Tablica dla Bartosza Głowackiego

fragment okładki promowanej książki (fot. zbiory autora)
(fot. zbiory autora)

Zakrzów, 17-07-2023

     W niedzielę, 16 lipca w Zakrzowie koło Skalbmierza odbyła się uroczystość poświęcenia i odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Wojciechowi Bartoszowi Głowackiemu, bohaterowi Bitwy pod Racławicami (4 kwietnia 1974 r.).

     Słynny oficer kosynierów Tadeusza Kościuszki [ikp; chorąży w regimencie Grenadierów Krakowskich] doczekał się w Zakrzowie tablicy pamiątkowej, która zawisła na ścianie frontowej tamtejszej remizy. Jej odsłonięcie poprzedziła konferencja naukowa połączona z promocją książki "Wojciech Bartosz Głowacki. Chłopski Bohater z Zakrzowa koło Skalbmierza" autorstwa Stanisława M. Przybyszewskiego i Andrzeja Bieniasa.

     Wydarzenie zainicjowała konferencja naukowa, którą otworzył zastępca burmistrza Kamil Włosowicz - jeden z inicjatorów propagowania wiedzy o bohaterze bitew pod Racławicami i Szczekocinami w 1794, o którego po latach zapomnienia upomniało się Stowarzyszenie Dla Skalbmierza i mieszkańcy Zakrzowa. Konferencję poprowadził Hubert Przybyszewski, syn nieżyjącego już autora książki oraz jej wydawca.

(fot. zbiory autora)

     Przybyli na spotkanie historycy i przedstawiciele różnych organizacji zgodnie stwierdzili, że nie można z całą pewnością wskazać, że bohater bitwy pod Racławicami urodził się w Rzędowicach w gminie Koniusza [ikp: Nie można też jednoznacznie stwierdzić, że urodził się w Zakrzowie. Jednak nie ulega wątpliwości, że urodził się na Ziemi Proszowskiej].

- Nie ma co toczyć sporu o miejsce urodzin Bartosza Głowackiego, bo księgi parafialne, które mogłyby wskazać miejsce urodzenia uległy spaleniu. Ważniejsze jest to, że Gmina Skalbmierz wraz KGW Zakrzów i OSP Zakrzów podjęły trud upamiętnienia tej postaci, która powoli popadała w zapomnienie - mówił Henryk Pomykalski w Zakrzowie.

     Jako pierwszy, wykład "Bartosz Głowacki i jego legenda w świadomości narodowej" zaprezentował współautor wspomnianej książki Andrzej Bienias, który przybliżył zebranym życiorys Głowackiego podkreślając jego związek z Zakrzowem. Słowo do zebranych skierował również Henryk Pomykalski - historyk i regionalista, a zarazem, co sam podkreśli, potomek polskiego kosyniera. O staraniach dotyczących budowy pomnika Bartosza Głowackiego w Racławicach (odsłoniętego w 1994 roku), a także o działalności Racławickiego Towarzystwa Kulturalnego opowiedział jego wieloletni prezes Eugeniusz Skoczeń.

(fot. zbiory autora)
(fot. zbiory autora)
     Arkadiusz Fularski omówił działalność Stowarzyszenia Ruch Na Rzecz Rozwoju Powiatu Proszowickiego BARTOSZ. Zwrócił się też w imieniu Stowarzyszenia BARTOSZ do zebranych z APELEM, aby dla upamiętnienia w przyszłym roku, 230. rocznicy Bitwy pod Racławicami i 30. rocznicy odsłonięcia pomnika Bartosza Głowackiego w Racławicach już teraz rozpocząć wspólną kampanię społeczną polegającą na:
  1. Przybliżaniu sylwetki Wojciecha Bartosza Głowackiego,
  2. Zachęcaniu do rozpoczęciu remontów i odnowienia miejsc związanych z upamiętnieniem chłopskiego bohatera spod Racławic przez gospodarzy terenu na których znajdują się obeliski, pomniki, tablice, napisy,
  3. Rozpoczęciu przygotowań do cyklu konferencji poświęconych Bartoszowi Głowackiemu.
     Słowo do uczestników konferencji skierował również obecny na spotkaniu poseł na Sejm RP Krzysztof Lipiec, który zapewnił o swym wsparciu dla dalszych działań związanych z godnym upamiętnieniem chłopskiego bohatera. Następny prelegent - Krzysztof Grosicki, który jest nie tylko myśliwym i kolekcjonerem broni, ale również sędzią strzeleckim z Po konferencji na placu przy remizie w Zakrzowie odbyła się msza święta plenerowa, którą odprawił proboszcz skalbmierskiej parafii ks. Marian Fatyga. Przy ołtarzu stanęli druhowie z tamtejszej jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z pocztem sztandarowym. Po zakończeniu mszy świętej dokonano aktu odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej Bartoszowi Głowackiemu, która zawisła na ścianie frontowej zakrzowskiej remizy. Tablicę ufundowali mieszkańcy Zakrzowa. Tę szlachetną inicjatywę otoczyli również swoim wsparciem senator RP Jacek Włosowicz oraz skalbmierscy samorządowcy. Z kolei na placu przed remizą stanęła również poświęcona Głowackiemu tablica informacyjna z jego portretem autorstwa Michała Chmielarza oraz notką biograficzną.

(fot. zbiory autora)

     Po odsłonięciu tablic Koło Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie w imieniu mieszkańców podziękowało wszystkim zaangażowanym w godne upamiętnienie Głowackiego, przekazując im pamiątkowe i oryginalne podziękowania wykonane przez mieszkankę Zakrzowa - Małgorzatę Pierchałę na drewnianej płycie. Głos zabrali również zaproszeni goście: burmistrz Miasta i Gminy Skalbmierz, przewodniczący Rady Miejskiej Leszek Śmiech, a także poseł na Sejm RP Mariusz Gosek oraz członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego Tomasz Jamka.

     Z dużym wzruszeniem kierując w stronę organizatorów podziękowania głos zabrał również Czesław Błaut - potomek Bartosza Głowackiego, który uczestniczył w wydarzeniu wspólnie z małżonką Krystyną. Pamiątkowe podpisy od uczestników wydarzenia na specjalnie przygotowanej planszy z konturami mapy Polski zbierał propagator tematyki kościuszkowskiej, autor makiety bitwy pod Racławicami Janusz Król.

(fot. zbiory autora)

     Na zakończenie części oficjalnej wydarzenia Koło Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie wykonało utwór muzyczny poświęcony Bartoszowi Głowackiemu. Słowa tego specjalnie przygotowanego na tę uroczystość utwory napisał na prośbę pań z Zakrzowa zastępca burmistrza Kamil Włosowicz. Następnie rozpoczął się piknik rodzinny. W trakcie imprezy zakrzowskie KGW częstowało zebranych daniami inspirowanymi naturalnymi produktami pochodzenia leśnego, które były częścią projektu "Las od dziś bliżej nas!" realizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Zakrzowie we współpracy z Lasami Państwowymi. Na najmłodszych mieszkańców czekała również dmuchana zjeżdżalnia. Całość zakończyła zabawa taneczna pod gwiazdami.

red.   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/ko/historia/20230717zakrzow_piknik/art.php