Ułan "Czarny" z Ojcowa
Kazimierz Zawisz ps. Czarny
(ur.: 28.02.1915 - zm.: 25.01.2009)

biogram

(fot. zbiory IKP)

Proszowice, 13-09-2019

Podporucznik Kazimierz Zawisz ps. Czarny; urodził się 28 lutego 1915 r. w Ojcowie, był synem Jana i Marianny z Grzybowskich. W sierpniu 1939 r. został zmobilizowany do 6. pułku strzelców konnych w Żółkwi. W kampanii wrześniowej walczył w obronie Lwowa, został ranny. Po otrzymaniu pomocy medycznej przedostał się na stronę niemiecką i w cywilnym ubraniu powrócił w rodzinne strony.

     Po przyjściu do zdrowia, wiosną 1940 r. został zaprzysiężony do ZWZ w placówce Skała ("Sylwester"). Na rozkaz dowódcy prowadził wywiad w Ojcowie - był łącznikiem WKW, zbierał broń i amunicję, werbował młodych ochotników. W jego rodzinnym domu znajdował się "punkt ochroniarski", w którym przetrzymywano rannych i zagrożonych aresztowaniem.

     Bardzo pozytywną opinię o działalności "Czarnego" napisał dowódca 106 DP "Dom" gen. Nieczuja-Ostrowski ps. Tysiąc: [...] kapral "Czamy" był żołnierzem ofiarnym i zdyscyplinowanym. Biorąc pod uwagę całą działalność plutonowego (dziś porucznik), kolega Zawisz "Czarny" wypełnił swój obowiązek i zasłużył się Ojczyźnie i Narodowi w walce z okupantem niemieckim i sowieckim [...].

Po wojnie Kazimierz Zawisz należał do Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" (WiN) w Skale.

Zmarł 25 stycznia 2009 r. i został pochowany na cmentarzu parafialnym w Smardzowicach.

     Kazimierz Zawisz został odznaczony: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami (za działalność bojową 1939-1945), Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami (za udział w kampanii wrześniowej), Medalem Wojska (czterokrotnie), Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Partyzanckim.

opracowanie: red.   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Informator SŻAK w Krakowie, nr 108
  2. Bolesław Michał Nieczuja-Ostrowski; Inspektorat AK "Maria" w walce t. II Kryptonim "Michał"-"Maria" (1943-VI.1944) Część II; Fundacja Inspektoratu Światowego Związku Żołnierzy AK i Sekcji Obrony Życia Dziecka im. Inspektoratu; Elbląg 2007
  3. Konspiracja niepodległościowa w Skale i okolicy po 1945 roku; [online:] muzeum-ak.pl

  4. zbiory IKP

  5. old.muzeum-ak.pl

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/rp1944/z/zawisz_kazimierz/art.php