facebook
Kościół parafialny w Kazimierzy Wielkiej
    Dzisiaj jest sobota, 23 listopada 2024 r.   (328 dzień roku) ; imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   wykaz miejsc   | 
 kościoły 
 |   kaplice   |   figury   |   krzyże   |   dwory   |   młyny   |   dzwonnice   |   inne archit.   |   atrakcje przyrodnicze   |   skarby utracone   |   inne...   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / miejsca, obiekty... / kościoły / Kościół parafialny w Kazimierzy Wielkiej
 pomóżcie!!! ;)  
Jeżeli posiadacie informacje, materiały dotyczące prezentowanych w Serwisie ciekawych miejsc, obiektów,
macie propozycję innych związanych z Ziemią Proszowską,
albo zauważyliście błędy w naszym materiale;
prosimy o kontakt!

skarby@24ikp.pl.

Inne kontakty z nami: TUTAJ!
Redakcja IKP
O G Ł O S Z E N I A


Kościół parafialny w Kazimierzy Wielkiej
pw. Św. Krzyża

kościół w Kazimierzy Wielkiej(fot. pl.wikipedia.org)

Kazimierza Wielka, 8-09-2020

     Pierwsze wzmianki o istnieniu parafii w Kazimierzy Wielkiej sięgają 1326 r. W zapiskach czytamy, że plebanem w Kazimierzy, będącej siedliskiem dekanatu, był ks. Grzegorz. W połowie XV w. parafia Kazimierza Wielka należała na zmianę do dekanatu kazimierskiego lub witowskiego. W Kazimierzy Wielkiej stał kościół drewniany pod wezwaniem św. Krzyża. Dziedzicami wioski byli Stanisław i Zbigniew, herbu Nabra lub Pielgrzymowie. W końcu XVI wieku kościół w Kazimierzy przez 30 lat był w rękach kacerstwa i chylił się ku upadkowi. Sebastian Lubomirski, kasztelan biecki zbudował nowy kościół. Pole plebańskie zajął dziedzic, mało co plebanowi zostawiwszy. Dziesięcina z wielu miejsc nie była oddawana.

     W 1663 r. Stanisław Warszycki, kasztelan krakowski wzniósł nowy, murowany kościół, który w latach 1894-1895 kosztem parafian i ówczesnego proboszcza ks. kanonika Józefa Szczepańskiego znacznie powiększono, zaś dnia 16 września 1895 r. kościół został konsekrowany przez bpa Tomasza Teofila Kulińskiego, ordynariusza kieleckiego. W głównym ołtarzu zostały umieszczone relikwie św. Pawła i Wincentego, męczenników.

     W dwójnasób powiększony kościół ma obecnie kształt łodzi, której głowicę tworzy zakończone absydą prezbiterium, do którego dobudowano podłużną zakrystię. Po tej samej stronie przylega do nawy głównej kaplica Matki Bożej, a po stronie przeciwległej znajduje się kruchta, od której na prawo - na zewnętrznej ścianie świątyni namalowany jest obraz Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Ujęty w szeroką ramę z białego ciosu.

kościół w Kazimierzy Wielkiej, rok 1953, fot. Ryszard Bielawski(fot. zbiory autora)

     Na ramie wycięty jest rok: D. 8 XII. 1904. Nad głównym wejście do kościoła wmurowane są trzy płytki z datą fundacji kościoła, herbem fundatora i rokiem powiększenia świątyni. Na futrynie odrzwi do zakrystii wykute: A.D. IHS. 1677.

     Nawa główna i prezbiterium mają sufit. Okna w kościele są tylko od południowej strony. Posadzka wykonana jest z szarego marmuru połączonego z białym.

