Podporucznik "Bagnet" z Młodzaw Małych
Henryk Balikowski ps. Bagnet
(ur.: 1.01.1925 - zm.: 3.11.2008)
biogram
|
(fot. zbiory IKP) |
Proszowice, 10-09-2019
Podporucznik Henryk Balikowski ps. Bagnet; urodził się 1 stycznia 1925 r. w miejscowości Młodzawy Małe w powiecie pińczowskim, w rodzinie rolniczej. Tam ukończył szkołę powszechną i pracował w rodzinnym gospodarstwie rodziców.
W dniu 15 lipca 1943 r. został zaprzysiężony jako żołnierz Armii Krajowej i wcielony do miejscowej placówki (Chroberz) w Młodzawach Małych. Przeszedł podstawowe przeszkolenie wojskowe i został żołnierzem konspiracyjnego oddziału dywersyjnego "Halina" w Placówce Chroberz ("Chomik"). Służył pod dowództwem ppor. Wojciecha Basiarza ps. Chmura. Pełnił funkcję łącznika i kolportera prasy konspiracyjnej.
W okresie trwania Rzeczypospolitej Partyzanckiej w 1944 r. wziął udział w akcjach bojowych 3 kompanii III batalionu 120 pułku piechoty 106 DP AK.
W 1946 r. został powołany do służby w Wojsku Polskim, do 28 pułku piechoty w Przemyślu, a następnie przeniesiony do Modlina, do 3 pułku czołgów. Służbę wojskową ukończył 29 października 1948 r. w stopniu kaprala. Następnie przyjechał do Krakowa i został zatrudniony przy budowie Huty im. Lenina, ukończył szkołę zawodową oraz 9-klasową szkołę średnią i założył rodzinę. W Hucie pracował do emerytury. Był członkiem Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Koło Kraków-Nowa Huta.
Wraz z żoną wychował dwóch synów.
W ramach powojennej weryfikacji żołnierzy Armii Krajowej został awansowany do stopnia plutonowego. Za działalność w okresie wojny został odznaczony: Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska (dwukrotnie), Krzyżem Partyzanckim, Odznaką Weterana Walk o Niepodległość. W roku 2000 został mianowany na stopień podporucznika rez. WP przez prezydenta RP.
Ppor. "Bagnet" zmarł 3 listopada 2008 r. Został pochowany 11 listopada cmentarzu komunalnym w Krakowie - Batowicach (Prądnik Czerwony), żegnała go rodzina oraz grono przyjaciół.
opracowanie: red.
ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
- Informator SŻAK w Krakowie, nr 108
- Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t. II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944) Część II; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2007
- zbiory IKP
- mistrzejowice.net
- zck-krakow.pl
|
|
|