Kościół parafialny w Zielenicach pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny
|
(fot. bethania) |
Zielenice, 16-12-2008
tytuł uzupełnienia1
... Niech Maryja będzie z wami przez dalsze lata i pokolenia, przybliżając wam Chrystusa i Jego królestwo: królestwo łaski i prawdy, królestwo wiary, nadziei i miłości, królestwo życia wiecznego...
Słowa te wypowiedział na Jasnej Górze papież Jan Paweł II 19 czerwca 1983 r. podczas koronacji MB Zielenieckiej.
Do Zielenic przywieziony został w 1613 roku z Krakowa z nowicjatu ojców Jezuitów przywieziony księdza Mikołaja Tarnowskiego, kanonika krakowskiego. Wkrótce zasłynął łaskami. Świadczą o tym liczne wota, a także "Księga Cudów" prowadzona od 1659 roku. W kościelnym skarbcu przechowywana jest srebrna sukienka z obrazu wykonana w 1676 roku oraz zachowana część srebrnych naczyń liturgicznych, świeczników, relikwiarzy; większość jednak cennych przedmiotów została przekazana na rzecz powstania kościuszkowskiego, wiele zostało skonfiskowanych przez Austriaków w czasie zaborów.
|
(fot. dziennik polski) |
Umieszczony jest w głównym ołtarzu oprawny w złoconą, ozdobną ramę ukazuje się oczom patrzących po odsłonięciu zasuwy, na której znajduje się XVIII wieczne wyobrażenie Najświętszej Maryi Panny Niepokalanie Poczętej stojącej na oplecionym przez węża globie ziemskim.
Obraz Matki Boskiej to przedstawienie w typie Madonny Salus Populi Romani z rzymskiej bazyliki Santa Maria Maggiore. Nie jest jednak kopią swego pierwowzoru, choć zachowuje taki sam układ kompozycyjny. Podobnie jak i w rzymskim obrazie, Zielenicka Matka Boża ukazana jest w półpostaci z Dzieciątkiem na lewym ramieniu, prawą ręką dodatkowo przytrzymująca Syna. Ubrana jest w ciemny maforion; Dzieciątko ma jasną, długą koszulkę i sandałki, prawą rączką błogosławi, a w lewej trzyma księgę. Ponad głowami, zarówno Matki jak i Syna, widoczne są złociste aureole.
opracowanie: Andrzej Solarz
|