Figura Matki Bożej na nowobrzeskim rynku

(woj.: małopolskie / pow.: proszowicki / gm.: Nowe Brzesko)


(fot. google.pl/maps)
(

Nowe Brzesko, 26-11-2020

     Wielu mieszkańców Ziemi Proszowskiej w tym także pochodzący z Nowego Brzeska i jego okolic brało czynny udział w Powstaniu Styczniowym. 17 lutego 1863 roku miała miejsce wielka bitwa pod Miechowem, wiemy, że dwóch w niej zginęło (Matacz i Gołębiowski), a kilku dostało się do niewoli i zesłano ich na Syberie (część z nich po wielu latach wróciło w rodzinne strony). Dwaj inni zostali powieszeni pod Brzeskiem w miejscu określanym Szubienica (opisywanym w naszym dziale TUTAJ) - pod zarzutem "Szpiegostwa na rzecz Powstania".

     Pod koniec 1869 roku opublikowano carski ukaz, który pozbawił praw miejskich ponad trzysta miasteczek Królestwa Polskiego, zostały one przekształcone w osady lub wioski. Czy to była kara za wspieranie Powstania, czy też urealnienie statusu miejscowości (część samorządów pisało petycje do Rady Administracyjnej by je pozbawić statusu miejskiego - głównie z powodów ekonomicznych). Trudno rozstrzygnąć jednoznacznie z jakiego powodu Nowe Brzesko przestało być miastem, ale stało się. Stojący na Nowym Rynku drewniany ratusz został rozebrany.

     Później, w niedługim czasie brzeszczanie ufundowali figurę Matki Bożej. Postawiono ją na miejscu rozebranego ratusza. Miała ona upamiętniać mieszkańców Nowego Brzeska poległych i represjonowanych podczas styczniowego powstania. Na prostopadłościennym słupie z inskrypcją. Postać Madonny w niebieskim płaszczu, stoi na kuli ziemskiej. I tak króluje nam Matka Boska już od dziewiętnastego wieku. Żaden najeźdźca nie zrzucił Jej z piedestału.

     Obecnie na wybrukowanym Rynku znajduje parking gdzie mniej więcej na środku otoczona kutym stalowym niskim płotkiem stoi na cokole Madonna patrząc na wyjeżdżających i przyjeżdżających brzeszczan na pobliskim przystanku autobusowym/busowym. Po postawieniu figury stała ona bez ogrodzenia, na Rynku odbywały się jarmarki i targi. Zawsze śpiewano pod nią "Majówki" i majono ją wieńcem z kwiatów.

opracował: Andrzej Solarz   

listopad 2020(fot. Anna Wąs)

ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. Dorota Król (red.); Legendy i obyczaje Ziemi Proszowickiej; ZamKor; 2003
  2. Todzia Odziomek; Figura Matki Boskiej rynek nowobrzeski; [w:] Gazeta Nowobrzeska, nr 40, październik 2010
  3. Włodzimierz Chorązki (red.); Ziemia nowobrzeska. Zarys dziejów gminy i sołectw; Nowe Brzesko 2004

  4. glos24.pl
  5. google.pl/maps
  6. pl.wikipedia.org


Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/miejsca/figury/nowe_brzesko_mb_rynek/art.php