Imieniny siostry Urszuli, przesyłam z niewoli kochanej siostrzyce...
Maksymilian Trzepałka
Nowe Brzesko
(ur.: 26.09.1905 - zm.: 19.04.1940 ?)

szukamy rodziny ppor. - KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA

wystawa w ZSG w Sierosławicach (fot. ZSG Sierosławice)

Sierosławice, 16-12-2015


     Społeczność Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Sierosławicach przygotowuje się do realizacji doniosłego programu KATYŃ... OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA. Celem Programu jest uczczenie pamięci bohaterów zbrodni katyńskiej, a zarazem przywrócenie ich sylwetek zbiorowej pamięci narodu poprzez posadzenie Dębów Pamięci. Każdy Dąb upamiętnia konkretną osobę, która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie. W Programie uczestniczy już ponad 3000 instytucji z Polski i spoza jej granic. Dąb upamiętniać będzie Maksymiliana Trzepałkę syna ziemi nowobrzeskiej.

(fot. ro.com.pl)
Maksymilian Trzepałka urodził się 26 września 1905 roku w Nowym Brzesku. Był synem Tomasza i Marii z domu Bednarskiej. W 1926 roku ukończył Szkołę Sztuk Zdobniczych w Krakowie. W 1928 roku odbył służbę wojskową w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii we Włodzimierzu Wołyńskim. Został przydzielony do 6. pułku artylerii polowej, a następnie przeniesiony do 27. pułku artylerii lekkiej.

     Podporucznikiem mianowano go ze starszeństwem z dnia 1 stycznia 1932 roku. Pracował w Izbicy koło Warszawy. Mieszkał w Ołtarzewie. Po 17 września 1939 roku dostał się do sowieckiej niewoli. Osadzono go w obozie jenieckim w Kozielsku. Z obozu w Kozielsku wywieziony 19 kwietnia 1940 roku. Został zamordowany przez funkcjonariuszy NKWD i pochowany w katyńskim lesie. W czasie prac ekshumacyjnych w 1943 roku jego zwłoki oznaczono numerem 2813. Pochowany jest w Katyniu w mogile IV, 7 szereg 6 warstwa.

     Program Katyń... ocalić od zapomnienia stwarza wspaniałą okazję do zaszczepienia młodemu pokoleniu wiedzy o tragicznej historii wojny, widzianej przez pryzmat losów konkretnego człowieka i jego najbliższych. Uroczysta Akademia, posadzenie Dębu Pamięci i odsłonięcie okolicznościowej tablicy odbędzie się w kwietniu 2016 roku w Nowym Brzesku.

Inicjatorzy akcji zwracają się z prośbą o nawiązanie kontaktu z rodziną por. Maksymiliana Trzepałki. Kontakt: szkola@sieroslawice.pl, tel. 12 385-23-09.

opracowanie: ZSG Sierosławice   

Poniżej odpis dziennika ppor. Maksymiliana Trzepałki będącego w zbiorach IPN-u:

fot. ZSG Sierosławice
   publikacja: 11-04-2016

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/katynczycy/trzepalka_maksymilian/art02.php