Od ZWZ-tu do WIN-u
Stanisław Ryńca ps. Dan
(ur.: 18.08.1915 - zm.: 19.12.1987)
Kolejny "Ksiądz Wyklęty" - z naszego regionu
|
ks. Stanisław Ryńca (fot. parafiajugow.pl) |
Proszowice, 27-04-2022
Stanisław Ryńca urodził się 18 sierpnia 1915 w Wojciechowie koło Kazimierzy Wielkiej. Był synem Karola i Marii Waszkiewicz. Edukację początkową odbywał w sąsiednich Stradlicach. Świadectwo dojrzałości uzyskał w wadowickim gimnazjum, w 1935 roku. Uczęszczał do Seminarium Duchownego w Kielcach i 8 marca 1941 r., otrzymał święcenia kapłańskie. Jego profesorem był błogosławiony Józef Pawłowski z Proszowic (także księdza Stefana Rzemieńca z Kamieńczyc).
Kolejno był wikariuszem: w Gołczy, Leszczanach, Sancygniowie, Zadrożu i od 17 lutego 1945 r w Skale. To właśnie w Gołczy związał się ze Związkiem Walki Zbrojnej, za co był poszukiwany przez Niemców. W Zadrożu został kapelanem Pułku Ziemi Wolbromskiej, w 106 Dywizji Armii Krajowej w stopniu kapitana. Wstąpił na przełomie listopada grudnia 1945 r. do Zrzeszenia Wolność i Niepodległość rejonu Północnego, podległy Krakowskiemu Okręgowi. W obawie przed aresztowaniem został przeniesiony do Podgrodzia koło Elbląga. I stąd też musiał uchodzić w listopadzie 1946 r., bo Urząd Bezpieczeństwa prześladował go. W lipcu 1947 roku będąc wikariuszem w Busko-Zdrój, prowadził Sodalicję Mariańską i Krucjatę Eucharystyczną.
Inwigilowały go władze partyjne, za to że był wrogo nastawiony do Związku Radzieckiego i partii. Przeniósł się do pracy na terenie Śląska Opolskiego i Zabrza. W dniu 27 listopada 1950 został aresztowany i osadzony w Wojewódzkim Urzędzie Bezpieczeństwa Państwowego w Kielcach. Oskarżony jest o przynależność do organizacji Wolność i Niepodległość, przechowywanie broni i amunicji bez zezwolenia. WSR w Krakowie skazał go na 7 lat więzienia, utratę praw publicznych oraz przepadek mienia. Karę odbywał w Krakowie i Wiśniczu Nowym, Warszawie, Wronkach i Rawiczu. Po zmniejszeniu kary, wychodzi na wolność 24 grudnia 1954 r.
Po dwóch latach jest administratorem parafii koło Strzelec Opolskich. Na początku 1966 r, został wikariuszem i proboszczem parafii w Pałecznicy. Od 1972 r, jest proboszczem i dziekanem w Wolbromiu i kanonikiem Honorowym Kapituły Katedralnej w Kielcach. 22 listopada 1974 jest proboszczem i dziekanem parafii w Stopnicy, gdzie często odwiedzał go ksiądz prałat Stanisław Połetek z Przemęczan (proboszcz w Skale). Od 1979 r. przechodzi na emeryturę i jest rezydentem Domu Księży Emerytów w Kielcach.
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł 19 grudnia 1987 r. [spotyka się jeszcze datę 14 i 15 grudnia, as]. Został pochowany na cmentarzu parafialnym w Kazimierzy Wielkiej. Jego pogrzeb stał się manifestacją patriotyczną i znakiem przeciwko ustrojowi komunistycznemu, na tym terenie województwa świętokrzyskiego.
Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi i Krzyżem Walecznych.
opracowanie: Marcin Szwaja
|
|
grobowiec rodziny Ryńców w Kazimierzy Wielkiej, gdzie pochowany jest "Dan" (fot. kazimierzawielka.grobonet.com) |
ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
- Jan Kot; Bogu i Ojczyźnie, tobie Polsko; Kraków 2005
- parafiajugow.pl
- parafiajugow.pl
- kazimierzawielka.grobonet.com
|