Zbiornik retencyjny w Szarbii, czy to aby na pewno nowy pomysł?
|
miejsce planowanego zbiornika Szarbia-Żydów, po ostatniej powodzi (fot. fb Hubert Wawrzeń wójt gminy Koniusza) |
Szarbia, 22-10-2024
Co większy deszcz mieszkańcy gminy Koniusza oraz Igołomi-Wawrzeńczyce borykają się z problemem Ropotka podtapiającego ludzkie mienie. Aktualnie powróciła myśl koncepcji budowy zbiornika retencyjnego pomiędzy Szarbią, a Żydowem. Owy zbiornik mógłby skutecznie zabezpieczyć gminę Igołomia- Wawrzeńczyce przed zalewaniem.
Ale jak to wyglądało dawniej?
Cofnijmy się nieco w czasie. W latach 1408-30 wzmiankowane są w Karwinie sadzawki z gajem Sitowiec. Sadzawki te powstały po spiętrzeniu wód strumyka Ropotek (Kitlowiec) systemem jazów.
Za system jazów i sadzawek odpowiedzialny był włodarz Tomasz z Karwina. Corocznie miał, przy pomocy 10 poddanych opata i 4 swoich ludzi, po św. Wojciechu dbać o powierzone sadzawki i właściwe oznakowanie pól i łąk, a także gajów rycerskich, klasztornych i kmiecych. W roku 1442, w zamian za jakąś niwę, wspomniany Tomasz miał wyłączność na wspomniane sadzawki, ale w zamian, własnym sumptem miał je grodzić, konserwować i odmulać oraz wykonać koryta i poidła dla bydła.
Na planie wsi Szarbi z 1818 r. możemy dostrzec w obecnym centrum wsi jeden wielki zbiornik dworski oraz cztery mniejsze stawy. W kolejnych latach w Szarbii na strumieniu pojawia się młyn. Woda musiała zostać spiętrzona przy pomocą jazu, aby wprawić w ruch młyńskie koło.
|
centrum wsi Szarbia gdzie na planie z 1818 r. były stawy (fot. fb Hubert Wawrzeń wójt gminy Koniusza) |
Z problemem próbowali uporać się również Niemcy w takcie drugiej wojny światowej. Ropotek do tej pory nigdy nie był uyregulowany. Płynął powoli wąskim, krętym korytem naturalnie porośniętym korzeniami. Niemcy wyprostowali koryto od Wierzbna do Żydowa. Sprawiając, że woda szybciej odpływała z Szarbii jednocześnie pogarszając sytuację niżej położonych miejscowości.
Na koniec dodam, że ostatnio rozmawiałem z prawie 90 letnim mieszkańcem Szarbii, który wskazał mi przybliżone miejsce fragmentu jazu ziemnego, którego pozostałości sam burzył spychaczem.
A to wszystko w miejscu gdzie planowany jest obecny zbiornik.
opracowanie: Adrian Bryła
|