Szczęśliwie przeżył karną ekspedycję...
Władysław Sowa ps. Nurt
(ur.: 8.10.1921 - zm.: 1.03.2014)
biogram
|
Władysław Sowa ps. Nurt (fot. swietokrzyskie.pro) |
Proszowice, 7-08-2020
Podpułkownik Władysław Sowa ps. Nurt; urodził się 8 października 1921 roku w Piotrkowicach, w powiecie pińczowskim (obecnie kazimierskim). Przed wojną należał do Związku Młodzieży Wiejskiej "Wici". W czasie wojny mieszkał z rodzicami.
Wrzesień 1939 pamiętał jako nieprzerwany sznur uciekinierów ze Śląska. Samoloty z czarnymi krzyżami latały dość nisko. Ustawione baterie artylerii przeciwlotniczej nad Wisłą strzelały do niemieckich samolotów, jednak bez skutku. 6 września fala uciekinierów na wschód ustała, pojawiały się grupki polskich zmęczonych żołnierzy. dzień 7 września zapamiętał jak pogrzeb polskiego żołnierza, którego chowali na cmentarzu w Bejscach. Pojawili się pierwsi niemieccy żołnierze.
W lutym 1942 roku wstąpił do Batalionów Chłopskich, złożył przysięgę przed Franciszkiem Książkiem ps. Grot (komendantem placówki BCh w Piotrkowicach) i przyjął pseudonim "Nurt". Został dowódcą drużyny w plutonie Bolesława Pasia ps. Wybuch. Brał udział w szkoleniach wojskowych, które były prowadzone w zabudowaniach gospodarskich jego rodziców. Ukończył trzymiesięczny kurs łączności.
W październiku 1943 roku był aresztowany podczas karnej niemieckiej ekspedycji w rodzinnych Piotrkowicach, cudem ocalał, podobnie jak inni mieszkańcy jego wsi.
W lipcu i sierpniu 1944 r. przebywał w zgrupowaniu partyzanckim na terenie gminy Bejsce, które prowadziło akcje dywersyjno-sabotażowe i zbrojne. Brał udział w wielu akcjach w czasie trwanie Kazimiersko - proszowickiej rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944, na przełomie lipca i sierpnia. M.in. w dniu 21 lipca 1944 r. rozbrajał posterunek policji w Bejscach, walczył z Niemcami w Opatowcu 28 lipca oraz 5 sierpnia w Skalbmierzu. Uczestniczył w akcjach wychowawczych w stosunku do osób wysługującym się Niemcom.
|
Władysław Sowa (fot. Marek Maciągowski / echodnia.eu) |
Po wojnie działał aktywnie w organizacjach kombatanckich, współtworzył Ogólnopolski Związek Żołnierzy Batalionów Chłopskich. Był członkiem Zarządu Okręgu OZŻ BCh, Sądu Koleżeńskiego Zarządu Głównego OZŻBCH w Warszawie, wiceprezesem, a od 2011 r. pełnił funkcje prezesa Związku. Należał do Wojewódzkiej Rady Kombatantów i Osób Represjonowanych w Kielcach.
Starał się podtrzymywać pamięć o żołnierzach Batalionach Chłopskich, a także dbał o miejsca bitew i potyczek partyzanckich.
Zmarł 1 marca 2014 roku w Kielcach, msza pogrzebowa odbyła się 6 marca o godz. 11.00 w Kościele pod wezwaniem św. Józefa Robotnika w Kielcach.
Odznaczenia: Order Virtuti Militari 5 kl., Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi z Mieczami, Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki.
opracowanie: Andrzej Solarz
ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
- Stanisław M. Przybyszewski; Rzeczpospolita Partyzancka Lipiec - Sierpień 1944; Wydawnictwo "Nowa Nidzica"; Kazimierza Wielka 2004
- Marek Maciągowski; Przeżyłem karną ekspedycję - wspomnienia żołnierza Batalionów Chłopskich; [w:] Echo Dnia z 7 grudnia 2009
- swietokrzyskie.pro
- nekrologi.net
- echodnia.eu
- radio.kielce.pl
- archiwum.nina.gov.pl
- facebook.com/permalink
|