Łącznik i referent..
Marian Kwiatkowski ps. Faraon
(ur.: 1924 - zm.: 1991)

biogram

(fot. ikp)

19-10-2013

     Choć Marian Kwiatkowski urodził się w 1924 roku w Dąbrowie Tarnowskiej, to całe swoje dorosłe życie poświęcił ziemi nowobrzeskiej i proszowickiej. Był żołnierzem Armii Krajowej, budowniczym szpitala, urzędnikiem i działaczem społecznym.

     W 1943 r. ojciec Mariana Kwiatkowskiego zginął w Oświęcimiu. Zostało po nim 30 arów pola, połowa domu i obowiązek utrzymania matki oraz młodszego o 5 lat brata. Dziewiętnastolatek pracował wtedy w przedsiębiorstwie melioracyjnym: początkowo jako robotnik ziemny, potem jako kancelista na budowach w Hebdowie i Koszycach. Jako pracownik biurowy, prowadzący listy płac i ewidencję zatrudnionych, w kilku przypadkach przychodził z pomocą osobom, zagrożonym wywozem na przymusowe roboty do Niemiec, którym wydawał fikcyjne zaświadczenia o pracy.

     Od 10 kwietnia 1942 r. do wyzwolenia był żołnierzem Armii Krajowej (3 Kompania IV Batalionu 120 Pułku Piechoty 106 Dywizji Piechoty). Nosił w tym czasie pseudonim "Faraon" i pełnił obowiązki referenta ds. oświaty i propagandy. Wykonywał też zadania łącznika oraz gońca: z tajnymi materiałami jeździł do Proszowic, Opatowca i Krakowa. W lipcu 1944 r., w czasie powstania w Nowym Brzesku, brał udział w walkach ulicznych z bronią w ręku, a następnie walczył także w Jaksicach w potyczce z oddziałami niemieckimi. Za wzorową służbę został awansowany do stopnia kaprala i odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami.

     Jeszcze w czasie wojny, na początku 1945 r., podjął pracę w Zarządzie Gminy w Nowym Brzesku. Działał m.in. w komitecie odbudowy mostu na Wiśle, który oddano do użytku w 1947 r., jego dziełem była też odbudowa Domu Kultury, który w czasie okupacji hitlerowskiej służył jako magazyn nawozów sztucznych i wapna. W tym samym czasie w budynku dawnej cerkwi powstało kino "Rozrywka".

     1 listopada 1954 r. Marian Kwiatkowski został oddelegowany do prac związanych z tworzeniem powiatu w Proszowicach. Zorganizował Powiatową Komisję Planowania Gospodarczego, a 1 stycznia 1955 został przeniesiony do Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Proszowicach. Gdy w końcu lat 60. w mieście powstał szpital, powierzono mu funkcję zastępcy jego dyrektora ds. administracyjnych. Również w szpitalu, jako kierownik Sekcji Statystyki i Dokumentacji Chorych, pracowała jego żona Wanda. Za szpitalne finanse Kwiatkowski odpowiadał przez 10 lat. Przez następnych 10 ponownie był sekretarzem Urzędu Gminy w Nowym Brzesku, skąd w 1990 r. odszedł na emeryturę.

     Marian Kwiatkowski pracował czynnie w Polskim Czerwonym Krzyżu, przez 4 lata przewodniczył Komitetowi Rodzicielskiemu w Liceum Ogólnokształcącym w Proszowicach. Mimo akowskiej przeszłości należał do PZPR, w której był dwukrotnie I sekretarzem POP i członkiem Plenum Komitetu Powiatowego w Proszowicach.

     Posiadał wiele medali i odznaczeń, a wśród nich Brązowy Krzyż Zasługi z Mieczami, Złoty Krzyż Zasługi, Medal Zwycięstwa i Wolności, Odznakę "Za Wzorową Pracę w Służbie Zdrowia", dwie Złote Odznaki PCK. Zmarł w 1991 r.

Dziękuję pani Wandzie Kwiatkowskiej za udostępnienie wspomnień męża..

Arkadiusz Fularski   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Fularski Arkadiusz; W partyzantce, pracy i - partii, wspomnienie o Marianie Kwiatkowskim; Dziennik Polski; 14.01.2005

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/rp1944/k/kwiatkowski_marian/art.php