W wojsku odznaczono go złotą odznaką wzorowego żołnierza
Stanisław Bednarski

biogram

Stanisław Bednarski (fot.af)

29-11-2007

     Jednym z najstarszych aktywnych działaczy społecznych w gminie Nowe Brzesko jest Stanisław Jacek Bednarski mieszkający przy ulicy Krakowskiej. Nic więc dziwnego, że w tym roku Kapituła Samorządowa dostrzegła kilkadziesiąt lat pracy Pana Stanisława i nagrodziła Go "Orłem Nowobrzeskim".

     Stanisław Jacek Bednarski urodził się 2 września 1938 roku w Brzesku Nowym, gdzie ukończył Szkołę Podstawową w 1952. Szkołę średnią ukończył w 1956. Nakaz pracy dostał dla Stalinogrodu (wówczas Katowice) w 1956. Stąd został skierowany do pracy w Powiatowej Rady w Gliwicach, gdzie pracował w charakterze technika melioracji do 5 listopada 1956. W tym samym roku został skierowany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w Nowym Dworze Mazowieckim w Ośrodku Specjalistów Łączności Wojsk Lotniczych. W 1957 skończył kurs spadochronowo-szybowcowy i zaraz potem skierowano go do 6. Pułku Łączności Wojsk Lotniczych w Śremie. - Pułk należał do sił specjalnych Układu Warszawskiego i w okresie konfliktu kubańskiego z początkiem lat sześćdziesiątych, zostałem skierowany wraz z pułkiem do NRD do wykonywania zadań specjalnych - opowiada.

     Stanisława Bednarskiego odznaczono w wojsku złotą odznaką wzorowego żołnierza. Po odbyciu służby, wrócił do Gliwic w 1962, gdzie w dalszym ciągu pracował do 30 maja 1964, skąd przeszedł do Powiatowego Inspektoratu Melioracji Wodnych w Proszowicach. Tutaj podjął pracę jako technik melioracji. Pracował na tym stanowisku do 8 lipca 1971. Od 1 października 1971 do 30 września 1980 Stanisław Bednarski pracował w Instytucie Technologii Nafty w Krakowie w Zakładzie Procesów Technologicznych, jako starszy technik chemik. Od 1 października 1980 do 27 grudnia 1982 zatrudniony był w Okręgowej Dyrekcji Gospodarki Wodnej w Krakowie w charakterze kierownika Nadzoru Wodnego. W okresie od 28 grudnia 1982 do 28 marca 1983 roku pracował, jako inspektor w Urzędzie Gminy Igołomia - Wawrzeńczyce. Od 29 marca 1983 do 31 maja 1984 zatrudniony był w zbiorczej Szkole Gminnej w Wawrzeńczycach, w charakterze kierownika Administracyjnego Szkoły. Od 1 lipca 1984 do 31 grudnia 1990 pracował, jako starszy inspektor do spraw Gmin, w Wojewódzkim Zrzeszeniu Ludowych Zespołów Sportowych w Krakowie. Stąd przeszedł na rentę, obecnie jest na emeryturze.

     Obok pracy zawodowej Pan Stanisław Bednarski pełnił też wiele funkcji społecznych. Od 1964-69 był członkiem Prezydium i Plenum Powiatowego Zrzeszenia LZS w Proszowicach i przewodniczącym LZS "Nadwiślanka" w Nowym Brzesku. W okresie 1969-79 pełnił funkcję prezesa klubu LZS "Nadwiślanka" w Nowym Brzesku. Od 1987 do 1989 pełnił funkcję sekretarza Podokręgowej Piłki Nożnej w Krakowie.

     Za swoją działalność został wielokrotnie nagradzany i odznaczany. W latach 1980-90 otrzymał brązową, srebrną i złotą odznakę "Zasłużony dla LZS". W 1987 złotą odznakę "Zasłużony dla Ziemi Krakowskiej". W 1986 srebrną odznakę "Za prace społeczne dla miasta Krakowa". 1989 otrzymał złotą odznakę KZPN Kraków. W 1989 roku "Brązowy Krzyż Zasługi". W 2003 roku otrzymał honorową odznakę Małopolskiego Zarządu Piłki Nożnej. W latach 1980-1988 odznaczony brązowym, srebrnym i złotym medalem "Za zasługi dla pożarnictwa". Od 1970 jest społecznym opiekunem ochrony zabytków wojewódzkich. W listopadzie 1994 roku otrzymał Jubileuszową Odznakę Krakowskiego Okręgowego Związku Piłki Nożnej nr 182/94.

      W swoim życiorysie Stanisław Bednarski zapisał wiele ciekawych stron. - Zawsze leżało mi na sercu dobro Ziemi Nowobrzeskiej, dlatego gdy tylko widziałem, że źle się dzieje w gminie - reagowałem. Kolejnym przykładem moich starań o dobro gminy było przewodzenie grupie, która w 1997 roku zorganizowała referendum, w sprawie odwołania ówczesnej Rady Gminy. Uważam, że to referendum było potrzebne, w sprawach gospodarczych. Teraz chciałbym pobudzić mieszkańców gminy, do jeszcze aktywniejszych działań intelektualnych dla dobra Naszej Małej Ojczyzny - opowiada.

     Obecnie Stanisław Bednarski jest sekretarzem Rady Sołeckiej w Nowym Brzesku, sekretarzem stowarzyszenia "Ruch na Rzecz Rozwoju Gminy Nowe Brzesko" i sekretarzem LKS "Nadwiślanka". W miejscowym LOK-u należy do komisji rewizyjnej. Wielokrotnie, w ciągu każdego roku oprowadza wycieczki po kościele i klasztorze hebdowskim, gdzie od kilkunastu lat pomaga proboszczowi w odnawianiu Bazyliki. Trudną do przecenienia pracę Pan Stanisław wykonał również przy dokumentowaniu dziejów Gminy Nowe Brzesko. Inspirował, zachęcał i dopingował młodych badaczy dziejów Ziemi Nowobrzeskiej do pracy, sam będąc znakomitym przykładem oddania tej Ziemi. W trudnych momentach, nie ulegał emocjom, nie dolewał oliwy do ognia, a wielokrotnie gasił pojawiające się tu i ówdzie ogniska "polskiego piekiełka". Jest jednym z tych, którzy przyczynili do zbudowania i co o wiele trudniejsze - utrzymania - solidnego zespołu redakcyjnego, dokumentującego współczesne dzieje Ziemi, którą tak ukochał. Zespołu, który już pracuje nad książką, dokumentującą wydarzenia z ostatnich kilkunastu lat w gminie. Co ważne, potrafił wychować następców. Trudno więc się dziwić, ze Stanisław Bednarski, który całe swoje życie poświęcił rodzinnej Ziemi, został Laureatem "Orła Nowobrzeskiego 2006". Gratulujemy Panie Stanisławie!

Arkadiusz Fularski   

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/b/bednarski_stanislaw/art.php