Kamienna figura Najświętszej Marii Panny
|
(fot. Zbigniew Pałetko) |
Dodów, 11-07-2010
Kamienna figura przydrożna z rzeźbą Najświętszej Marii Panny w Dodowie została wybudowana w 1928 roku 1. Fundatorami kamiennej figury byli mieszkańcy górnej połowy miejscowości Dodów. Dolna część wsi odmówiła składki na kamienną rzeźbę figury Matki Bożej. Kamienna figura wybudowana została w czynie społecznym, w ogrodzie należącym do Jana Zębali. Inicjatorami byli członkowie Stronnictwa Ludowego pod kierownictwem Wojciecha Szarawary, ówczesnego Prezesa Koła Stronnictwa Ludowego i sołtysa Józefa Łakomego.
Kamienna rzeźba Najświętszej Marii Panny ustawiona jest na cokole wymurowanym z kamieni o różnej wielkości i koloru. Cokół figury podobny jest do sztucznej skały, usytuowanej na betonowym fundamencie. Kamienie zbierane były na polach przez ludność Dodowa. Dwa duże kamienie przywiezione zostały zimą na saniach z Piotrkowic Wielkich. Jeden z nich ważył ponad 2 tony i transportowany był wówczas przez 2 pary koni. Na sztucznej, kamiennej skale usytuowany jest murowany cokół dwustopniowy, na którym umieszczona jest statyczna figura Najświętszej Marii Panny, zbliżona do naturalnej wielkości, wyrzeźbiona w kamieniu. Figura ta od strony szosy przystrojona jest aureolą składającą się z 12 gwiazd.
Niewiasta z wieńcem z 12 gwiazd na głowie jest jedną z wizji św. Jana w jego Apokalipsie, a te gwiazdy nie mogą symbolizować niczego innego, jak tylko 12 pokoleń (plemion) Izraela, do których zresztą św. Jan odwołuje się przy opisie "pieczętowania".
W sztuce kościelnej na wizerunkach Najświętszej Marii Panny często jej głowę otacza wieniec z 12 gwiazd. Tyle samo gwiazd widnieje także na Cudownym Medaliku objawionym Katarzynie Labouré i taka sama ich liczba pojawiła się w wizji św. Jana, zapisanej w Księdze Objawienia: "Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu" Księga Objawienia (12,1).
U stóp Najświętszej Marii Panny w kamiennej rzeźbie znajdującej się w Dodowie, występuje imitacja węża pomalowanego w kolorze brązowym oraz jabłko w kolorze czerwonym, z zielonym liściem. Maryja posiada jasno różową suknię i nałożony płaszcz z kapturem na głowie w kolorze jasno niebieskim. Nad głową na metalowym rusztowaniu jest płaskie, okrągłe blaszane zadaszenie, wokół którego występuje dekoracyjna ząbkowana obręcz.
Figura ogrodzona jest artystycznie wykonanym, kutym ogrodzeniem metalowym, osadzonym na betonowym fundamencie. Do figury prowadzą metalowe, dwuczęściowe drzwiczki. Kamienna figura odnowiona była w 2008 roku. przez mieszkańców Dodowa. Figurę Najświętszej Marii Panny upiększają ozdobne krzewy i kwiaty.
W górnej części skały znajduje się kamienna tablica z wyrzeźbioną inskrypcją:
FUNDATOROWIE GÓRNEJ POŁOWY WSI DODOW 1928
W 1992 roku wieś Dodów obchodziła uroczystość 100- lecie istnienia. Z okazji jubileuszowej rocznicy wmurowano pamiątkową, granitową tablicę wyrzeźbionym napisem:
NA PAMIATKĘ JUBILEUSZU 100-LECIA WSI DODÓW 1892 - 1992
Tablica jubileuszowa umieszczona została pod kamienną tablicą z inskrypcją z roku 1928.
Z okazji Jubileuszu 80-tej rocznicy powstania kamiennej figury Najświętszej Marii Panny oraz jubileuszu 200 lat istnienia Dodowa, miejscowy poeta Wawrzyniec Szarawara (1920 - 2009) napisał dwa okazjonalne wiersze.
Kamienna figura Najświętszej Marii Panny w Dodowie to obiekt zabytkowy, podlegający ochronie konserwatorskiej.
Figura kamienna posiada ubytki i wymaga pilnej konserwacji.
opracował: Zbigniew Pałetko
|