Nastoletnia sanitariuszka "Szarotka"
Krystyna Kudela ps. Szarotka
(ur.: 25.03.1927 - zm.: 25.05.2012)

biogram

Krystyna Kudela z domu Lubaszka ps. Szarotka
(fot. Inspektorat AK "Maria"...)

Proszowice, 31-10-2019

Porucznik Krystyna Kudela z domu Lubaszka (Lubaszko) ps. Szarotka; - urodziła się 25 marca 1927 roku w rejonie Olkusza, ojciec pochodził z Bukowna koło Olkusza, po ukończeniu szkoły średniej w Olkuszu zaczął pracę przy nowo budującej się kolei wąskotorowej. Rodzina posiadała dworek w Krążku koło Bolesławia. W 1935 roku zmarła jej babka Lekston, a 1941 roku dziadek. Rodzina kolejno mieszkała w Janowicach, Charsznicy, Jędrzejowie i Proszowicach.

     Gdy wybuchła wojna, jej ojciec pracował jako zawiadowca stacji w Proszowicach i tutaj przeżyła wrześniową grozę, pierwsze bombardowania, pierwsze rozstrzeliwania, alarmy, przemarsze wojsk, pożary, panikę ludności. Podczas "uciekinierki" całej rodziny, widziała kilkugodzinną bitwę pod Kobylnikami w rejonie Pińczowa.

     Wracając z "uciekinierki", rodzina zastała mieszkanie w Proszowicach spękane od wybuchów i ograbione z pozostawionego mienia. Zaczęła się wojenna bieda. Ojciec wrócił dopiero w październiku - wynędzniały i przerażony, że sowieckie oddziały otaczają grupy uciekinierów. Potem "maszyny" wywożą ich w głąb Rosji. W 1942 roku ojciec Krystyny został aresztowany przez Niemców.

     Tak o działalności ojca pisze w swoich wspomnieniach Krystyna: [...] Ojciec mój, Jan Lubaszko, był zawiadowcą stacji kolejki wąskotorowej w Proszowicach [...] Wtedy stacja kolejowa, ze względu na duży ruch pasażerski, była idealnym miejscem nadającym się na skrzynkę kontaktową i inną działalność konspiracyjną. Przed wojną ojciec posiadał zezwolenie na broń i miał rewolwer, którego nie oddał Niemcom. Miał także radio. Co drugi dzień o godzinie 21.00 radio było podłączone do telefonu służbowego i wzdłuż całej linii kolejowej nadawało komunikaty radia londyńskiego. W następny dzień komunikaty były nadawane przez młodego dyżurnego ruchu, Kopcia.

Do naszego domu często przychodzili różni ludzie [...] Przychodzili jako interesanci (m.in. z-ca inspektora Leopold Bochnak "Piotr") do kancelarii i w odpowiednim momencie, kiedy nikt nie widział, wprowadzał ich do swojego mieszkania, gdzie załatwiali sprawę i następnie "gość" wychodził drzwiami przez kuchnię nie zwracając niczyjej uwagi. Ojciec miał zaufanie do zwrotniczego W., starego pracownika, przed którym specjalnie nie musiał się ukrywać z nadawaniem komunikatów radiowych. Ten człowiek napisał donos do Gestapo i 3 czerwca 1942 r. aresztowano ojca, Kopcia z Kocmyrzowa i Bila z Kazimierzy Wielkiej. Podczas prze wożenia ich do Jędrzejowa, do siedziby. Gestapo, w Kazimierzy Wielkiej zastrzelili Kopcia podczas próby ucieczki. Ojca i Bila przewieziono do Jędrzejowa, gdzie przez dwa miesiące byli poddani okrutnym torturom - nie przyznali się do niczego i nie wydali nikogo. Razem zostali skazani na więzienie w Pińczowie. Ojciec po wojnie zmarł na skutek obrażeń odniesionych w Gestapo i w więzieniu [...]
.

Krystyna Kudela
(fot. dziennikpolski24.pl)
Krysia wraz z mamą i dwoma siostrami wyjechały do wuja, który był sklepikarzem. Wujek, były kawalerzysta. 3 czerwca 1943 roku Krystyna jako nastoletnia dziewczyna przyłączyła się do Młodego Orła (organizację tę włączono później w struktury Armii Krajowej) i złożyła przysięgę, przyjęła pseudonim "Szarotka".

     Została skierowana do placówki "Sarna" (Słaboszów) i ponownie złożyła przysięgę (do AK) przed porucznikiem Olgierdem, była łączniczką placówki. Potem zaliczyła w Miechowie kurs sanitarny, po ukończeniu którego została sanitariuszką plutonu.

     Po upadku Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 większość oddziałów partyzanckich rozwiązano. Niedługo później Krystyna dostała wezwanie do obozu pracy w Korczynie do budowy fortyfikacji i kopania okopów, skąd uciekła i wróciła do domu.

     Po wojnie skończyła zaocznie studia pedagogiczne, ale z powodu przynależności do Armii Krajowej Urząd Bezpieczeństwa zakazał jej pracy z młodzieżą. Zaczęła malować obrazy o tematyce religijnej. Jej olejne obrazy znajdują się w kościele św. Jadwigi i innych świątyniach. Dla "chleba", nie mogąc znaleźć innej pracy w latach 50., 60. malowała także portrety dostojników państwowych m.in.: Stalina, Lenina, Cyrankiewicza.

     Męża Bogusława Kudelę poznała w Krakowie gdy uczęszczała do Żeńskiego Gimnazjum nr X im. Królowej Jadwigi, on był wówczas studentem UJ. Pobrali się w 1949 roku.

Krystyna Kudela
(fot. zskj.nowotarski.edu.pl)
     Działaczka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Nowym Targu (sekretarz). W 1989 roku wstąpiła do Stowarzyszenia Żołnierzy Armii Krajowej Inspektoratu "Maria". Była współorganizatorką i uczestniczką tutejszych wydarzeń o charakterze narodowym, patriotycznym, historycznym. Pełniła funkcję wiceprezesa Szkolnego Klubu Historycznego im. Armii Krajowej w ZS nr 3. W 2010 roku została odznaczona Medalem za Szczególne Zasługi dla Miasta Nowego Targu.

Za swoje zasługi została ponadto nagrodzona: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Krzyżem Partyzanckim, krzyżami Armii Krajowej i Akcji Burza.

Zmarła 25 maja 2012 roku w Nowym Targu, został pochowana na Cmentarzu Komunalnym w Nowym Targu - Skotnica, 29 maja.

Projekt edukacyjny pt. "Porucznik Krystyna Kudela - sanitariuszka i żołnierz AK" realizowany w II Liceum Ogólnokształcącym w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Nowym Targu w roku szkolnym 2021/2022.
(źródło: https://www.youtube.com/watch?v=nHq0rtDgX_w)


opracowanie: Andrzej Solarz   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t. II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944) Część I; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2001

  2. zbiory IKP

  3. krystynakudela.inmemoriam.org
  4. podhaleregion.pl
  5. dziennikpolski24.pl
  6. ecmentarz.nowytarg.pl
  7. ak2011.prv.pl
  8. tygodnikpodhalanski.pl
  9. podhale24.pl
  10. zskj.nowotarski.edu.pl
  11. nowytarg.pl

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/rp1944/k/kudela_krystyna/art.php