Odkrycia archeologiczne przy okazji budowy S7 Moczydło-Miechów

17.08.2023 (fot. PAP / Art Service)

Proszowice, 28-08-2023

     Ślady przodków z różnych epok odkryli archeolodzy przy okazji budowy 19-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej S7 Moczydło-Miechów - przypomniała we wtorek GDDKiA zapowiadając, że za kilka tygodni nastąpi otwarcie tego odcinka drogi.

"Budowany odcinek S7 w dużym stopniu omija tereny zabudowane i biegnie nowym śladem na wschód od dotychczasowej drogi krajowej nr 7. Dziś są to obszary przede wszystkim rolnicze. Jednak w przeszłości znajdowały się tam osady, gospodarstwa i miejsca pochówku" - poinformował Kacper Michna z krakowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA).

     W 2016 r. rozpoczęły się badania archeologiczne w związku z budową odcinka S7 Moczydło-Miechów. Na początku prace odbywały się na dziewięciu stanowiskach o powierzchni 6,8 hektara. W związku z odkrywaniem kolejnych pozostałości z dawnych epok obszar badań powiększał się i ostatecznie zajął 37 hektarów na 21 stanowiskach.

     Najstarsze pozostałości, sprzed ok. 6 tysięcy lat, znaleziono w Giebułtowie. Natrafiono tu na funkcjonującą w IV tys. p.n.e. osadę przedstawicieli kultury pucharów lejkowatych. Około 600 metrów na północny-zachód od osady były pozostałości związanego z tą osadą grobowca w typie megaksylonu - podłużnego nasypu zbudowanego z ziemi, drewna i kamieni. Grobowiec ten był również używany w późniejszym okresie (I poł. III tys. p.n.e.) przez ludność związaną z kulturą ceramiki sznurowej. Wykorzystała ona istniejący jeszcze wtedy nasyp ziemny i wkopała swoje groby w znajdujące się po stronie wschodniej wejście do megaksylonu.

     Kolejne cmentarzysko w sąsiedztwie grobowca zostało założone w początkach epoki brązu (na przełomie III i II tys. p.n.e.) przez ludność wiązaną z kulturą mierzanowicką. W grobach znaleziono m.in. kamienny topór, krzemienny grot strzały, gliniany kubek, miedziany sztylet oraz ozdoby z miedzi.

     Wśród najciekawszych znalezisk GDDKiA wymieniła naczynia ceramiczne w Moczydle z wczesnej epoki brązu (ok. 2200-2000 p.n.e.). Sposób ich wykonania i zdobienia wskazują na wpływ kultury z obszaru stepów nadczarnomorskich. Na tym samym stanowisku znaleziono też wiele średniowiecznych zabytków, np. ostrogi jeźdźców z przełomu XIII i XIV wieku.

     W Tochołowie natrafiono na pozostałości zabudowy związanej z funkcjonującym do czasów potopu szwedzkiego folwarkiem Tęczyńskich. Archeolodzy odkryli tu fragmenty naczyń ceramicznych z XV-XVII wieku, bogaty zestaw wyrobów metalowych, w tym ozdobne aplikacje pasów, elementy uzbrojenia i wykonany z blachy brązowej kocioł o średnicy 40 cm. Znaleziono też monety szwedzkie z czasów potopu (1655-60).Wszystkie zabytki zostały zinwentaryzowane, poddane konserwacji i badaniom, a następnie przekazane Instytutowi Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk.<      18,7-km fragment drogi ekspresowej S7 prowadzi od granicy województw świętokrzyskiego i małopolskiego do węzła Miechów w Małopolsce. Łączny koszt całej inwestycji to 1,051 mld zł; otrzymała ona wsparcie ze środków UE.

Beata Kołodziej   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/ko/historia/20230828nwp_znaleziska/art.php