Pamięć o starym budownictwie w stolicy Małopolski ciągle żywa

(fot. Marcin Szwaja)

Kraków, 5-10-2024

     Sentyment do starego budownictwa i w dzisiejszych czasach w centrum uwagi. Takie domy z drewna jeszcze można spotkać na wsiach, także w powiecie proszowickim. Ich widok przywołuje pewne wspomnienia, szczególnie u starszego pokolenia naszych rodziców czy dziadków. My zaś, młodsi od nich ten klimat panujący w takim wnętrzu, odczujemy choćby w ogólnodostępnych drewnianych kościółkach. Jednak większość chat przeminęła bezpowrotnie i uratowane eksponaty znajdują się w skansenach na ternie naszego województwa.

     Co jakiś czas są podejmowane działania promujące tradycje sztuki ludowej, jakim było budownictwo wiejskie. I w tym roku podczas 48. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej odbywających się krakowskim Rynku, można było zobaczyć i dotknąć fragmentu pamiątki materialnej. A taką jest ulokowany fragment konstrukcji drewnianej m.in. z "uratowanych" podczas wyburzania domów na terenie Krakowa i Małopolski. Całość ekspozycji dopełniają rysunki na płytkach ceramicznych w formie barwnej mozaiki.

(fot. Marcin Szwaja)

"Nowe Życie Starych Domów" to projekt artystki Anny Weroniki Zięciak +CANDELUNA+ oraz rzeźbiarza Mirosława Bacy, popularyzujący sztukę ludową jednocześnie zwracający uwagę na problem bezrefleksyjnego niszczenia pozostałości tradycyjnej zabudowy drewnianej polskiej wsi i zastępowania ich nowym realizacjami w pogoni za nowoczesnością i komfortem. Skutkiem tego procesu jest erozja bezcennego dziedzictwa kulturowego zarówno regionu i całego kraju - cytat z ekspozycji.

     Targi można było zwiedzać w sierpniu, można było zobaczyć tą jakże blisko związaną z naszym dzieciństwem prezentację, pod wieżą Ratuszową w sercu Krakowa.

Marcin Szwaja   

(fot. Marcin Szwaja)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/ko/kultura/20241005drewniane/art.php