facebook
Szef sanitarny Inspektoratu "Maria" i 106 DP AK
    Dzisiaj jest sobota, 23 listopada 2024 r.   (328 dzień roku) ; imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   |   "zwykli - niezwykli"   | 
 ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 
 |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / rp1944 / Szef sanitarny Inspektoratu "Maria" i 106 DP AK
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A


Szef sanitarny Inspektoratu "Maria" i 106 DP AK
Wacław Jaros ps. Świt
(ur.: ? - zm.: ?)

biogram

(fot. zbiory IKP)

Proszowice, 13-06-2022

Major dr med. Wacław Jaros ps. Świt. Był oficerem zawodowym jeszcze z okresu międzywojennego. Został powołany najprawdopodobniej przez inspektora Inspektoratu "Michał / Maria" Bolesława Michała Nieczuja-Ostrowskiego na stanowisko szefa sanitarnego w komendzie inspektoratu.

     W okresie jego działania znacznie rozbudowano służbę zdrowia (sanitarną) na terenie miechowskiego inspektoratu. Powstawały nowe punkty sanitarne, w strukturę służby włączono sekcje sanitarne scalających się organizacji podziemia. Służba ta rozrosła się tak, że prawie nie było w inspektoracie wsi, gdzie nie istniałyby punkty lub patrol sanitarny.

     Organizacja tej służby w terenie zajmowały się głównie jednostki Wojskowej Służby Kobiet (WSK), dzieliły się one na plutony, drużyny, patrole. Dowodziły nimi komendantki obwodowe, które podlegały szefowi sanitarnemu inspektoratu, a później dywizji mjorowi "Świtowi".

     W jednostkach / oddziałach tych prowadzone było szkolenie sanitarne przez lekarzy i ich personel pomocniczy, prowadzono także podstawowe szkolenie wojskowe. Kupowano leki, narzędzia chirurgiczne, przygotowywano opatrunki, bandaże, nosze, apteczki i torby sanitarne.

     Podczas trwania Kazimiersko - Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej (lato 1944 roku) należał do sztabu 106. Dywizji Piechoty Armii Krajowej "Dom", podobnie jak w Inspektoracie pełnił w nim funkcję szefa służby sanitarnej.

     Kontynuowane było szkolenie sanitarne dla drużyn sanitarnych, odbywały się one już na poziomie kompanii i wyżej. Od batalionów wzwyż powoływano lekarzy, a przy WJ (wielkich jednostkach) szefów sanitarnych. Na terenie działania Dywizji "Dom" i Krakowskiej Brygady Kawalerii Zmotoryzowanej "Bank" (która ściśle była związana ze 106 DP AK) obok istniejących szpitali powiatowych przygotowano i zaplanowano także siatkę szpitali polowych w Wolbromiu, Pieskowej Skale, Proszowicach i Kazimierzy Wielkiej.

Zastępcą Wacława Jarosa do spraw punktów sanitarnych była jedna z głównych organizatorek WSK Maria Popielowa ps. Dorota.

Zawarte poniżej dane niestety nie udało mi się jednoznacznie potwierdzić, ale najprawdopodobniej dotyczą majora "Świta":

Jak wiemy major Wacław Jaros ps. Świt był jeszcze przed wybuchem II wojny światowej oficerem służby stałej (zawodowej) i jako lekarz był związany ze służbami sanitarnymi. na podstawie "Roczników oficerskich" można prześledzić jego karierę wojskową.

     W tym Roczniku wymieniony jest jako podporucznik na stanowisku podlekarz w IV baonie sanitarnym, odkomenderowany do Uniwersytetu w Krakowskiego [Rocznik oficerski 1923; Warszawa 1923].

     Porucznikiem został ze starszeństwem od 1. lipca 1922 roku i służył wówczas w 10 pułku saperskim i w 10 baonie sanitarnym i miał stanowisko podlekarza, w tym roku był odkomenderowany do Uniwersytetu w Krakowskiego [Rocznik oficerski 1924; Warszawa 1924].

     W Roczniku z 1928 roku należy do kadry oficerskiej służby zdrowia w stopniu porucznika, służy w 10. pułku ułanów (miejsce postoju Białystok). W korpusie oficerów służby zdrowia (sanitarnej) jako lekarz [Rocznik oficerski 1928; Warszawa 1928].

Służy w 10. pułku ułanów w stopniu kapitana, [Rocznik oficerski 1932; Warszawa 1932].

     W wykazie obsady personalnej "Biura Personalnego Ministerstwa Spraw Wojskowych" w marcu 1939 roku jego nazwisko figuruje w Wydziale III Rezerw jako kierownik referatu 8. zdrowia i weterynarii i już wówczas posiada stopień majora.

Urodził się 26 września 1897 roku, zmarł 1 czerwca 1980, pochowany jest na cmentarzu przykościelnym w miejscowości Przemęt (powiat wolsztyński, województwo wielkopolskie). Miał żonę Józefę.

(fot. zbiory IKP)


opracowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Agnieszka Wątor; Służba mjr. Bolesława Michała Nieczui-Ostrowskiego w inspektoracie Armii Krajowej "Maria" w latach 1943-1945; [w:] Sowiniec. Półrocznik Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, nr 46, czerwiec 2015
  2. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Rzeczpospolita Partyzancka; Instytut Wydawniczy PAX; Warszawa 1991
  3. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t. II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944). Część I; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2001
  4. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t. II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944). Część II; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2007
  5. Janusz Marszalec, Katarzyna Minczykowska; I. Kongres Historyków Konspiracji Niepodległościowej. 25 lat niezależnych badań naukowych nad konspiracją niepodległościową 1939-1945 Ludzie, instytucje, wydarzenia; Fundacja Generał Elżbiety Zawackiej; Toruń 2018
  6. Stanisław Konopka (opr.); Rocznik lekarski Rzeczypospolitej Polskiej na 1936 rok; Warszawa 1936

  7. Roczniki oficerskie z lat 1932, 1928, 1924, 1923
  8. Informatory SŻAK w Krakowie
  9. zbiory IKP

  10. pl.wikipedia.org
  11. sowiniec.com.pl
  12. 24ikp.pl
  13. inwentarz.ipn.gov.pl
  14. billiongraves.com
  15. myheritage.pl



idź do góry powrót


23  listopada  sobota
24  listopada  niedziela
25  listopada  poniedziałek
26  listopada  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