Od 1939 roku w konspiracji
Wiktor Madejski ps. Kąkol
(ur.: 22.12.1913 - zm.: 14.11.2012)
biogram
|
Wiktor Madejski [fragment zdjęcia z września 2012 r. wykonanego przed kościołem oo. Kapucynów w Krakowie] (fot. Jacek Janiec) |
24-01-2014
Urodził się 22 grudnia 1913 r. w Konaszówce. Przed wojną odbył służbę wojskową, podczas której ukończył szkołę podoficerską ze stopniem kaprala. Już w listopadzie 1939 r. wstąpił do Polskiej Organizacji Zbrojnej (POZ) i został zaprzysiężony przez por. rez. Jana Staśka ps. "Kaszuba", organizując konspiracyjnie wsie Głogowiany, Wrzosów i Wolicę i został mianowany zastępcą d-cy plutonu w Książu Wielkim.
Z chwilą scalenia się POZ z ZWZ (1942 r) pluton "Kąkola" wchodzi w skład placówki konspiracyjnej ZWZ w Książu Wielkim, a następnie podobwodu (1943 r.) "Kazia-Magdalena" (Książ Wielki-Miechów) obwodu Miechów. W okresie konspiracyjnym bierze udział do wiosny 1944 r. w pracy szkoleniowej, jest instruktorem wyszkolenia bojowego na kursie podoficerskim podobwodu, współdziała w zakresie sabotażu i małej dywersji. Jesienią 1943 r przechodzi do oddziału dywersyjnego (Dominika-Kazia) i pełni funkcje zastępcy d-cy st. sierż. Józefa Lisowskiego ps. "Jotel". W tym czasie bierze udział w kilku akcjach dywersyjnych między innymi jako organizator i bezpośredni dowódca.
W połowie lipca 1944 r. Oddział Dywersyjny "Dominika-Kazia" pod dowództwem "Kąkola" dołącza do oddziału partyzanckiego "Skrzetuski" gdzie przechodzi przeszkolenie bojowe i zapoznaje się z bronią automatyczną, a następnie zostaje włączony do Oddziału Partyzanckiego "Bartosz Głowacki" którym dowodził Tomasz Adrianowicz ps. "Pazur". "Kąkol" pełni tu funkcję podoficera szefa oddziału, a w ostatniej fazie walk tego oddziału przejmuje dowództwo oddziału po śmierci d-cy "Pazura" (na rozkaz d-cy batalionu kpt. Juliana Malinowskiego ps. "Słowik") przekształconego w II pluton 2 kompanię Samodzielnego Batalionu Partyzanckiego (SBP) "Suszarnia". Obejmuje dowództwo w chwili gdy oddziałowi grozi rozsypka i psychiczne załamanie. Doprowadza oddział do porządku oraz przeprowadza zwycięską akcję na szosie po Antolką.
|
Wiktor Madejski [źródło: Działacze i partyzanci Ziemi Miechowskiej 1939-1945] (fot. zbiory IKP) |
Rozkazem dziennym d-cy 106 DPAK "Dom" ppłk. Bolesława Michała Nieczuję-Ostrowskiego "Tysiąca" zostaje awansowany do stopnia sierżanta rezerwy.
Po wojnie aktywnie działa w Ruchu Oporu Armii Krajowej (ROAK) i Zrzeszeniu "Wolność i Niezawisłość". Aresztowany 30 grudnia 1948 r. po straszliwym maltretowaniu przez Urząd Bezpieczeństwa i Informację Wojskową zostaje skazany przez Sąd Wojskowy na karę śmierci. Po apelacji wyrok obniżono na 15 lat więzienia. W więzieniu zachorował na gruźlicę i w stanie ciężkim został zwolniony z więzienia 25 czerwca 1955 r. Po zwolnieniu w dalszym ciągu był szykanowany i gnębiony przez szereg lat przez władze komunistyczne.
Zmarł w dniu 14 listopada 2012 r.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się 17. listopada 2012 r. w Kościele parafialnym p.w. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Książu Wielkim koło Miechowa. Mszę odprawił ks. kan. Edward Nowak. W ostatniej drodze towarzyszyli mu liczni towarzysze broni i przyjaciele: żołnierze Armii Krajowej - Ruchu Oporu Armii Krajowej i członkowie Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Były także liczne poczty sztandarowe Armii Krajowej, miejscowej szkoły, kompania honorowa Wojska Polskiego, rodzina. Uroczystości pogrzebowe odbyły się na miejscowym cmentarzu parafialnym. Wspaniałe przemówienie pożegnalne wygłosił pan Stanisław Piwowarski. Na grobie zmarłego złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci.
Odznaczenia mjr. Madejskiego:
- Order Wojenny Virtuti Militari (za ujęcie w dyscyplinę i mężne dowodzenie oddziałem partyzanckim),
- Krzyż Walecznych (za odwagę i ofiarność w walkach partyzanckich),
- Srebrny Krzyż Zasługi z Mieczami (za całokształt pracy konspiracyjnej),
- Krzyż Armii Krajowej,
- Medal Wojska (czterokrotnie).
opracowanie: Jacek Janiec + IKP
Jest to przeredagowany artykuł Jacka Jańca, który opracował go na podstawie zebranych przez siebie relacji i raportów d-cy ppłk. Bolesława Michała Nieczuję - Ostrowskiego "Tysiąca" z archiwum państwa Ireny i Jerzego Wesołowskich.
ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
- Muzeum Armii Krajowej im. Generała Emila Fieldorfa - Nila w Krakowie (muzeum-ak.pl)
- Józef Guzik;Działacze i partyzanci Ziemi Miechowskiej 1939-1945; ZBOWID Koło Gminne; Wawrzeńczyce 1983
|