Kolarstwo to jej życiowa pasja
Paula Gorycka

Paula Gorycka, foto Armin M.Kustenbruck - EGO Promotion 2020
(fot. nadesłane)

Proszowice, 7-02-2022

     Pierwsza, prostoliniowa jazda na rowerze była marzeniem każdego dziecka. Dla niektórych była to czynność łatwa, a dla innych dużym wyzwaniem było utrzymać równowagę na tym jednośladzie. Lecz gdy już taka sztuka się udała, radość i duma była nie do opisania. Ambicja i pokusa do nowych wyzwań, przenosiła tor jazdy cyklisty z szos, na tereny polne czy górskie. Bowiem dyscyplina ta, jaką jest kolarstwo amatorskie, może się przerodzić w sport wyczynowy i profesjonalny. Po prostu trzeba konsekwentnie dążyć do tego celu, z pasją i zamiłowaniem - cały czas. Taki to sposób na życie wybrała dziewczyna, która jest związana rodzinnie z naszym regionem. To...

jako reprezentantka Polski, podczas zawodów, Niklas Hartman.EGO Promotion 2021
(fot. nadesłane)
Paula Gorycka urodziła się 5 listopada 1990 roku, w Krakowie. Jest absolwentką Akademii Wychowania Fizycznego w tym mieście. Posiada tytuł magisterski na kierunku fizjoterapii. Marzenie, do którego dążyła od najmłodszych lat i któremu poświęca swoje treningi jest kolarstwo górskie, szosowe i przełajowe.

     Pierwszym trenerem był jej tata Dariusz Gorycki. Jako 16-letnia dziewczyna debiutowała w sezonie 2006-2008 w klubie ULKS Sprint Valvex Jordanów. W 2008 roku, zajęła 5-tą lokatę na Mistrzostwach Świata i zdobyła dwa złote medale na mistrzostwach Polski (MP kolarstwo górskie i górskie szosowe MP). Dwukrotna zdobyła brązowe medale na Mistrzostwach Świata MTB do lat 23-ech w kategorii cross country (kolarstwo górskie w formule olimpijskiej), w 2010 w Mont Sainte Anne w Kanadzie i w 2012 w Saalfelden w Austrii. Ma też na koncie srebro z mistrzostw Europy (Moskwa 2012).

     Osiągnęła też szósty, najlepszy wynik w jeździe indywidualnej na czas, podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy w 2011. Przez ekspertów i komentatorów sportowych uznawana za jeden z największych talentów, jaki pojawił się w polskim kolarstwie górskim.

     Aktualnie trenuje pod wodzą i okiem Andreasa Kurmana. Od 2017 roku jest zawodniczką szwajcarskiej grupy Strüby-Bixs Team. Wywalczyła dwa brązowe medale na mistrzostwach Polski w sierpniu i we wrześniu 2021 r. Po powrocie do zdrowia po przebytym zakażeniu koronawirusem w kwietniu ubiegłego roku, rywalizowała w Pucharze Świata we Francji, zajmując 36 miejsce.

Paula Gorycka podczas zawodów, Ralf Schable.EGO Promotion 2021
(fot. nadesłane)


     Podczas Igrzysk Olimpijskich w Londynie, zastąpiła kontuzjowaną Maję Włoszczowską w wyścigu kobiet w kolarstwie górskim. Ceniona w Polsce i na świecie zawodniczka, reprezentantka naszego kraju ma nowobrzeskie korzenie. Jej babcia Emilia Bober pochodzi z Sierosławic.

Paula Gorycka z babcią Emilią Bober z Sierosławic
(fot. nadesłane)
     Tak Paula wspomina wczesne lata dzieciństwa: Mieszkała tam też siostra babci, którą czasem odwiedzaliśmy. Bawiliśmy się wtedy na polu, trochę pomagaliśmy dorosłym w ich pracy na roli i w zagrodzie. Chodziliśmy nad rzekę Wisłę, przepływającą w bliskiej odległości od tej wioski. Te sentymentalne podróże w rodzinne strony, kontynuuje po dzień dzisiejszy.

     18 października 2012 roku, odwiedziła Gminę Nowe Brzesko na zaproszenie Radnej z Sierosławic Agnieszki Lebidy i jej rodziny. W Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Sierosławicach, wspierała i promowała akcję "Odblaskowa Szkoła", mająca na celu szerzenie wiedzy wśród dzieci i młodzieży noszenia elementów odblaskowych. Od dzieci otrzymała w prezencie kamizelkę odblaskową.

Wizyta Pauli Goryckiej w Sierosławicach niewątpliwie jeszcze przez długi czas będzie wspominana przez uczestników spotkania. Postać dziewczyny, która ciężko pracuje by odnieść sukces i zawsze pomimo upadku podnosi swój rower by zająć najwyższe miejsce stała się wzorem do naśladowania dla najmłodszych. Jej cel - medal olimpijski - cytat z "Nasza kolarka...".

Pamiętam swój start podczas ubiegłorocznego Pucharu Świata w RPA, kiedy to podczas upadku złamałam nogę. Nieświadoma złamania jechałam dalej walcząc z przeciwniczkami o jak najlepszą pozycję w stawce. Jednak największą walkę stoczyłam wówczas z bólem jaki towarzyszył mi przez ostatnie 8 km wyścigu. Na mecie zameldowałam się na drugiej pozycji - cytat z "Nasza kolarka...".

     W programie oprócz wywiadu, podpisywaniu autografów i wspólnych zdjęć odbyła się wspólna wycieczka z uczniami klasy 4 na koniec spotkania. Sierosławicka społeczność jest dumna ze swej sportsmenki, dzięki temu i ona utrzymuje stały kontakt z tą okolicą.

Pani Paula udziela się w inicjatywach społecznych. Była twarzą ogólnopolskiej kampanii społecznej "Uśmiech na medal".

Życzymy Naszej sportsmence, dalszych sukcesów i znakomitych wyników w karierze sportowej.

opracowanie: Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Musiał Anna; Nasza Kolarka; [w:] Gazeta Nowobrzeska
  2. Maciej Krzyśków; Paula Gorycka chce wrócić do światowej czołówki kolarstwa górskiego; [w:] sucha24.pl (24.02.2021)

  3. informacje od Pauli Goryckiej

  4. facebook.com/gopaulago
  5. pl.wikipedia.org
  6. sucha24.pl

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/g/gorycka_paula/art.php