Żeliwny krzyż w Niegardowie z 1933 roku
|
zdjęcie zrobione 10 kwietnia 2020(fot. Marcin Szwaja) |
|
zdjęcie zrobione 27 czerwca 2020(fot. Marcin Szwaja) |
Proszowice, 27-08-2020
Działalność Jezusa Chrystusa stała się początkiem chrześcijaństwa. Był Synem Bożym, który stał się człowiekiem dla naszego zbawienia. Urodził się za rządów Heroda Wielkiego w Betlejem, a początek działalności wiąże się z chrztem w Jordanie, udzielonym mu przez Jana Chrzciciela. Głosił bliskie nadejście Królestwa Bożego, skazany przez prokuratora Judei Poncjusza Piłata na śmierć przez ukrzyżowanie ok. 33 roku n.e.
Jego najważniejszym przesłaniem jest przykazanie miłości: Będziesz miłował Pana Boga twego z całego serca twego, z całej duszy twojej, ze wszystkich sił twoich, ze wszystkiej myśli twojej, a bliźniego swego jak siebie samego. Za pewnie tymi słowami i kierowała się jedna z wioskowej społeczności parafii, stawiając ten żeliwno-kamienny pomnik. Może też motywatorem były historyczne wydarzenia w Polsce - szczyt kryzysu gospodarczego. A u zachodnich sąsiadów - dojście Hitlera do władzy i tworzenie faszyzmu i nazizmu.
Napis głosi: Na pamiątkę 2 chrztu ofiar ustanowienia mszy świętej i odkupienia ludzkości w rocznicę 1000-lecia. Funduje wieś Muniaczkowice.
|
zdjęcie zrobione 10 kwietnia 2020(fot. Marcin Szwaja) |
Krzyż znajduje się na Początku wsi Niegardów, przy drodze prowadzącej do wsi Piotrkowice Wielkie. Jest odlany i wykuty ze stopu żeliwa o ramionach zakończonych kulami i zdobieniami kowalskimi. Na nim znajduje też podstawka na świeczki.
Postać Jezusa Chrystusa wykonana z mosiądzu i promieniami na szczycie. Osadzony w czerwonym głazie narzutowym na betonowym fundamencie. A cały międzywojenny zabytek znajduje się na kopcu ziemnym, do którego prowadzą betonowe schodki.
To miejsce jest jedną ze stacji podczas procesji Bożego Ciała, co roku jest zawsze upiększany. Także bez święta, na co dzień, mieszkańcy dbają o schludny wizerunek tego zakątka - niegardowskiej wsi.
opracowanie: Marcin Szwaja
|
zdjęcie zrobione 10 kwietnia 2020(fot. Marcin Szwaja) |
fot. Marcin Szwaja 2020 publikacja: 27-08-2020
ŹRÓDŁA, BIBLIOGRAFIA:
- Ilustrowana encyklopedia powszechna; Wydawnictwo Zielona Sowa; Kraków 2008
- Katechizm bierzmowanych; Kraków 1991
- Tadeusz Glubiński; Historia klasa 8; Warszawa 1992
- zbiory autora
|