Uczestnik powstania styczniowego z Proszowic
Jacenty Czarnecki
|
akt urodzenia Jacentego Czarneckiego (fot. zbiory autora) |
|
herb powstańców styczniowych: herby Korony (Orzeł Biały, używany w wersji z koroną lub bez), Litwy (Pogoń) i Rusi (Michał Archanioł), całość zwieńczona zamkniętą koroną, używano również herbu w wersji podwójnej (tylko Orzeł i Pogoń) (fot. pl.wikipedia.org) |
Proszowice, 9-02-2021
Jacenty Czarnecki urodził się 9 sierpnia 1842 roku w Proszowicach, w ówczesnej guberni Kieleckiej, w Królestwie Polskim (obecnie jest to powiat proszowicki w województwie małopolskim). Był on synem szewca, Michała Czarneckiego urodzonego 25 września 1791 roku w Proszowicach oraz jego drugiej żony, Heleny Skalskiej, urodzonej i zamieszkałej w Proszowicach.
W księgach parafialnych kościoła w Proszowicach możemy przeczytać, że: Działo się w Mieście Proszowicach dnia czternastego września tysiąc osiemset trzydziestego pierwszego roku o godzinie dziesiątej z rana (...) zawarto religijne małżeństwo między Michałem Czarneckim Wdowcem Mieszczaninem Szewcem w Mieście Proszowicach zamieszkałym, urodzonym w Mieście Proszowicach, z niegdy Jana Kantego i Justyny z Dobrowolskich Mieszczan Małżonków Czarneckich w Mieście Proszowicach zamieszkałych i zmarłych, lat czterdzieści mającym a Heleną Córką niegdy Piotra i Małgorzaty z Garbusińskich Mieszczan Małżonków Skalskich w Mieście Proszowicach zamieszkałych i tamże zmarłych, lat dwadzieścia dwa mającą w Mieście Proszowicach zrodzoną a także teraz tam w służbie zostającą. Michał i Helena doczekali się sześcioro dzieci; pięciu synów, Franciszka ur. 1833 r., Wincentego (1835), Nikodema (1837-1838), Jana (1839) oraz Jacentego a także jednej córki - Katarzyny (1850).
|
fragment gazety "Kuryer Poznański" z 1876 r. (fot. zbiory autora) |
Syn Michała i Heleny wziął czynny udział w zrywie narodowym przeciwko Imperium Rosyjskiemu w 1863 roku. Jacenty Czarnecki prawdopodobnie walczył pod dowództwem braci Habich. W sierpniu 1863 roku brał udział w krwawym starciu z armią rosyjską pod Glanowem i Imbramowicami. Według gazety "Kurier Poznański" z 1872 roku, Czarnecki otrzymał 22 rany w lesie pod Imbramowicami.
Urodzony w Proszowicach Jacenty Czarnecki, zmarł w 1872 roku w Monachium i został pochowany na lokalnym cmentarzu. Grób bohatera Powstania Styczniowego nie zachował się do dnia dzisiejszego, lecz nazwisko proszowianina zostało umieszczone na wspólnym pomniku mieszczącym się na monachijskim cmentarzu Alter Südfriedhof.
|
|
pomnik ku pamięci powstańców z 1863 roku na cmentarzu Alter Südfriedho w Monachium (fot. pmk-muenchen.de) |
opracowanie: schronyproszowice.pl - Mateusz Serwatowski
ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
- schornyproszowice.pl
- pl.wikipedia.org
- genealogia.okiem.pl
- wbc.poznan.pl
- pmk-muenchen.de
- genealodzy.pl
- geneteka.genealodzy.pl
|