Ze Śmiłowic do Sejmu
Jan Pypeć
|
Jan Pypeć (fot. zbiory Arkadiusza Fularskiego) |
Proszowice, 15-07-2020
Jan Pypeć urodził się 27 sierpnia 1917 w Śmiłowicach. Pochodził z chłopskiej rodziny, był synem Franciszka i Anny, miał dwóch braci: Kazimierza i Stanisława. Mimo nie małych zdolności ze względów finansowych skończył tylko szkołę podstawową w Sierosławicach kiedy kierownikiem był Franciszek Sobczyk. Wiedze uzupełniał na kursach wieczorowych najprawdopodobniej w Bochni lub Kielcach, gdzie pracował (w cukrowniach, w magazynach hurtowych).
Przed II wojną światową działał w Związku Młodzieży Wiejskiej RP "Wici", podczas okupacji był należał do Stronnictwa Ludowego i ROCH-a, był tez żołnierzem Batalionów Chłopskich i Ludowych Straży Bezpieczeństwa (LSB) w 1944 awansował na stopień podporucznika. Od 1945 w Stronnictwie Ludowym, uczestniczył w parcelacji gruntów i kolektywizacji wsi. Krótko był prezesem koła gromadzkiego PSL w Śmiłowicach i ZSL.
26 marca 1950 roku, w Miechowie wybrano go sekretarzem miejscowym Polskiego Komitetu Wyzwoleńczego. Propagował spółdzielczość produkcyjną w Małopolskim ZSL. Organizował w tym roku kolektyw "Nadwiślanka" w Śmiłowicach. Działał w wojewódzkiej ZSL, będą wiceprzewodniczącym WKW ZSL z dnia 29.06.1952 r. Wziął udział w wycieczce chłopów do kołchozów w Związku Radzieckim.
Od 20 listopada 1952 roku do listopada 1956 roku, był posłem na Sejm z okręgu Chrzanów (nr 63), w trakcie pracy w parlamencie zasiadał w Komisji Komunikacji i Łączności. A. Kita tak określił jego pracę: Miał co prawda, osiągnięcia na niwie spółdzielczości produkcyjnej, ale ma poważne trudności w kierowaniu pracą na szczeblu wojewódzkim.
W marcu 1956 na II kongresie reprezentował ZSL z terenu powiatu proszowickiego: podczas wystąpienia kongresowego ubolewał nad słabym rozwojem spółdzielczości produkcyjnej w Polsce, a jako wzór do dalszej pracy w tym zakresie przedstawił sytuację w ZSRS, Bułgarii oraz NRD. Potem był wiceprzewodniczącym do listopada 1956 r.
|
|
Jan Pypeć na uroczystościach (fot. zbiory Arkadiusza Fularskiego) |
Po zakończeniu posłowania Pypeć pracował w administracji państwowej i był wiele lat radnym. Jak wspomina Teodora Odziomek: Zdolny i umiał rozmawiać z ludźmi. Był wysoki, pogodny, miał syna Stanisława. Duży wpływa na jego poglądy miał dyrektor szkoły Franciszek Sobczyk-zwolennik chłopskich organizacji i związków. Należał do ROCH'a i Batalionów Chłopskich. Do Sejmu został wybrany z listy Frontu Jedności Narodu. Jego żona i syn zostali śmiertelnie porażeni prądem. On sam został bardzo poszkodowany. Zdrowia i ochoty do życia już nie odzyskał.
Był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Medalem 10-lecia Polski Ludowej.
Kariera Jana Pypecia w ZSL: prezes Koła Gromadzkiego w Śmiłowicach od 1592 roku, Powiatowy Komitet Wykonawczy w Miechowie - sekretarz od 26 marca 1950, członek od 1952, prezesem Gminnego KW w Śmiłowicach (od 1952), Wojewódzki Komitet Wykonawczy Kraków - wiceprzewodniczący od 29 czerwca 1952, 14.11.1954-listopad 1956, przewodniczący 20 grudnia 1952 - 8 grudnia 1953, członek prezydium od 1953.
Jan Pypeć był dwukrotnie żonaty, miał syna Stanisława i córkę.
opracowanie: Marcin Szwaja
ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
- Mateusz Szpytma; ZSL w województwie krakowskim (1949-1956); IPN; Kraków 2013
- Arkadiusz Fularski, Aleksander Gąciarz; Ze Śmiłowic do parlamentu; [w:] Dziennik Proszowicki - tygodnik proszowicki z 11.07.2009
- katalog.bip.ipn.gov.pl
- przelom.pl
- pl.wikipedia.org
- bs.sejm.gov.pl
|