Przemoc w zaciszu domowym!

(fot. Sandra Sobolewska)

Proszowice, 25-07-2024

     W środę, 24 lipca Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Proszowicach razem z przedstawicielami: Ośrodków Pomocy Społecznej w Proszowicach, Koniuszy, Pałecznicy, jak również DPS w Łyszkowicach i członkami Stowarzyszenia BARTOSZ przeprowadziło na terenie Proszowic kolejną kampanię społeczną pn. STOP PRZEMOCY DOMOWEJ.

(fot. Sandra Sobolewska)

GŁÓWNY CEL KAMPANII

     Głównym celem kampanii jest podnoszenie świadomości oraz uwrażliwienie społeczności lokalnej w zakresie działań na rzecz przeciwdziałania przemocy domowej. Osoby biorące udział w kampanii rozdawały ulotki, z których zarówno ofiary, jak i sprawcy przemocy mogą się dowiedzieć w jakiej instytucji mogą otrzymać pomoc. Rozmawiano z mieszkańcami Powiatu Proszowickiego i apelowano o reagowanie na agresję, szczególnie w relacjach rodzinnych. Świadkowie przemocy, to często członkowie rodziny, którzy mogą przerwać tą dramatyczną sytuację osób, które doznają przemocy w "zaciszu domowym". Zgłoszenie świadka, nawet anonimowe do instytucji, bardzo często jest początkiem wychodzenie z przemocy osoby krzywdzonej.

     Zdecydowana większość osób z którymi rozmawiano wyrażało zainteresowanie problemem i propozycjami pomocy. Nieliczni odmawiali przyjęcia ulotek czy rozmów.

(fot. Sandra Sobolewska)

FORMY POMOCY Z PCPR

     Realizując zapisy Rządowego i Powiatowego Programu Przeciwdziałania Przemocy Domowej PCPR w Proszowicach prowadzi różne formy pomocy ofiarom i sprawcom przemocy domowej. Należą do nich:

I. PODEJMOWANIE DZIAŁAŃ PROFILAKTYCZNYCH W ZAKRESIE PRZECIWDZIAŁANIA PRZEMOCY DOMOWEJ:
  1. Prowadzenie lokalnych kampanii społecznych, konferencji, seminariów, itp.
  2. Prowadzenie spotkań, zajęć, warsztatów grupowych i indywidualnych w obszarze przeciwdziałania przemocy i agresji, głównie dla dzieci i młodzieży mające na celu promowanie właściwych postaw prorodzinnych i prospołecznych.
II. ZWIĘKSZENIE DOSTĘPNOŚCI I SKUTECZNOŚCI OCHRONY ORAZ WSPARCIA OSÓB DOTKNIĘTYCH PRZEMOCĄ DOMOWĄ.
  1. Prowadzenie specjalistycznego poradnictwa dla osób i rodzin doświadczających przemocy.
  2. Upowszechnianie informacji w zakresie możliwości i form uzyskania wsparcia.
  3. Zapewnienie osobom dotkniętym przemocą domową schronienia w mieszkaniu hostelowym OIK bądź osobom będącym w innym kryzysie.
  4. Zapewnienie całodobowego telefonu interwencyjno - informacyjnego nr 604-931-160.
  5. Organizowanie szkoleń (spotkań) grup wsparcia dla pracowników instytucji realizujących zadania w zakresie przeciwdziałania przemocy domowej.
  6. Realizowanie Programu korekcyjno - edukacyjnego dla osób stosujących przemoc domową.
     Corocznie mieszkańcy Powiatu Proszowickiego za pośrednictwem PCPR korzystają z bezpłatnej pomocy: psychologa, pedagoga, pracownika socjalnego. Udzielane są porady prawno-administracyjne, zawodowe i rodzinne.

     Dla osób zgłaszających przemoc domową PCPR w Proszowicach zapewnia anonimowość i dyskrecję w przyjmowaniu zgłoszenia i prowadzenia sprawy. Pod numerem telefonu interwencyjnego 604-931-160 całodobowo dyżuruje pracownik PCPR w Proszowicach przyjmując zgłoszenia od osób doznających przemocy lub chcących uzyskać informacje na temat udzielanej pomocy dla ofiar i sprawców przemocy domowej.

     Każdy Ośrodek Pomocy Społecznej ma obowiązek udzielić pomocy i założyć Niebieską Kartę, jeżeli istnieją ku temu przesłanki. To samo dotyczy Szkół, Ośrodków Zdrowia czy Policji. Instytucje te nie mogą odmówić założenia Niebieskiej Karty. W PCPR Proszowice również zakładane są Niebieskie Karty.

PCPR ZAKOŃCZYŁ PKE

     W dniu 27 czerwca 2024 zakończono realizację rozpoczętego w dniu 22 marca 2024r, przez PCPR w Proszowicach PROGRAMU KOREKCYJNO-EDUKACYJNEGO (PKE) dla osób podejrzanych o stosowanie przemocy domowej. Program realizowano od marca 2024 do końca czerwca 2024.

     Program ukończyło 6 osób, które zostały zgłoszone z Gminy Proszowice. Osoby do Programu mogą być zgłaszane są przez Ośrodki Pomocy Społecznej (dalej OPS-y) z Gmin Powiatu Proszowickiego.

     Gminy (czyli OPS-y) kierują podejrzanych o stosowanie przemocy do PCPR w Proszowicach celem odbywania zajęć w ramach Programu. Są to najczęściej osoby, które mają założoną Niebieską Kartę w Gminach lub zostały skazane prawomocnym wyrokiem Sądu oraz zobowiązane przez Sąd do realizacji Programu korekcyjno - edukacyjnego. Do Programu mogą się też zgłosić sami zainteresowani udziałem w Programie.

PROGRAM KOREKCYJNY - DRUGA EDYCJA

     PCPR w Proszowicach od miesiąca września 2024 planuje realizację drugiej w tym roku edycji Programu korekcyjno-edukacyjnego dla osób stosujących przemoc domową. Kandydatów do udziału w ww. Programie zgłaszać należy do dnia 31 lipca 2024r.

Więcej informacji w PCPR tel: 517-847-661.

STRONA INTERNETOWA PCPR I FB PCPR

     Bieżące informacje związane z przeciwdziałaniem przemocy domowej zamieszczane są na stronie Internetowej https://samorzad.gov.pl/web/pcpr-proszowice oraz na Facebooku: PCPR w Proszowicach.

ART. 207 KODEKSU KARNEGO

Przypominamy: Art. 207 Kodeksu Karnego - przemoc jest przestępstwem. § 1. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

§ 1a. Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą nieporadną ze względu na jej wiek, stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

§ 2. Jeżeli czyn określony w § 1 lub 1a połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

§ 3. Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1-2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 15.

Wszelkich informacji i pomocy udzielają pracownicy PCPR osobiście w Proszowicach przy ulicy 3 Maja 72 lub telefonicznie pod numerem 517-847-661.

PCPR w Proszowicach   

(fot. Sandra Sobolewska)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/serwis/mieszkancy/bezpieczenstwo/20240725pcpr_przemoc/art.php