Socjolog pracy i organizacji
Lesław Henryk Haber

Łętkowice
(fot. Marcin Szwaja)
Lesław Henryk Haber
(fot. Polski słownik uczonych...)

Proszowice, 18-11-2020

Profesor Lesław Henryk Haber urodził się 1 stycznia 1943 roku w Łętkowicach. Studiował na Uniwersytecie Jagielońskim w Krakowie, zostając doktorem w 1973 r., potem dr hab. - 1982 r., a profesorem od 1996 roku.

     W Akademii Górniczo-hutniczej był stażystą w Katedrze Socjologii i Psychologii Pracy i Organizacji. Od 1967 do 1992 r., przeszedł wszystkie szczeble awansów od: asystenta, adiunkta, docenta, profesora nadzwyczajnego do kierownika zastępcy dyrektora Instytutu Nauk.

     Odbył staże w: Instytut Prac Socjalnych- szwedzki Holmstad, 1973- Instytut Gospodarki Narodowej, w ukraińskiej Odessie oraz w niemieckim Freibergu. W latach 1986-91 Międzynarodowe Biuro Pracy w Genewie (Szwajcaria). 1991 Ośrodek Doskonalenia Metod Szkolenia w Londynie (Wielka Brytania). 1992 Instytut Organizacji i Zarządzania w Urbino (Włochy).

Od 1995 roku jest także prorektorem w Profesjonalnej Szkole Biznesu (Wyższa Szkoła Zarządzania i Bankowości w Krakowie).

     Był członkiem Komisji Socjologicznej PAN, Oddziału w Krakowie (sekretarz komisji, zastępca przewodniczącego), Towarzystwo Nauk Organizacji i Kierowania (członek Rady Nauk), NOT w Krakowie (wiceprzewodniczący Komisji Szkoleń i Wydawnictwa), Rady Nauk wydawnictwa Profesjonalnej Szkoły Biznesu-Szkoły Wyższej w Krakowie jako przewodniczący. Prowadził badania w socjologii pracy, organizacji i zarządzania.

Opublikował: 4 monografie, 6 książek, 60 artykułów i rozpraw w czasopismach krajowych i zagranicznych. 8 podręczników i pomocy dydaktycznych m.in.:
  1. "Wybrane zagadnienia adaptacji studentów do środowiska uczelni technicznej 1975 r.
  2. "Przedsiębiorstwo przemysłowe w okresie zmian społecznych, struktura-wartość-aktywność 1989 r.
  3. "Zarys zarządzania małą firmą"-1993 r
  4. "Zarządzanie a socjologia i psychologia pracy-1994 r.
Był także autorem licznych ekspertyz i raportów nauk dla przemysłu miedziowego, maszynowego, poligraficznego i metalurgicznego.

Otrzymał liczne nagrody i odznaczenia, w tym:
  • Rektora AGH-aż dwudziestokrotnie,
  • Ministra Edukacji Narodowej (trzykrotnie),
  • Złoty Krzyż Zasługi,
  • Srebrne i złote odznaczenia NOT i Towarzystwa Nauk Organizacji i Kierownictwa,
  • Medal "Za zasługi dla miasta Tarnowa",
  • Srebrna Odznaka miasta Krakowa.
Nauczycielami jego byli: prof. Paweł Rybicki, prof. Kazimierz Dobrowolski. Interesuje się szkocką muzyką klanową i wycieczkami zagraniczną turystyka samochodowa. W domowym zaciszu, na własnej działce w górach zajmuje się pielęgnowaniem trawnika, skalniaka i warzywnika.

opracowanie: Marcin Szwaja   


ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Polski słownik uczonych polskich

Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/ludzie/zwykli/h/haber_leslaw/art.php