Kapliczka Jezusa Frasobliwego przy ul. Królewskiej

lipiec 2002 (fot. Andrzej Solarz)

Proszowice, 21-05-2012

     W dziejach naszego narodu, w okresie po upadku Powstania Listopadowego i Powstania Styczniowego, wykształciła się szczególna forma wyrażania postawy patriotycznej. Wówczas fundowano figury lub kapliczki, w formie Krzyża lub zamyślonego Chrystusa z cierniową koroną.

     Społeczność naszego regionu aktywnie uczestniczyła w tych tragicznych powstaniach, podobnie jak w Insurekcji 1794 roku. W okresie poprzedzającym Powstanie Styczniowe, parafie naszej Ziemi organizowały procesje do Racławic. Wówczas na polach bitwy postawiono okazały Krzyż. Zajmuje on centralne miejsce w Panoramie Racławickiej.

     Kapliczka Chrystusa Frasobliwego u zbiegu ulic Królewskiej i Racławickiej, fundacji rodziny Gądzikiewiczów - Czekajskich z 1834 roku, najprawdopodobniej jest wyrazem pamięci o poległych w Powstaniu Listopadowym. W latach 80. XX wieku złodzieje nie mieli skrupułów dokonując kradzieży figurki Chrystusa. Ponadto, na skutek czasu i warunków atmosferycznych uległa rozpadowi górna część kapliczki.

     Rekonstrukcji zabytku, zgodnej z oryginałem dokonał Tadeusz Czekajski. Wierną kopię Chrystusa odtworzył artysta staraniem rodziny fundatorów, na których terenie od blisko 200 lat wita przechodniów zadumany nad losem Ojczyzny Chrystus w cierniowej koronie. Kapliczka, co nie jest regułą w naszym regionie, jest stale zadbaną.

opracował: Henryk Pomykalski   



ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
  1. materiały IKP
  2. Szlak schronów II wojny światowej STELLUNG PROSZOWICE (przewodnik); praca zbiorowa; Stowarzyszenie "Gniazdo - Ziemia Proszowicka"; Proszowice 2011


Artykuł pochodzi ze strony: Internetowego Kuriera Proszowskiego
Zapraszamy: https://www.24ikp.pl/skarby/miejsca/kaplice/proszowice_frasobliwy_krolewska/art.php