Młyn Brzost po powodzi w 1810 roku

Proszowice, 14-03-2023

     W roku 1810 w Proszowicach była olbrzymia powódź, która zrobiła wiele szkód w mieście. Woda uszkodziła znacznie między innymi młyn Brzost. Młyn ten i tak był w bardzo złym stanie technicznym (jak też pozostałe młyny "miejskie" na terenie Proszowic) i wymagał kapitalnego remontu, na który miast nie było stać. Dlatego Rada Miejska chciał oddać młyn Brzost w wieczystą dzierżawę i szukała wsparcia u różnych urzędników państwowych... O tym mówi dokument poniżej:

(fot. źródło)

Dzięki uprzejmości Haliny Kuleszy, która przeprowadziła "ręczną" transkrypcję tekstu z fotokopii, możemy przedstawić Wam tekst dokumentu w bardziej przyjaznej formie ;). Oczywiście mogły się przydarzyć jakieś błędy, przekłamania w rozpoznaniu niektórych słów-zwrotów, dlatego jeśli ktoś zauważy takie nieścisłości prosimy o przesłanie uwag do Redakcji - poprawimy. Staraliśmy się zachować pisownię jaka jest w dokumencie. W nawiasach kwadratowych są transkrypcje co do których nie jesteśmy pewni, albo nie dało się rozpoznać tekstu, nieraz dodajemy też uzupełnienia-objaśnienia redakcyjne.

A. Magistrat Miasta Proszowice

Ma honor zapytać się W.P. Kommisarza Policji Proszowickiej, względem Młyna Brzost zwanego, a do [realności] Miasta Proszowice należącego, przez wylew wody w roku [1]810 zupełnie zdezelowany został, cóż takowem ma czynić, nie iest mu wiadomo; przeto raczy W.P Kommissarz dać może przedstawienie Urzędowi Administracyjnemu, czyli takowy młyn, [niemógł bydź] puszczony kontraktem wiecznej dzierżawy; z przyczyny, że Rada Mieyska uznała, za wielki koszt dla Rady Mieyskiej[.]

Reperacją tegoż młyna, ponieważ, za byłego Rządu Cessarsko austryackiego [więcej] reperacye tegoż Młyna koszta robiły, a niżeli Dochód Kassy Mieyskiey: tem bardziej teraz Kassa Mieyska nie iest w stanie, dla [świeżo...Woysk Polskich ?], aż nadto iest obarczona liwerunkami i innymi nadzwyczajnemi podatkami.

[Umyśliła ?] przeto Rada Mieyska [przekazanie ?] W.P. Kommissarzowi, dla przedstawienia wyższej Władzy, o zezwolenie puszczenia Kontraktem Wieczystem; zdaniem naszem polepszenia dla Kassy Mieyskiey.

Działo się w Kancelaryi Mieysskiey dnia 14 marca roku 1810.

Podpisano: Piotr Biechoński [?]

Za zgodność świadczy[?]


Więcej informacji o początkach młynu Brzost - Podgórze i jego lokalizacji można przeczytać w artykule Henryka Pomykalskiego "Historia proszowskich ulic - ul. Podgórze" - TUTAJ!

red.   


źródło: zbiory kopii elektronicznych Przemysława Jelonkiewicza    |  datowanie dokumentu: 14-03-1810

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/lamy/dokumenty/1830/20230314mlyn_brzost1810/art.php