Kościół parafialny w Pałecznicy pw. św. Jakuba Apostoła
|
(fot. Zbigniew Porębski) |
Pałecznica, 15-12-2008
Kościół p. w. św. Jakuba Apostoła znajduje się na niewielkim wzniesieniu i jest przykładem skromnej średniowiecznej, prowincjonalnej budowli z elementami stylu neogotyckiego oraz barokowym wystrojem wnętrza.
Choć pierwsza wzmianka o istnieniu parafii jest z 1326 r., to musiała ona powstać znacznie wcześniej, skoro w tym czasie istniał już dekanat pałecznicki. Nie wiadomo czy wspomniany przez Długosza w Liber Beneficjorum kościół z białego kamienia (alba lapide) był pierwotną świątynią, czy może już drugim z kolei obiektem.
Wiadomo na pewno, że pod koniec XVII wieku kościół został przebudowany i poddany ponownej konsekracji, której dokonał biskup Stanisław Szembek w 1695 r. Trudno ocenić, w jakim stopniu rekonsekracja wynikała z przebudowy, a w jakim z wcześniejszego sprofanowania świątyni przez innowierców. Na pewno zmiany reformacyjne w Pałecznicy były długotrwałe, obejmując okres ponad 100 lat. Zbór powstał w 1550 r., gdy wieś należała do Stanisława Lasockiego. Kościół przekształcono na zbór w 1553 r., w 1557 r. odbył się tu zjazd, a w1568 - synod.
|
(fot. Zbigniew Porębski) |
Trudno, wskutek braku dokumentów, odtworzyć wygląd kościoła przed przebudową w XVII wieku. Poszczególne etapy powstawania świątyni zatarły się podczas połączonej z rozbudową restauracji z roku 1826. W 1882 r. została położona nowa posadzka.
Liczne przebudowy sprawiły, że trudno w pałecznickim kościele doszukać się jednolitych cech stylowych. Szerszą prostokątną nawę kończy prezbiterium. Do nawy dobudowano dwie kaplice, od północy i od południa. Od zachodu do nawy przylega wieża ze stromym, ostrołukowym hełmem.
W ołtarzu głównym - obraz Ukrzyżowania. Są także dwa cenne ołtarze boczne. Na uwagę zasługuje ambona z początku XVIII wieku i chrzcielnica marmurowa z XIX wieku.
opracował: Andrzej Solarz
ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
- materiały IKP
- strona www - Tygodnik katolicki "Niedziela" (Agnieszka Dziarmaga) - opis
- strona www - Marty Król - opis
- strona www - diecezji kieleckiej - grafika
|