Ślady proszowskie w Michałowicach - brat Albert Chmielowski

kościół w Michałowicach (fot. Marcin Szwaja)
wnętrze kościoła, po lewej stronie, przed ołtarzem instalacja na ścianie poświęcona św. Albertowi
(fot. Marcin Szwaja)

Michałowice, 18-04-2024

     W Michałowicach, na północ od Krakowa znajduje się kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Ze względu na swoją "młodą" metrykę, zaliczany jest do współczesnych świątyń, ponieważ został wybudowany w 1963 roku. W jego wnętrzu, po lewej stronie przed ołtarzem jest miejsce poświęcone świętemu Albertowi Chmielowskiemu (biogram w serwisie 24ikp). Na ścianie jest umieszczony wielkogabarytowy obraz z tą postacią w drewnianej, rzeźbionej ramie.

     Na dole jest znana sentencja, która oznajmia: Trzeba być dobrym jak chleb i na ołtarzyku są relikwie umieszczone w relikwiarzu w kształcie bochenka chleba. Na białym tle są przedstawione na kolorowej mozaice, najważniejsze sceny z życia tego świętego. Są to epizody związane z powstaniem styczniowym, widok na kościół Mariacki i przytulisko na Kazimierzu oraz obraz Ecco Homo.

relikwie Alberta (fot. Marcin Szwaja)

     Jednak najpełniej oddają sakralną aurę tego miejsca liczne sylwetki osób potrzebujących, które w błagalnym geście wyciągają swe ręce ku swemu opiekunowi. Ta prezentacja idealnie ukazuje Naszego rodaka z ówczesną ziemską misją, podkreśla jak był i dalej jest ważny pokarm do codziennego życia człowieka.

     Bo także i w obecnych czasach na świecie lub w naszym kraju, bliżej tematycznie powiązanego Krakowa, chyba dalej potrzebna jest taka rola filantropa. Takim przykładem może być choćby coroczna Wigilia dla osób potrzebujących i samotnych na Rynku Głównym.

     Także przed punktami różnych instytucji dobroczynnych wydającymi żywność codziennie ustawiają się kolejki głodnych ludzi, by otrzymać gorący posiłek i kawałek chleba...

opracowanie: Marcin Szwaja   

wnętrze kościoła w Michałowicach, ołtarz główny(fot. Marcin Szwaja)
Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/felietony/slady/20240418michalowice_kosciol/art.php