Wirtuozka skrzypiec z Pieczonóg...
Emilia Włodarczyk
muzyka...
|
(fot. Szkoła Muzyczna w Pałecznicy) |
Proszowice, 21-11-2023
Gra na skrzypcach nie należy do łatwej umiejętności, bowiem trzeba perfekcyjnie opanować technikę smyczkową przy zaawansowanym strojeniu tego muzycznego instrumentu. Lecz gdy się to już zgra doskonale, taki mistrz zadziwia swym występem publiczność podczas swych prezentacji. Znana jest krakowska skrzypaczka i pedagog "królowa skrzypiec" - Kaja Danczowska.
A czy w naszej okolicy są utalentowane osoby powiązane z tą dziedziną sztuki, gdzie melodie są zorganizowane w strukturze dźwięków? Otóż jest taka "nietuzinkowa osobowość", która już ambitnie podąża ścieżką kariery muzycznej, tak jak wyżej wymieniona dama z miasta królów polskich nad Wisłą. A jest nią...
|
(fot. Szkoła Muzyczna w Pałecznicy) |
|
(fot. Piotr Markowski) |
Emilia Włodarczyk, urodziła się 16 lipca 2003 roku w Proszowicach. Jest rodowitą mieszkanką Pieczonóg w gminie Pałecznica. Edukację rozpoczynała w Szkole Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi w nieodległych Szczytnikach i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Radziemicach, gdzie uczęszczała przez rok.
Entuzjazm w kierunku zainteresowania grą na skrzypcach i wszystko to co zawiera się w tej dziedzinie sztuki zaczęło się w wieku dziesięciu lat. Wtedy to podjęła kształcenie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Pałecznicy (obecnie imieniem: Stanisława Moniuszki) w klasie skrzypiec magister Dominiki Olszewskiej-Szczepanik, która w głównej mierze zaraziła ją pasją do muzyki-szczególnie skrzypcowej. Ukończyła tę szkołę z wyróżnieniem!
Uczyła się tam w czteroletnim cyklu kształcenia (jest to zależne od wieku w jakim zaczyna się naukę). I już z pełnym zaangażowaniem podjęła naukę tego instrumentu w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. Fryderyka Chopina w Krakowie, po kierunkiem magistra Macieja Czepielowskiego.
Pięcioletni tryb kształcenia uwieńczyła dyplomem zawodowego muzyka instrumentalisty o specjalności skrzypce. Także tę szkołę ukończyła z wyróżnieniem.
Obecnie ma za sobą pierwszy rok studiów licencjackich na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie skrzypiec barokowych dr hab. Teresy Piech. Nazwa ściśle wiąże się z okresem baroku (XVII i pierwsza połowa XVIII), gdy ten instrument cieszył się ogromnej popularnością, a teraz wraca do "łask".
W tym roku brała udział w koncercie orkiestry barokowej jej uczelni na Dniach Bachowskich, organizowanych od dwudziestu siedmiu lat. Jest to szczególnie ważne wydarzenie dla niej, ponieważ w ubiegłym roku sama była słuchaczem tych koncertów, a teraz wystąpiła już jako członek zespołu instrumentalnego.
Jak sama artystka przyznaje: Nigdy nie chciałam ograniczać się jedynie w jednej dziedzinie. Wiedziałam, że nie muszę skupić się tylko na muzyce lub wyłącznie na zainteresowaniach, które są związane z przedmiotami "ścisłymi". Skrzypce i ich nauka dały mi wiele lekcji cierpliwości, ale też pozwoliły na poznanie wielu ciekawych osób: podczas występów solowych, grze w zespołach, orkiestrze (ostatnio barokowej), ale także ślubach. Dlatego również studiuję zarządzanie na Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie.
Podkreśla także: To, że obecnie równolegle studiuję na dwóch uczelniach choć są to dość odległe kierunki wynika z tego, że nie zamykam się jedynie na grono muzyków i myślę, że w przyszłości jak najdłużej będę łączyć moje dwa światy zainteresowań.
Pierwszym i ważnym osiągnięciem był udział w IX Ogólnopolskim Konkursie Młodego Awangardzisty, gdzie uzyskała wyróżnienie. Był to jej pierwszy skrzypcowy konkurs.
|
(fot. Szkoła Muzyczna w Pałecznicy) |
Także w dziedzinie literackiej ma swoje osiągnięcia. W tematycznym konkursie pt: Pandemiczne SF LemFest2021, w kategorii dorośli-uzyskała II nagrodę. W tym samym roku otrzymała stypendium artystyczne przyznane za szczególne osiągnięcia, przez Departament Edukacji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego.
Przyznaje: Muzyka tak naprawdę jest moją pasją, więc większość moich aktywności w rozumieniu hobby łączy się właśnie ze sztuką, czasem literaturą.
Marcin Szwaja
PS
Kto chce coś w życiu osiągnąć, to wykona ten plan. Wystarczą chęci i determinacja w dążeniu do wyznaczonego celu. Tym torem od 10 lat podąża Emilia Włodarczyk z Pieczonóg. Takie postacie są przykładem realizowania swoich pasji, które warto naśladować.
|
|
|
(źródło: z prywatnego zbioru Emili Włodarczyk) |
|
|
|