facebook
Medioznawca, historyk, heraldyk, publicysta
    Dzisiaj jest sobota, 23 listopada 2024 r.   (328 dzień roku) ; imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   lista postaci   |   przyjaciele regionu   |   stąd pochodzili   | 
 "zwykli - niezwykli" 
 |   ludzie Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944   |   "katyńczycy"   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / ludzie ZP / "zwykli - niezwykli" / Medioznawca, historyk, heraldyk, publicysta
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie postaci,
macie propozycję innych osób związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym artykule;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP


Medioznawca, historyk, heraldyk, publicysta
Włodzimierz Chorązki

 fot. af)

4-05-2006

     Jest historykiem, medioznawcą, heraldykiem, publicystą, redaktorem naczelnym wielu wydawnictw. Opracował monografię, herb i flagę swojej rodzinnej gminy. Pochodzi ze Szpitar, mieszka w Krakowie i nie zapomina o swojej "małej ojczyźnie".

     Włodzmimierz Chorązki, bo o nim mowa urodził się w 15 grudnia 1956 roku w Nowym Brzesku. Rodzice, ojciec Stanisław i matka Anna prowadzili niewielkie gospodarstwo rolne w miejscowości Szpitary. Naukę w Szkole Podstawowej rozpoczął w 1963 roku. Do roku 1969 uczęszczał do Szkoły Podstawowej w Mniszowie, a później do Szkoły Podstawowej Nr 39 w Krakowie. W 1971 podjął dalszą naukę w Zespole Szkół Mechanicznych Nr 2 w Krakowie. Świadectwo dojrzałości otrzymał w 1977 roku.

     Od sierpnia 1977 do października 1978 roku pracował jako pracownik umysłowy w dziale zaopatrzenia Fabryki Maszyn Odlewniczych. W 1978 roku zdał egzaminy wstępne na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego i rozpoczął studia na kierunku historia. W 1983 roku przerwał studia i od 13 grudnia 1981 roku działał w podziemnych strukturach NZS i NSZZ "Solidarność". Od początku roku 1984 do końca 1986 roku pracował na stanowisku kierowniczym w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunalnym. W roku 1986 powrócił na V. roku studiów zaocznych, kierunek historia. Pod kierunkiem prof. Andrzeja Pankowicza napisał pracę magisterską pt. "Państwo i naród łotewski w okresie II wojny światowej" i na początku stycznia 1988 roku złożył egzamin magisterski.

     Od 21 stycznia 1987 roku podjął pracę w Ośrodku Badań Prasoznawczych (jeszcze RSW "Prasa-Książka-Ruch"), a po przekazaniu przez Komisję Likwidacyjną RSW "P-K-R" Ośrodka Badań Prasoznawczych Uniwersytetowi Jagiellońskiemu został pracownikiem naukowym Pracowni Dokumentacji i Informacji Naukowej kierowanej przez dr Sylwestra Dzikiego, gdzie pracował do końca 1998 roku.

     Od 1 stycznia 1999 roku do 31 stycznia 2006 był zatrudniony w Pracowni Badań Rynku OBP UJ. Od 1 lutego 2006 roku jest pracownikiem Działu Informacji i Dokumentacji Naukowej przy Bibliotece Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Od 1991 roku, aż do dnia dzisiejszego zajmuje się badaniem mediów lokalnych i środowiskowych. Jednocześnie współredagował i redaguje (jako redaktor naczelny) wydawane przez OBP UJ liczne, różnorodne bibliografie i katalogi poświęcone polskim mediom.

     W roku 2001 otwarł przewód doktorski na Wydziale Humanistycznym Akademii Pedagogicznej. Tytuł pracy: "Polskie media lokalne w procesie przemian ustrojowych w latach 1989 - 2005" . Promotorem pracy doktorskiej był prof. dr hab. Andrzej Notkowski, a po jego śmierci w roku 2003 - prof. dr hab. Andrzej Mikułowski-Pomorski z Akademii Ekonomicznej w Krakowie.

