Pochodzący z Kamieńczyc "Ksiądz Wyklęty"
Stefan Rzemieniec
Proszowice, 10-05-2022
|
ks. Stefan Rzemieniec (fot. Marcin Szwaja) |
Ksiądz Stefan Rzemieniec urodził się 11 stycznia 1912 roku, w Kamieńczycach koło Kazimierzy Wielkiej. Był synem Stanisława i Marianny z domu Kura. Uczęszczał do gimnazjum w Kazimierzy Wielkiej oraz V Państwowego Gimnazjum im. Kochanowskiego w Krakowie. Tam w 1938 roku zdał egzamin dojrzałości. Dalsze naukę podjął na studiach w Seminarium Duchownym w Kielcach, gdzie uzyskał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Franciszka Sonika z Wawrzeńczyc. Jego rektorem był błogosławiony ks. Józefa Pawłowski z Proszowic.
Od 1938 r. do sierpnia (?) 1941 r. był wikariuszem na parafii Książ Mały. Prawdopodobnie w sierpniu 1941 roku został wikarym w Piekoszowie gdzie włączył się do działalności konspiracyjnej zostając kapelanem Placówki Piekoszów, od sierpnia 1943 r. zostaje także kapelanem Podobwodu Piekoszów, od sierpnia 1945 roku był proboszczem w Biechowie koło Pacanowa, nadwiślańskiej parafii prawie całkowicie zniszczonej przez działania wojenne.
Kolejno był wikariuszem w: Gnojnie, Książu Małym, Kościelcu k/Proszowic, Piekoszewie, Zagościu i Korczynie Starym. Działał aktywnie jako działacz społeczny. Bohaterską postawą wykazał się w czasie okupacji, ratując życie Polakowi pochodzenia żydowskiego.
|
ksiądz Rzemieniec zdjęcie z 1939 r. (źródło: akokregkielce.pl) |
W czasie gdy był proboszczem w Biechowie koło Pacanowa, dnia 8 sierpnia 1948 r., został aresztowany za przynależność do organizacji Wolność i Niepodległość (Służba Wolnej Polsce), obszaru powiat Busko-Zdrój. Do którego należał też ks. Stanisław Połetek z Przemęczan (ówczesny wikariusz Pacanowski). W organizacji nosił ps. Sikorski.
Wyrokiem sądu w Kielcach z 23 września 1949 r., został skazany na karę 6 lat więzienia. Nawet zabiegi dyplomatyczne ks. bp. Kaczmarka o jego uwolnienie, nie przyniosły żadnego rezultatu. Dzięki bohaterskiej postawie Rzemieńca i Połetka nie doszło do skarżenia Kardynała Sapiehy i biskupa sandomierskiego Lorka za zdradę Ojczyzny. Cierpiąc nie wydali nikogo i nie zdradzili tajemnicy WIN podziemia z okręgu Małopolskiego.
Osadzono go więzieniu karno-śledczym przy PUBP w Busko-Zdrój, a następnie w Kielcach. Dzięki decyzji Bieruta, został zwolniony 6 grudnia 1950 r.
Był także proboszczem w Chełmcach i Rocimowicach. Zmarł 18 sierpnia 1969 r. w Wojciechowie i został pochowany w Kościelcu koło Proszowic. W ostatnim okresie życia związał się z kieleckim "Caritasem".
opracowanie: Marcin Szwaja
|
grób rodzinny w Kościelcu, gdzie pochowany jest ksiądz Stefan (fot. Marcin Szwaja) |
ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
- Jan Kot; Bogu i Ojczyźnie, tobie Polsko; Kraków 2005
- zbiory autora
- akokregkielce.pl
|