     Ołtarze znajdujące się w kościele są w stylu odrodzenia. W głównym ołtarzu ozdobiony czteroma żłobionymi kolumnami i pilastrami w arkadzie upiększonej kasetonami znajduje się obraz Chrystusa Pana na Krzyżu, prawdopodobnie autorstwa Franciszka Smuglewicza z początku XIX w. Po obu stronach obrazu rozmieszczone są narzędzie Męki Pańskiej. W niszach nieopodal ołtarza stoją figury Pana Jezusa i Matki Bożej.

     Ołtarze boczne stoją ukośnie. Po lewej stronie znajduje się ołtarz maryjny ze starym obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem - zwaną Matką Bożą Kazimierską - w srebrnej sukience, czczony w Kazimierzy Wielkiej od XVII w. Na obrazie znajdują się korale i wota. Wyżej obraz św. Anny Samotrzeciej. Na mensie ołtarza stoi obraz Matki Bożej Nieustającej Pomocy, przy którym w każdą środę odprawiana jest Nieustająca Nowenna, w czasie której wyczytuje się prośby i podziękowania do Matki Bożej składane przez wiernych.

     Po prawej stronie znajduje się ołtarz z obrazem Miłosierdzia Bożego, zaś nam nim znajduje się obraz św. Stanisława. Czwarty ołtarz w nawie głównej pochodzi z XVIII w. i umieszczony jest w pobliżu późnobarokowej ambony. W ołtarzu znajduje się obraz Anioła Stróża, polecającego Matce Bożej dziecię trzymają. Obraz ufundowany został przez Bractwo św. Aniołów Stróżów. Na dole wąż kusiciel, a wyżej obraz św. Stanisława Kostki.

kościół w Kazimierzy Wielkiej, w poczatkach XX wieku, fot. Mariusz Brzeziński(fot. zbiory autora)

     Z lewej strony kościoła znajduje się boczna kaplica, która różni się od reszty kościoła formą sklepienia, które ma kształt krzyżowo-kolebkowy. W ołtarzu w kaplicy znajduje się obraz przedstawiający Świętą Rodzinę: św. Józef z lilią w ręce w zachwycie oparty o skałę, na tle której siedzi Najświętsza Maryja Panna z Dzieciątkiem. Obraz wart rozpowszechnienia. Malował go Bronisław Kamiński w 1895 r. Wyżej w nastawie - św. Piotr. W tej kaplicy wisi obraz dobrego pędzla wyobrażający św. Izydora, modlącego się w polu nad słupem z Matką Bożą w głębi - Anioł orze. Fundatorem tej kaplicy był ks. proboszcz Józef Szczepański.

     Organy kościelne zamontowane zostały w 1895 r. na pamiątkę 50-lecia pracy w kazimierskiej parafii ks. kanonika Józefa Szczepańskiego. Po ponad 100 latach eksploatacji organy wymagały kapitalnego remontu. Podjęto decyzję o budowie nowego instrumentu. Był to prawdopodobnie instrument o trakturze mechanicznej.

     W późniejszym czasie (tj. w latach powojennych) organy zostały przebudowane. Pozostała tylko szafa ze starych organów i wykorzystano część głosów organowych zarówno metalowych jak i drewnianych. Przebudowy tej dokonała firma Biernacki. Organy po tejże przebudowie posiadały trakturę pneumatyczną oraz 21 głosów rozdzielone na 2 manuały i pedał. Przez działalność "drewnojadów", instrument ten w 2011 r. nie posiadał żadnej wartości zarówno muzycznej, jak i historycznej.

wnętrze kościoła w Kazimierzy Wielkiej, czasy obecne, fot. Zdzisław Kuliś(fot. zbiory autora)

     Ze względu na nieopłacalność rekonstrukcji organów Biernackiego postanowiono o wbudowaniu w istniejącą szafę organową pochodzącą z czasów Śliwińskiego instrumentu sprowadzonego z Niemiec. Sprowadzony instrument został zaadaptowany do wnętrza szafy, zużyte elementy zostały wymienione lub wyremontowane. Nowe organy pierwszy raz zagrały na Pasterce w 2012 r. Obecnie organy posiadają 20 głosów, 5 wiatrownic tonowych, klapowo-zasuwowych. Traktura gry jest elektryczna a traktura rejestrów elektro-pneumatyczna. Całość została zintonowana oraz nastrojona.

