Wybitny śpiewak operowy z partyzancka przeszłością
Sławomir Książek ps. Konar
(ur.: 2.07.1926 - zm.: 22.10.2001)
biogram
|
Sławomir Książek ps. Konar (fot. bytom.pl) |
22-05-2019
Podporucznik [?] Sławomir Książek ps. Konar, urodził się 2 lipca 1926 r. w Działoszycach jako syn burmistrza, jego dziadek również pełnił tę funkcję. Podczas okupacji był żołnierzem kompani "Dzięcioł" w Działoszycach 120 pp. 106 DP, po wojnie należał do SŻAK Inspektorat AK "Maria" regionu Śląsko-Zagłębiowskiego.
W czasie II wojny światowej przyszły artysta operowy walczył jako żołnierz Armii Krajowej, za co został wielokrotnie odznaczony. Jednakże w powojennej rzeczywistości taka przeszłość nie przyniosła ówczesnemu studentowi AGH w Krakowie korzyści - przeciwnie, spowodowała usunięcie go z uczelni. Przeniósł się więc do Poznania, gdzie podjął naukę w Szkole Śpiewu Operowego w klasie K. Urbanowicza. Po jej ukończeniu rozpoczął karierę artystyczną we współpracy z Orkiestrą Radiową Gerta w Krakowie. Od 1957 r. do 1980 r. był solistą Opery Śląskiej w Bytomiu, w której śpiewał w tym okresie w 2135 przedstawieniach.
Po przejściu na emeryturę został nauczycielem śpiewu. Przez jego "ręce" przewinęło się ponad 50 uczniów, dziś wysokiej klasy mistrzów śpiewu. Uczył aż do swej nagłej śmierci. [Śpiew nie był jego jedyną pasja, ponadto był kolekcjonerem, fotografem i malarzem]
Przez wszystkie lata, kiedy mieszkał i pracował w Bytomiu, dość często spotykał się ze swymi kolegami z czasów partyzanckich ze 106 DP AK. Najpierw w mieszkaniach prywatnych, a po zorganizowaniu oddziału Stowarzyszenia Żołnierzy AK, którego członkiem został, w jego siedzibie. Brał aktywny udział w spotkaniach patriotycznych i artystycznych. Z Jego inicjatywy, jako pierwsza w woj. katowickim, Szkoła Podstawowa nr 10 w Będzinie otrzymała imię Armii Krajowej.
Sławomir Książek uczestnicząc w uroczystości poświęcenia sztandaru tej Szkoły, zwierzył mi się, że posiada bogatą bibliotekę historyczną, również o Armii Krajowej. Pragnął, aby po Jego śmierci zgodnie z Jego testamentem, synowie przekazali ją właśnie tej Szkole, by książki te przyczyniły się do przedłużenia na wiele pokoleń Polaków pamięci o Armii Krajowej i Najjaśniejszej Rzeczypospolitej.
Zmarł 22 października 2001 roku w Bytomiu.
Słów wypowiedzianych w 1992 r. dotrzymał. Otrzymałem wiadomość, że po nieodżałowanej śmierci kol. Książka, po otwarciu testamentu synowie przekazali wszystkie przygotowane przez darczyńcę książki historyczne Dyrekcji Szkoły im. Armii Krajowej w Będzinie jako dar dla przyszłych pokoleń Polaków.
[22 października 2016 r. w kościele pw. św. Trójcy w Bytomiu przy ul. Piekarskiej. odbyło się prawykonanie "Requiem" Bogdana Kurowskiego poświęconego pamięci Sławomira Książka]
kolega Sławka, prezes Zarządu Reg. Śl.-Zagł. SŻAK. Insp. "Maria" por. Czesław Matysek
ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
- Informator SŻAK w Krakowie, nr 91
- Adam Sznajderski; Partyzancka odyseja; Tuchów 2004
- encyklopediateatru.pl
- bytom.pl
- bytom.naszemiasto.pl
|