęcia lotnicze Kopca Marcina.

    Wrocimowice - relikty zamku, widok Kopca od zachodu w 1980 r. (fot. S. Kołodziejski)
    Wrocimowice - relikty zamku. Wrocimowice - relikty zamku, widok Kopca od południa w 1980 r. (fot. S. Kołodziejski)

  5. Julian Piwowarski [Piwowarski Julian;. Rejestr zabytków przedhistorycznych, znajdujących się na terenie powiatu miechowskiego. 1935. [w:] Wiadomości Acheologiczne t. XIII, s. 179] pisze: Wrocimowice, gmina Pałecznica. Na górze zwanej Grodzisko, na gromadzkim pastwisku grodzisko, odległe o 1 km, w dobrym stanie. Autor zamieścił tekst w Wiadomościach Archeologicznych w 1935 r.
  6. Pracownicy Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego wraz z studentami w 2011 r., przeprowadzili na terenie miejscowości: Marchocice, Racławice, Wrocimowice, Obrażejowice i Muniakowice badania - prospekcję powierzchniową. Celem badań było pokazanie jak wyglądało osadnictwo w okresie pradziejowym. Prace badawcze prowadzone były przy użyciu nowoczesnego sprzętu archeologicznego. Starano się zebrać jak najwięcej informacji archeologicznych o tych terenach. Znaleziono: srebrny denar rzymski z czasów Republiki oraz brązową zapinkę damską (fibulę) z I wieku po Chrystusie, dużą ilość narzędzi krzemiennych z epoki neolitu, ceramikę charakterystyczną dla epoki brązu - kultury łużyckiej i epoki żelaza. Znaleziono również pozostałości po kulturach celtyckich.

Materiały badawcze Kopca

Ludwik Krzywicki [Ludwik Krzywicki, był członkiem Komisji Antropologicznej w latach 1896 - 1897.] przekazał do składnicy Muzeum Archeologicznego w Krakowie fragmenty naczyń glinianych i kafli pochodzących w badań na Kopcu Marcina. Materiały te znajdują się w Muzeum Archeologicznym w Krakowie pod numerem MAK/4819. Eksponaty te datowane są na okres późnego średniowiecza oraz na czasy nowożytne.

     W 1978 roku Stanisław Kołodziejski przeprowadzał na Kopcu badania powierzchniowe. Materiały z badań: ułamki naczyń glinianych i fragmenty kafli znajdują się Składnicy Działu Krakowa Przedlokacyjnego Muzeum Archeologicznego w Krakowie pod numerem K:14314. Materiały te datowane są na XIV - XVI w.

fragment naczynia glinianego z VI-XII w. odkryty na Kopcu we Wrocimowicach, materiały Muzeum Archeologicznego w Krakowie (fot. A. Susuł)
fragment kafla piecowego renesansowego z XVI/XVII w. odkryty na Kopcu we Wrocimowicach, materiały Muzeum. Archeologicznego w Krakowie (fot. A. Susuł)
cegła palcówka z późniejszego okresu średniowiecza znaleziona przez Sylwestra Świątka, na polu ornym od strony wschodniej Kopca we Wrocimowicach (fot. Zbigniew Paletko)

cdn.

Zbigniew Pałetko   



idź do góry powrót


23  listopada  sobota
24  listopada  niedziela
25  listopada  poniedziałek
26  listopada  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