Na podst.: parafiakazimierza.pl   

     Parafia posiada swój cmentarz grzebalny, który otoczony jest solidnym murem betonowym, wykonanym na początku lat 90-tych XX w. Na cmentarzu stoi kaplica. Obecnie trwają prace nad powiększeniem jej tak, aby można było w niej odprawiać Msze św. pogrzebowe.

Odpust: Podwyższenia Krzyża św. - 14 września.

Czy wiesz, że...:

  • Od 2012 r. parafia wydaje tygodnik "Parafianin", który jest jednocześnie zapisem historii parafii. Co tydzień rozchodzi się 400 egzemplarzy.
  • 7 lutego 2015 r. ruszyła internetowa transmisja "na żywo" z kazimierskiego kościoła.
  • W spisie ludności województwa krakowskiego z lat 1790-1791, w parafiach powiatu proszowskiego (lit. b-n) są wyszczególnione parafie, w których figuruje także parafia Kazimierza Wielka:
    1. Parafia Biórków (wsie: Biórków, Skrzyszowice, Łoskowice).
    2. Parafia Bobin (Bobin, Dalechowice, Koczanowa, Czajęcice, Wolwonowice).
    3. Parafia Bolechowice (Bolechowice, Karniowice, Więckowice, Kobylany, Będkowice, Brzezie, Ujazd, Zelków, Łazy).
    4. Parafia Brzesko Nowe (miasto Nowe Brzesko i wsie: Hebdów, Bugaj, Mniszów, Nękanowice, Szpitary).
    5. Parafia Cudzynowice.
    6. Parafia Czulice - (Czulice, Karniów, Wronin, Wroniec, Wasów, Wróżenice).
    7. Parafia Działoszyce (m. Działoszyce i wsie: Dziekanowice, Pierocice).
    8. Parafia Gorzków (Gorzków, Plechów, Stojanowice, Kaczkowice, Donatkowice, Wojsławice, Krzyszków, Przyczniów, Chruszczyna).
    9. Parafia Igołomia (Czernichów i plebania Igołomska).
    10. Parafia Kazimierza Wielka - (Kazimierza Wielka, Podolany, Stradlice, Wojciechów, Odonów, Donosy, Paśmiechy, Skórczów, Słonowice).
    11. Parafia Kościelec (Kościelec, Mysławczyce, Piekary, Ściborowice, Przezwody, Ostrów, Kamieńczyce, Kadzice, Sieradzice, Boronice, Wielgusz, Nagórzany, Łękawa, Lekszyce, Marcinkowice).
    12. Parafia Koszyce - (m. Koszyce i wsie: Sokołowice, Włostowice).
    13. Parafia Książnice Wielkie (Książnice, Jankowice, Łapszów, Wroczków, Maciczyn, Jaksice, Dolany, Modrzany, Majkowice, Biskupice, Zysławice, Książnice Małe).
    14. Parafia Łętkowice.
    15. Parafia Małoszów.
    16. Parafia Niedźwiedź (Niedźwiedź, Brus, Kępa, Zaborze, Szczepanowice, Trątnowice, Waganowice, Brończyce).
    17. Parafia Niegardów (Niegardów, Czechy, Wierzbica, Budziejowice, Muniaczki, Piotrkowice, Błogocice, Dalewice).
wnętrze kościoła w Kazimierzy Wielkiej, czasy obecne, fot. Zdzisław Kuliś(fot. zbiory autora)



opracowanie: Zdzisław Kuliś   



idź do góry powrót


23  listopada  sobota
24  listopada  niedziela
25  listopada  poniedziałek
26  listopada  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