Kościół parafialny w Proszowicach pw. Wniebowzięcia NMP i św. Jana Chrzciciela
|
(fot. ks. A.Gliński-Boksiński) |
Proszowice, 2002
Ołtarz Wielki (nastawa ołtarza, obraz Ukrzyżowania)
Fundacja ks. Aleksandra Krasnopolskiego proboszcza w Proszowicach. Ołtarz wykonali Mikołaj i Jan Przybysławczykowie z Krakowa w latach 1631 - 1636.
Nastawa Wielkiego Ołtarza składa się z podstawy stojącej na predelli, przez podstawą jest umieszczone bogato rozbudowane Tabernakulum.
W części środkowej utworzonej przez dwie kolumny, po bokach których stoją figury św. Jana Chrzciciela i św. Mikołaja. W bogato profilowanej ramie znajduje się obraz olejny przedstawiający Ukrzyżowanie Pana Jezusa. W prawym rogu na dole znajduje się postać fundatora obrazu, którym jest ks. Jakub Ostiensis profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Wokół ramy umieszczonych zostało 10 postaci aniołów z narzędziami Męki Pańskiej. Na zewnętrznej stronie obu kolumn dźwigających zwieńczenie nastawy widnieją popiersia 12 apostołów trzymających tablice z wersetami składu apostolskiego.
Nad obrazem znajduje się rzeźba przedstawiająca głowę św. Jana Chrzciciela na misie. W zwieńczeniu znajduje się obraz Tondo przedstawiający ukoronowanie Matki Boskiej na Królową Nieba i Ziemi w chwili Wniebowzięcia.
Po bokach widnieją postacie św. Antoniego z lewej strony i św. Jana Kantego z prawej. Poniżej postacie św. Jana Ewangelisty i św. Mateusza Apostoła. Na Szczycie stoi figura Pana Jezusa Zmartwychwstałego.
opis sporządzono: 12 sierpnia 1992 roku przez ks. Boksińskiego
|
(fot. ks. A.Gliński-Boksiński) |
Obraz fundacji ks. Jakuba z Ujścia Solnego profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego, proboszcza parafii Proszowice wykonany w roku 1636.
Obraz Ukrzyżowania Pana Jezusa malowany farbami olejnymi na płutnie w ramie drewnianej zakończonej łukiem półokrągłym u góry przedstawia scenę ukrzyżowania Pana Jezusa. Po lewej stronie u stup krzyża widnieją postacie niewiast - wśród nich postać Najświętrzej Marii Panny.
|
św. Magdalena (fot. ks. A.Gliński-Boksiński) |
Przy krzyżu klęczy św. Magdalena. Po prawej stronie stoi Jan Chrzciciel zaś w prawym rogu widoczna jest postać fundatora obrazu ks. Jakuba z Ujścia Solnego, wyżej na drugim planie postać żydowskiego członka Sanchedrynu.
opis sporządzono: 12 sierpnia 1992 roku przez ks. Boksińskiego
Obraz Ukoronowania Matki Boskiej na Królowę Nieba i Ziemi
|
(fot. ks. A.Gliński-Boksiński) |
Obraz prawdopodobnie fundacji ks. Jakuba z Ujścia Solnego, profesora Uniwersytetu Jagiellońskiego i proboszcza parafii Proszowice w latach 1636 - 1648.
Obraz przedstawia Ukoronowanie Matki Boskiej na Królowę Nieba i Ziemi. Wykonany w kształcie tonda, ujęty w drewnianą ramę rzeźbiną polichromowaną i złoconą. Jest typowym dziełem malarstwa barokowego XVII wieku.
opis sporządzono: 12 sierpnia 1992 roku przez ks. Boksińskiego
|