Magdalena Sowa-Zyzańska z Czajęczyc - młoda dama sceny operowej
Magdalena Sowa-Zyzańska
muzyka...
|
zdjęcie profilowe Magdaleny Sowa-Zyzańskiej (fot. Foto Nowak Studio) |
Proszowice, 20-12-2022
Jakiś czas temu zainspirowała mnie historia ś.p. Krystyny Jamróz, śpiewaczki europejskiej sławy. Jednak Busko-Zdrój, gdzie owa sopranistka się urodziła, to teren już nie należący do "kompetencji" serwisu 24ikp (Busko znajduje się poza granicą dawnego [XVI w.] powiatu proszowskiego). Zawęziłem więc krąg swoich poszukiwań do ziemi proszowskiej i teraźniejszości w której obecnie żyjemy. Szybko okazało się, że z naszego powiatu pochodzi młoda dama sceny operowej. Jest to utalentowana osobowość, a jej dar wokalny jest już znany w skali ogólnopolskiej. Jest nią...
Magdalena Sowa-Zyzańska, urodziła się 16 kwietnia 1994 roku w Proszowicach a pochodzi z Czajęczyc w gminie Proszowice. Swoje pierwsze kroki edukacyjne oraz muzyczne stawiała najpierw w nieistniejącej już niestety Szkole Podstawowej w Koczanowie, a potem w Gimnazjum im. 6. Brygady-Desantowo Szturmowej im. Gen. S. Sosabowskiego w Proszowicach.
W latach szkolnych śpiewała także w działającym wówczas przy Centrum Kultury i Wypoczynku w Proszowicach zespole "Na krakowską nutę" (w latach 2007-2010 - występowała tutaj obecna wokalistka zespołu Mazowsze. Też z naszych stron). Jednak pierwsze kroki "na scenie", stawiała w kościele parafialnym w Bobinie. Wykonywała tam psalmy i pieśni podczas niedzielnych mszy świętych. I to w tej świątyni można usłyszeć ją do dziś.
|
premiera wodewili Maniuśka-wrzesień 2019 - Teatr Groteska, na zdjęciu wraz z Adrianem Domareckim (źródło: zbiory MS-Z) |
Swoją edukację na polu muzycznym rozpoczęła jednak w Prywatnej Profesjonalnej Szkole Muzycznej I st. im. Aleksandra Dębskiego w klasie śpiewu Anny Huczkowskiej. Natomiast pasja do muzyki i śpiewu, którą pielęgnowała niemal od dziecka mogła się urzeczywistnić dzięki serdecznym pedagogom I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Nowodworskiego, którego jest absolwentką i opiece dyrygenta chóru szkolnego - Ryszarda Źróbka.
W latach 2013-2017 kształciła się w Państwowej Szkoły Muzycznej II st. im. W. Żeleńskiego w Krakowie w klasie śpiewu Ewy Kowalczyk oraz w klasie interpretacji piosenki Andrzeja Zaryckiego.
|
recital dyplomowy - Aula Florianka - lipiec 2022, przy fortepianie Dominika Peszko (źródło: zbiory MS-Z) |
Jest także absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie w klasie śpiewu prof. Olgi Popowicz (4 lipca b.r. odbył się Recital dyplomowy w Auli Florianka przy ulicy Sereno Fenna w Krakowie). W repertuarze znalazły się utwory: G.F.HAENDLA, J.S.Bacha, W.A.Mozarta, F.Schuberta, G.Pucciniego, S.Moniuszki, A.Catalaniego, K.Szymanowskiego.
Magdalena Sowa-Zyzańska dotychczas miała przyjemność występować m.in.: w Operze Krakowskiej pod dyrekcją Tomasza Tokarczyka jako II Dama (Introdukcja) z opery Czarodziejski Flet W.A. Mozarta czy prezentując arię Mimi z opery Cyganeria G. Pucciniego. Uczestniczyła w dwóch spektaklach operowych Akademii Muzycznej im. K. Pendereckiego w Krakowie pod kierownictwem Macieja Tworka jako Despina w Cosi fan tutte W.A. Mozarta i II Dama w Czarodziejskim Flecie W.A. Mozarta.
