Chemik, niestrudzony badacz historii Nowego Brzeska
Alfred Bednarski
|
Alfred Bednarski, 2010 r. (fot. zbiory autora) |
|
Alfred Bednarski, 2008 r. (fot. zbiory autora) |
Proszowice, 30-01-2021
Alfred Bednarski urodził się 3 września 1934 roku w Brzesku Nowym, gdzie w 1947 roku ukończył Szkołę podstawową oraz dwie klasy Samorządowego Gimnazjum im. Wincentego Witosa. Następnie kontynuował naukę w Technikum Rafineryjnym Przemysłu Naftowego w Jaśle. Technikum to ukończył z wyróżnieniem w 1953 roku, następnie rozpoczął studia na Wydziale Chemicznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Po ukończeniu studiów w 1958 roku pracował na uczelni jako asystent w Katedrze Paliw Płynnych na Wydziale Chemicznym. W 1959 roku przeniósł się do Instytutu Metali żelaznych w Gliwicach, gdzie pracował w charakterze asystenta w Zakładzie Przeróbki Ogniowej Rud Cynku i Ołowiu.
W 1962 roku został powołany do odbycia okresowej służby wojskowej w Dowództwie Wojsk Lotniczych w Poznaniu został kierownikiem laboratorium MPS. W 1964 roku ukończył służbę wojskową w stopniu podporucznika. Przeniósł się do Krakowa i zatrudnił w charakterze pracownika naukowego w Instytucie Technologii Nafty. Pracował kolejno na stanowiskach: asystenta, starszego asystenta, adiunkta. W latach 70-tych został asystentem prof. Jerzego Kramarza.
|
od lewej Alfred Bednarski, prof. Witold Cęckiewicz, i Arkadiusz Fularski, Pławowice 2008 rok (fot. zbiory autora) |
Od roku 1981 został kierownikiem Pracowni Odparafinowania, a od roku 1990 został kierownikiem Zakładu Procesów Technologicznych, w którym kierował do przejścia na emeryturę w roku 2005.
Pracując w Instytucie Technologii Nafty brał czynny udział w uruchomieniu rafinerii w Płocku i Gdańsku. Odbył szereg stażów zagranicznych w ośrodkach badawczych: Włoch Rumunii i byłego Związku Radzieckiego. Jako stypendysta ONZ podnosił swoje kwalifikacje w Snamprogetti w Mediolanie. W okresie 40-letniej pracy w Instytucie technologii Nafty w Krakowie wniósł znaczny wkład w szereg technologii opracowanych dla potrzeb rafinerii krajowych. Zaowocowało to opracowaniem ponad 100 dokumentacji naukowo - technicznych, licznych publikacji w literaturze fachowej oraz zgłoszeniem około 130 patentów. W latach 1986-1990 pełnił funkcję rzeczoznawcy "Polcargo" w Gliwicach oraz rzeczoznawcy SITPNiG.
Jest laureatem szeregu nagród i wyróżnień w Przemyśle Chemicznym, w tym dwóch nagród Ministra Przemysłu Chemicznego w konkursie na najlepsze opracowanie naukowo badawcze. Posiada również wysokie nagrody nadane przez Naczelną Organizację Techniczną. Otrzymał także, między innymi Srebrną Odznakę za prace społeczną dla Miasta Krakowa - czerwiec 1983 rok, oraz Srebrny Krzyż zasługi nadany przez Przewodniczącego Rady Państwa w listopadzie 1983. W 2004 roku został laureatem "Orła Nowobrzeskiego", otrzymał również honorowy dyplom "Zasłużony Działacz Ziemi Nowobrzeskiej", który odebrał podczas uroczystej sesji Rady Gminy Nowe Brzesko.
|
dyplom uznania dla Alfreda Bednarskiego, 6 grudnia 2006 r. w Hebdowie, z lewej strony ks. Jerzy Bryła (fot. zbiory autora) |
Jednak paliwa i oleje silnikowe to nie jedyne zainteresowania pana Alfreda. Mieszkańcy Nowego Brzeska kojarzą osobę pana Alfreda jako wielkiego przyjaciela LKS "Nadwiślanka". Był wychowankiem "Nadwiślanki" nigdy nie zapomniał o swoim macierzystym klubie i wspierał go zawsze jak tylko potrafił. Chociaż "kariera" piłkarska pana Alfreda związana jest głównie z "Nadwiślanką" to był on również w okresie nauki zawodnikiem "Czarnych" Jasło jak i AZS Gliwice w okresie studiów. Był zawodnikiem uniwersalnym, prawonożnym, grywał od obrony po atak.
Jego postać jest w Nowym Brzesku znana nie tylko w środowisku piłkarskim. Wydał dwukrotnie monografię "Nadwiślanki", kilkadziesiąt kilkusetstronicowych kronik, w których zamieszczał artykuły i fotografie, dokumentujące najważniejsze wydarzenia w gminie Nowe Brzesko.
|
historyk, adiunkt Alfred Bednarski na miejscu bitwy rzecznej z 1914 w Nowym Brzesku, 2007 r. (fot. zbiory autora) |
|
Jerzy Skąpski i Alfred Bednarski, 2010 r. (fot. zbiory autora) |
W 2009 roku był jednym z najbardziej aktywnych osób pracujących przy odzyskaniu praw miejskich dla Nowego Brzeska. Jednocześnie zabiegał o to, aby w 2009 roku ukazała druga, poszerzona monografia Ziemi Nowobrzeskiej. Oba zadania, którym się poświęcił zakończyły się sukcesem, nie krył wtedy swojego zadowolenia.
Pan Alfred był skromnym, pracowitym, miłym, uśmiechniętym, wrażliwym i pełnym życzliwości człowiekiem. Życie doświadczyło go mocno. Najpierw opiekował się chorą żoną, a po jej śmierci bratem i swoją mamą, która dożyła blisko 100 lat.
|
od lewej Wojciech Czyż, Maria Czyż, Maria Bednarska, ks. prałat Benon Olejnik i Alfred Bednarski, 2009 r. Nowe Brzesko (fot. zbiory autora) |
Zmarł we wtorek, 15 grudnia 2020 roku w Krakowie, pochowany został w poniedziałek, 21 grudnia na cmentarzu Salwatorskim w Krakowie. Pozostawił dwie córki i dwie wnuczki. Pozostawił też grono smutnych, ale wdzięcznych mu za jego pracę wielu przyjaciół, w tym nowobrzeszczan.
opracowanie: Arkadiusz Fularski
|
Alfred Bednarski (fot. Anna Wnęk) |
|