Walczył z obydwoma totalitaryzmami
Mieczysław Rosół ps. Wąsik
(ur.: 11.04.1920 - zm.: 16.02.2023)

uroczystości pogrzebowe porucznika (źródło: zawiercie.powiat.pl)

biogram


Proszowice, 22-07-2022

     Przełom lipca i sierpnia to doskonały okres, aby przypomnieć bohaterów z okresu Kazimiersko-Proszowickiej Rzeczpospolitej Partyzanckiej (1944), którzy przelewali krew za to abyśmy żyli w wolnej Polsce. Wprawdzie dzisiejszy bohater Mieczysław Rosół bezpośredni nie uczestniczył w tym wydarzeniu, ale między innymi dzięki jego wcześniejszej działalności i jemu podobnych w lecie 1944 roku na Ziemi Proszowskiej mieliśmy przez 2 tygodnie WOLNĄ POLSKĘ - DZIĘKUJEMY!

Mieczysław Rosół ps. Wąsik
102 rocznica urodzin
(źródło: zawiercie.powiat.pl)
Mieczysław Rosół ps. Wąsik
100 rocznica urodzin
(fot. armiakrajowa.org.pl)
Porucznik Mieczysław Rosół ps. Wąsik; urodził się 11 kwietnia 1920 roku w Woli Libertowskiej (gmina Żarnowiec, wówczas powiat olkuski). Był synem syn Wojciecha i Katarzyny z domu Pustułka.      W konspiracji działał praktycznie od 1939 roku, jednak była to działalność niesformalizowana. W maju 1942 został zaprzysiężony przez kpr. pchor. Jerzego Zagałę i został żołnierzem placówki AK w Kidowie (kryptonim "Kondor", "Koń"), wchodzącej w skład Obwodu Olkusz "Olga" Inspektoratu Maria. Brał udział m.in. w szkoleniach prowadzonych przez ppor. Antoniego Janiszewskiego ps. Jawor.

     W konspiracji dosłużył się stopnia kaprala, pełnił funkcję zastępcy dowódcy drużyny w oddziale Władysława Stepokury ps. Zawiślak. Wiosną 1944 r. uciekł przed aresztowaniem przez Niemców i dołączył do oddziału partyzanckiego ppor. Zenona Siudy ps. Volt w zgrupowaniu por. Mieczysława Tarchalskiego ps. Marcin.

     Wiosną 1943 roku ze swoim oddziałem z Woli Libertowskiej, dowodzonym przez Antoniego Janiszewskiego ps. Jawor uczestniczył w zniszczeniu ksiąg gminnych (spis ludności) w miejscowości Kidów-Żarnowiec. Zabranie spisów ludności dawało możność wydawania przez gminy zaświadczeń dla spalonych miejsc zamieszkania.

     Uczestniczył także w akcji likwidacji konfidentów w Wolbromiu, 19 marca 1944 r. brał udział w akcji opanowania Włoszczowy oraz potyczce przy gajówkach na Zwierzyńcu, w której zginęło 11 partyzantów, a on został ranny w głowę i rękę. W oddziale leśnym spędził ponad pół roku, następnie przebywał w ukryciu dla podratowania zdrowia.

     W jego domu rodzinnym była przechowywana broń. Wprawdzie formalnie nie brał udziału wydarzeniach Rzeczpospolitej Partyzanckiej, jednak przez prawie cały okres swojej działalności konspiracyjnej (podczas okupacji niemieckiej) działał na obszarze, na którym miały miejsce wydarzenia w lecie 1944 roku.

     Po wyzwoleniu nie ujawnił swojej działalności w Armii Krajowej, w dalszym ciągu walczył w podziemiu (antykomunistycznym) należał do organizacji WiN (Wolność i Niezawisłość). Brał udział w akcjach likwidacji szkodliwych komunistów, którzy szczególnie mocno prześladowali miejscową ludność.

     Na przełomie 1945 r. i 1946 r. był aresztowany, więziony w katowni olkuskiej UB (PUBP w Olkuszu), po wypuszczeniu był pod stałą obserwacją. Uniemożliwiono mu nawet udział w wyborach w roku 1947 - jego nazwiska nie było na listach do głosowania.

obchody 102 rocznicy urodzin por. Mieczysława Rosoła (źródło: zawiercie.powiat.pl)

     Był członkiem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej (Koło Olkusz), chętnie uczestniczył w spotkaniach z młodzieżą i prelekcjach poświeconych konspiracji. Mimo podeszłego wieku uczestniczył w uroczystościach patriotycznych. Jest bohaterem filmu "100 lat dla Polski" (prod. TVP Kielce).

Zmarł 16 lutego 2023 roku. Spoczął na cmentarzu w Żarnowcu, pogrzeb odbył się 18 lutego.

uroczystości pogrzebowe porucznika (źródło: zawiercie.powiat.pl)

Został odznaczony m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej, Odznaką Pamiątkową Akcji "Burza", Medalem Zwycięstwa i Wolności, Medalem "Pro Patria", Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości i Medalem "Za Zasługi dla ŚZŻAK" oraz Medalem "Wierni Akowskiej Przysiędze" i odznaką pamiątkową "Kolumbowie Rocznik '20".

opracowanie: Andrzej Solarz   

(źródło: https://www.youtube.com/watch?v=iuVjnNc1f64)
(źródło: https://www.youtube.com/watch?v=h6TFAypKNrs)
(źródło: https://www.youtube.com/watch?v=ffeCOjkSXZs)


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t. II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944). Część II; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2007
  2. Rudolf Zbysław Pasek ps. "Sprzączka"; Ziemi Miechowskiej w pokłonie. Wspomnienia wojenne; Warszawa 2010

  3. Informator SŻAK w Krakowie, nr 24

  4. facebook.com/szzak.olkusz
  5. ak.olkusz.pl
  6. youtube.com
  7. zawiercie.powiat.pl
  8. pl.wikipedia.org
  9. ipn.gov.pl
  10. kurierzawiercianski.pl
  11. katowice.ipn.gov.pl
  12. jura24.pl
  13. armiakrajowa.org.pl/okreg-slaski

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/rp1944/r/rosol_mieczyslaw/art.php