Od 2014 roku Magdalena jest wokalistką Zespołu Chawira wykonującego muzykę polską z okresu międzywojennego, a także piosenki kresowe, gdyż zespół działa przy Fundacji Ocalenia Kultury Kresowej. Od kilku lat jest także członkiem grupy muzyczno teatralnej działającej przy Zespole Chawira gdzie wystąpiła już 4 spektaklach z gatunku - "Wodewil"- czym nazywamy widowisko sceniczne o charakterze komedii lub farsy, przeplatane piosenkami i wstawkami baletowymi. Jest "podobny" do artystycznego musicalu. Ostatnim, najnowszym wydarzeniem był wodewil kresowy - "Jestem chory", którego premiera odbyła się 8 października 2022 r. w Teatrze Groteska w Krakwie w ramach koncertu finałowego 16. Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Lwowskiej i Bałaku Lwowskiego. Sopranistka z Czajęczyc wystąpiła w roli Maniuśki, śpiewając piosenki o Krakowie i Lwowie.
|
Wola Radziszowska - koncert Ave Maria przez wieki, na zdjęciu wraz z Joanną Błażej-Łukasik (źródło: zbiory MS-Z) |
Magdalena współpracuje z wieloma artystami m.in. działa jako członek grupy artystycznej tworząc "Śpiewnik Chimery" pod kierownictwem Artura Wrońskiego czy też współtworzy wiele projektów jako artystka Agencji Artystycznej Impressja.
Artystka dysponuje szerokim repertuarem, wciąż odkrywając nowe muzyczne przestrzenie, w czym pomagają umiejętności wokalne zdobyte pod okiem wybitnych pedagogów m.in. Mariusza Kwietnia (związany rodzinnie z małopolskimi Koszycami), Piotra Beczały, Urszuli Kryger czy Wandy Franek czy Lecha Napierały.
Do najważniejszych nagród można zaliczyć: I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Kresowej, I miejsce na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Retro "Złoty liść", dwukrotny tytuł "Talent Małopolski".
Z chęcią zawsze odwiedza swoje rodzinne strony, bowiem jest często tutaj zapraszana z okazji wielu ważnych wydarzeń kulturalnych. Np.: 28 października 2022 roku - "Wieczór poezji Jacka Fidali" w Gminnym Centrum Kultury i Promocji im. Alicji i Franciszka Bryłów w Nowym Brzesku, uświetniając to wydarzenie swym śpiewem.
19 czerwca 2022 roku- koncert jubileuszowy legendy polskiej piosenki Sławy Przybylskiej z okazji 65-lecia pracy artystycznej z udziałem Magdaleny z krakowskim zespołem "Chawira". Sali koncertowa przy Szkole Muzycznej I-go stopnia w Koszycach.
|
Opera Krakowska - Spektakl pt. ''Bal u księcia Gigi'' - marzec 2022 r. (źródło: zbiory MS-Z) |
Ostatnim, najnowszym projektem muzycznym w którym uczestniczy jest cykl koncertów "Ave Maria przez wieki" zorganizowany przez Polską Fundację Kultury i Rozwoju. Wraz z pianistką Joanną Błażej-Łukasik prezentuje wybrane utwory z najpiękniejszych dzieł z gatunku muzyki sakralnej poświęconych kultowi MB, składanych w hołdzie przez najwybitniejszych kompozytorów będących niejako "reprezentantami" swoich epok m.in.: P. Arcadelt, J.S. Bach Ch. Gounod, F. Schubert, S. Moniuszko, H. Seroka.
Jest doktorantką w Szkole Doktorskiej Akademii Górniczo-Hutniczej przy Wydziale Wiertnictwa Nafty i Gazu. Obecnie pracuje także w krakowskiej Szkole Wokalno-Aktorskiej jako nauczyciel techniki i interpretacji wokalnej.
Dzięki szerokim zainteresowaniom odznacza się niezwykłą kreatywnością i jest otwarta na nowe projekty i współpracę. Magdalena interesuje się polską liryką wokalną, a w ostatnim czasie wraz z młodą pianistką - Martą Ziobro realizuje projekt grantowy promujący nieznane pieśni Karola Szymanowskiego skomponowane do słów Tadeusza Micińskiego i pochodzące z jego wyjątkowego tomiku poezji "W mroku gwiazd". Część nagrań została już zrealizowana i planowane jest ich wydanie na debiutanckiej płycie.
Udziela się także w akacjach charytatywnych.
Marcin Szwaja
ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
- Magdalena Sowa przypomniała legendę; Dziennik Polski 21.10.2014 r.
- "Koszyce. Sława Przybylska świętowała swój jubileusz": towarzyszyła jej Magdalena Sowa-Zyzańska z krakowskim zespołem "Chawira"; Dziennik Polski-21.06.2022 r.
- Zapraszamy na wieczór poezji Jacka Fidali; 24ikp z 28.10.2022
- informacje i zdjęcia od pani Magdaleny Sowy-Zyzyńskiej
|
|
|