Stanisław Bzowski z Proszowic (o. Abraham)
Stanisław Bzowski z Proszowic
(ur.: 1567 - zm.: 31.01.1637)
biogram z 2006 roku
|
o. Abraham Bzowski OP (źródło: pl.wikipedia.org) |
Proszowice, 17-07-2006
Stanisław Bzowski z Proszowic herbu Ostoja (używał później imienia Abraham). Żył w latach 1567 - 1637. Był wybitnym historykiem Kościoła - na tym polu uzyskał europejską sławę. Jako dziecko zupełnie osierociał, korzystał z opieki krewnych a później zakonu Dominikanów.
Kształcił się w rodzinnych Proszowicach, w Secyminie a potem na Uniwersytecie Krakowskim. Dominikanin - przedstawiciel kontrreformacji w Polsce. Odbył naukową podróż do Włoch (Mediolan [uczył tam filozofii], Bolonia [uczył teologii], Wenecja i najprawdopodobniej Rzym). Po powrocie osiadł w Krakowie, a następnie w Warszawie i we Wrocławiu piastując tam różne urzędy zakonne. Między innymi był wikariuszem generalnym zakonu Dominikanów w Polsce.
|
herb Ostoja (fot. wikipedia) |
W dniu 22 lipca 1603 roku o. Abraham Bzowski , dominikanin, zakupił od braci Wincentego i Szymona Oczków posiadłość na przedmieściu Warszawy, celem wybudowania kościoła i klasztoru św. Jacka. Otrzymawszy zezwolenie biskupa poznańskiego ks. Wawrzyńca Goślickiego, postawił prowizoryczną drewnianą kapliczkę oraz mały drewniany klasztorek. Równocześnie położył fundamenty pod prezbiterium przyszłego kościoła. Już 22 października roku 1608 odprawił pierwszą mszę św. w tej murowanej części prezbiterium. Dalszą budowę kościoła i klasztoru prowadzili jego następcy.
|
jedno z dzieł Bzowskiego "Rozaniec Panny Maryey, teraz nowo w Krakowie v Swiętey Troyce reformowany. Przez X. Abraama Bzowskiego, Pisma świętego Doktora, Zakonu S. Dominika..." (fot. FBC) |
Na skutek konfliktu z ewangelikami we Wrocławiu został odwołany do Watykanu (po 1610 roku) gdzie mieszkał do końca życia. Zasłynął tam jako historyk-kronikarz, szczególnie dziejów ówczesnego papieża Pawła V. Do dziś jego zapiski z tamtych czasów cytowane są przez historyków i badaczy zasobów biblioteki watykańskiej. W Watykanie uzyskał stałą posadę, pracował nad kontynuacją roczników kościelnych Kardynała Boromiusza (kardynał doprowadził dzieło do 1198) - wydał 7 tomów tych roczników (obejmują one materiały od 1198 do 1534 roku).
O tym, że Bzowski poważany był przez Papieża, może świadczyć to, że otrzymał rzadki zaszczyt mieszkania w pałacu Watykanu. Jednak gdy zamordowano mu w pałacu sługę i skradziono pieniądze przeniósł się do klasztoru swego zgromadzenia gdzie umarł w 1637 roku mając lat 70.
opracowanie: Andrzej Solarz
ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
- materiały IKP
- wikipedia
- Ziemia proszowicka moja mała ojczyzna - Dorota Król (red.)
- Historya literatury polskiey - Felix Bentkowski
- Kościół Św. Jacka - strona www
- rodzina Janotów Bzowskich - strona www
- Wyżyna (Jura) Krakowsko-Częstochowska i Wieluńska - strona www
- Federacja Bibliotek Cyfrowych - strona www
|