Nauczyciel - konspirator - nauczyciel...
Wacław Siniarski ps. Czołg
(ur.: 4.07.1915 - zm.: 1993)

biogram

Wacław Siniarski ps. Czołg
(fot. lomiechow.eu)

Proszowice, 16-10-2020

Sierżant podchorąży Wacław Siniarski ps. Czołg, syn Stanisława urodził się 4 lipca 1915 roku w Nałęczowie. Jako młody chłopiec mieszkał w Przesławicach koło Miechowa. Po wstąpieniu w związek małżeński z Janiną Ziębówną, zamieszkał wraz z żoną w jej domu rodzinnym w Biskupicach. Z wykształcenia był nauczycielem.

     W okresie okupacji niemieckiej działał w ruchu oporu jako dowódca 1. plutonu na placówce AK Miechów (kryptonim Mewa). Był także zastępcą komendanta tej placówki.

     "Czołg" był świadkiem śmierci podporucznika Stanisława Jazdowskiego ps. Żbik podczas potyczki z Niemcami w Górach Miechowskich w sierpniu 1944 roku.

     W latach 1945-1951 mieszkał z rodziną w Słomnikach i pracował jako nauczyciel w szkole podstawowej i później został przeniesiony służbowo do Miechowa. Pracował w Wydziale Oświaty, ukończył zaocznie pedagogikę na Uniwersytecie Warszawskim z tytułem magistra.

     Od 1966 r., edukował młodzież w ZSZ i TM w Miechowie, pełniąc funkcję zastępcy dyrektora ds. pedagogicznych. Będąc na emeryturze przez kilka lat uczył łacinę w Zespole Szkół Rolniczych oraz Zespole Szkół Medycznych w Miechowie.

Zmarł w 1993 roku.

opracowanie: Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Rzeczpospolita Partyzancka; Instytut Wydawniczy PAX; Warszawa 1991
  2. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t. II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944). Część II; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2007
  3. Jerzy Mrożkiewicz; Cmentarz parafialny w Miechowie; Kraków 2007

  4. lomiechow.eu
  5. zs2.miechow.pl
  6. inwentarz.ipn.gov.pl

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/rp1944/s/siniarski_waclaw/art.php