     W roku 1994 otrzymał z KBN środki finansowe na realizację autorskiego projektu badawczego: "Polska prasa trzecioobiegowa 1990 - 1994". Brał czynny udział w akcjach europejskich organizacji i specjalnych komisji, których głównym zadaniem była pomoc, rozwijanie i promocja polskich mediów lokalnych (głównie prasy). Współpracował, m.in. z Instytutem na rzecz Demokracji w Europie Wschodniej (IDEE), Fundacją Stefana Batorego, Fundacją na rzecz Rozwoju Demokracji Lokalnej, Fundacją Obywatelską i innymi stowarzyszeniami (w tym stowarzyszeniami dziennikarskimi i stowarzyszeniami prasy lokalnej).

     Od roku 1999 czynnie uczestniczy w działalności ruchu regionalistycznego. Od czasu studiów na kierunku historycznym, interesuje się i zajmuje się heraldyką oraz weksylologią, a od roku 1998 - heraldyką samorządową. Od tego czasu opracował lub był współautorem symboli dla 80 samorządów lokalnych (powiatów, miast i gmin). Jest autorem herbów dla gmin: Nowe Brzesko, Koniusza, Radziemice, Pałecznica, Kocmyrzów - Luborzyca, Igołomia - Wawrzeńczyce i Drwinia. Opracował również projekt herbu dla powiatu proszowickiego.

     Dorobek naukowy Włodzimierza Chorązkiego to kilka pozycji książkowych, baz danych (dot. mediów) oraz kilkadziesiąt naukowych artykułów. Od połowy lat 90. XX wieku utrzymuje aktywny kontakt ze swoją rodzinną "małą ojczyzną" - gminą Nowe Brzesko. W miarę wolnego czasu i możliwości stara się systematycznie zamieszczać publikacje w lokalnej "Gazecie Nowobrzeskiej" (wcześniej w "Wieściach Gminnych"), przy tworzeniu których w 1997 roku pomagał raczkującej redakcji.

     Obecnie ściśle współpracuje z komitetem organizacyjnym przygotowującym obchody Dni Morstinowskich. Niedawno napisał referat pt. "Genealogia rodu Morstinów", który za miesiąc ukaże się w książce poświęconej życiu i twórczości Ludwika Hieronima Morstina z Pławowic. Jest również redaktorem naczelnym mini-monografii: "Gmina Nowe Brzesko - Wczoraj, Dziś i Jutro" oraz współautorem - monografii "Ziemia Nowobrzeska", współprojektantem symboli gminy Nowe Brzesko, flagi i herbu.

- Pan Włodzimierz, mimo młodego wieku bez wątpienia należy do grona wybitnych nowobrzeszczan. Mamy nadzieję, że kapituła samorządowa dostrzeże osiągnięcia naszego rodaka i uhonoruje Go, nowobrzeskim orłem - mówią zgodnie Zenon Hajduga i Alfred Bednarski, laureaci odznaczenia "Zasłużony dla ziemi nowobrzeskiej" z lat poprzednich. - Mogę tylko powiedzieć, że pan Włodzimierz jest poważnym kandydatem do tego odznaczenia, ale o wszystkim zadecyduje z początkiem maja siedmioosobowa samorządowa kapituła - mówi Jacek Zawartka przewodniczący nowobrzeskiej Rady Gminy.

     Włodzimierz Chorązki jest mieszkańcem Krakowa. Od 1983 roku jest żonaty. Pani Dorota jest pracownikiem naukowym na UJ. Ma córkę - Karolinę. Przed rokiem, w tragicznym wypadku samochodowym stracił syna. Córka jest studentką II. roku malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Systematycznie odwiedza swoją mamę, która mieszka w domu rodzinnym w Szpitarach.

Arkadiusz Fularski   



idź do góry powrót




strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