W służbie Czuszowskiemu ludowi...
Antonina Maria Bocheńska h. własnego

tablica wotywna (fot. Marcin Szwaja)

Proszowice, 14-05-2020

     Tablica wotywna w kościele parafialnym w Pałecznicy: Antonina z Jełowieckich | Bocheńska | Prawdziwie chrześcijańska córka | żona, matka i obywatelka | przeżywszy lat 33 | Bogu duszę oddała 24 lutego 1882 r. | Mąż i dzieci proszą o modlitwę | za jej duszę.

Antonina Maria Pelagia z Jełowieckich-Bocheńska
(fot. Saga rodu Bocheńskich)
Antonina Maria Pelagia Bożeniec-Jełowiecka Bocheńska h. własnego; urodziła się 11 listopada 1868 r. w Wasylówce na Podolu. Była córką Adolfa (porucznika 5 Pułku Wojska Polskiego, kawalera orderu Virtuti Militarii - 1831) i Pauliny Tekli Konstancji Sobańskiej herbu Junosza. Pochodziła z rodziny ruskiej, wychowywała się na Podolu. Miała trzy siostry, wychowane w rygorze, gdzie stale były zajęte robótkami ręcznymi lub lekturą. Miała także brata Adolfa Józefa - biskupa lubelskiego.

     Na fotografii przedstawia się jako osoba szczupła z wydatnymi kośćmi policzkowymi i krótkim nosem, zdecydowaną liną ust, czarnymi oczami i śniadą cerą. Charakterystyczny był także jej lekko cofnięty podbródek.

     Z mężem Izydorem Franciszkiem Bocheńskim miała pięcioro dzieci. Dwie córki i trzech synów. Antonina poświęcała się dla biednych i słabych. Była religijna, przeznaczała swój czas na leczenie chorych i szycie ornatów. Założyła szpital w oficynie przy dworze w Czuszowie. Pełniła tam obowiązki lekarza i pielęgniarki.

     Zmarła w wieku 33 lat w Czuszowie. W miesiąc po narodzeniu córki Pauliny dnia 24 lutego 1882 roku. Została pochowana na cmentarzu przy kościele w Pałecznicy, gdzie znajduje się jej nagrobek. Pamięć o tej szlachciance była długo "żywa" w okolicy. Lubiana przez męża, dzieci, służbę i miejscową ludność.

opracowanie: Marcin Szwaja   

druka tablica wotywna w pałecznickim kościele (fot. Marcin Szwaja)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Józef Bocheński OP; Listy do ojca; Kraków 2008
  2. Stanisław M.Przybyszewski; Ziemianie, pałace, dwory i dworki nad Nidzicą i Szreniawą; Kazimierza Wielka 2007
  3. Robert Zadura; Saga rodu Bocheńskich; Kraków 2013

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/b/bochenska_antonina/art.php