facebook
Weronika Czerwiec - bohaterka Ziemi Nowobrzeskiej 1944 r.
    Dzisiaj jest sobota, 23 listopada 2024 r.   (328 dzień roku) ; imieniny: Adeli, Felicyty, Klemensa    
 |   serwis   |   wydarzenia   |   informacje   |   skarby Ziemi Proszowskiej   |   Redakcja   |   tv.24ikp.pl   |   działy autorskie   | 
 |   ludzie ZP   |   miejsca, obiekty itp.   |   felietony, opracowania   |   kącik twórców   |   miejscowości ZP   |   ulice Proszowic   |   pożółkłe łamy...   |   RP 1944   | 
 |   wstęp   |   aktualności   | 
 artykuły, opracowania 
 |   wspomnienia   |   ludzie RP 1944   |   filmoteka   |   kalendarium   |   RP 44 w sztuce   | 

serwis IKP / Skarby Ziemi Proszowskiej / RP 1944 / artykuły, opracowania / Weronika Czerwiec - bohaterka Ziemi Nowobrzeskiej 1944 r.
O G Ł O S Z E N I A


Weronika Czerwiec - bohaterka Ziemi Nowobrzeskiej 1944 r.

pomnik i tablica ufundowane ze środków własnych Społecznego Komitetu Miejsko-Gminnego ds. Obchodów 70. Rocznicy Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944 i Powstania Lipcowego w Gminie Nowe Brzesko [okolicznościowa kartka] (fot. zbiory autorki)

Nowe Brzesko, 16-07-2014

     W dniu 27 lipca 2014 r. przypada 70 rocznica Rzeczpospolitej Partyzanckiej i Powstania Lipcowego w Gminie Nowe Brzesko. Niemniej jednak główną uroczystością związaną z zaplanowanymi obchodami będzie odsłonięcie w dniu 15 sierpnia br. na terenie klasztoru w Hebdowie, pomnika upamiętniającego ocalenie Nowego Brzeska i Hebdowa przed pacyfikacją hitlerowską.

     Pisząc o wydarzeniach związanych z powstaniem Rzeczpospolitej Partyzanckiej oraz wybuchem Powstania Lipcowego w Nowym Brzesku w dniu 27 lipca 1944 r., nie można zapomnieć o odważnych postawach dwóch osób: Antoniego Skąpskiego z Hebdowa (zarządcy dóbr ziemskich w Hebdowie, ojca Jerzego Skąpskiego) oraz Weroniki Czerwiec.

Weronika Czerwiec była ogólnie szanowaną mieszkanką Nowego Brzeska, zmarła 8.05.1983 r. i wraz z mężem spoczywa na cmentarzu parafialnym w Nowym Brzesku
(fot. zbiory autorki)
     W tym miejscu córka Weroniki Czerwiec - Krystyna Schiwik oraz wnuki Andrzej Czerwiec i Barbara Dubiel chcieli sprostować informację, jaką od wielu lat posiadali mieszkańcy Nowego Brzeska. W społeczności lokalnej przypisywano Pani Weronice Czerwiec, iż miała na imię Maria oraz to, że była zasymilowaną Niemką, która wyszła za mąż za Polaka. Obie te informacje są niestety nieprawdziwe, a Pani Weronika Czerwiec z domu Leśny, urodziła się 04.02.1902 r. na Śląsku Opolskim, była rodowitą Polką, która w poszukiwaniu pracy wyjechała do Niemiec, gdzie poznała swojego przyszłego męża - Franciszka Czerwca mieszkańca Nowego Brzeska.

     Stąd też w świetle wydarzeń jakie rozegrały się w 1944 roku oraz planowanego odsłonięcia pomnika i pamiątkowej tablicy związanej z 70 rocznicą powstania lipcowego, przybliżenie biografii Pani Weroniki Czerwiec opartej na wspomnieniach córki, jest niezwykle ważne dla mieszkańców Nowego Brzeska.

Weronika Czerwiec w młodości - zdjęcie legitymacyjne
(fot. zbiory autorki)
Weronika Czerwiec z domu Leśny urodziła się 04.02.1902 r. na Śląsku Opolskim. Jako młoda dziewczyna wyjechała za granicę w poszukiwaniu pracy. Tam poznała swojego przyszłego męża Franciszka Czerwca, który jak wielu młodych mężczyzn wyemigrował z małopolski, również w poszukiwaniu pracy. Po kilku latach pobytu i pracy w Niemczech, Francji i Luksemburgu powrócili do kraju. Szukali miejsca, gdzie mogliby osiąść na stałe. Wybrali Nowe Brzesko, ponieważ z tych okolic pochodził mąż Weroniki.

     Wybudowali dom [ul. Lubelska] i zamieszkali z dwoma synami. Tu zastała ich II wojna światowa i okupacja niemiecka. Weronika Czerwiec znająca język niemiecki, starała się w ramach swoich możliwości pomagać mieszkańcom Brzeska. Gdy była taka potrzeba, służyła za tłumacza, na prośbę rodzin aresztowanych, jeździła do powiatu (wtedy Miechowa) i nie zważając na własne bezpieczeństwo wstawiała się i poręczała za oskarżonych i aresztowanych przez Niemców mieszkańców Brzeska.

     Również jej działania przyczyniły się do wstrzymania zaplanowanej przez okupanta pacyfikacji Nowego Brzeska. Dzięki temu miejscowość nie została zbombardowana i nie zginęli niewinni ludzie. Jeszcze wiele lat po wojnie mieszkańcy, którzy pamiętali czasy okupacji wspominali te wydarzenia i byli wdzięczni, za jak sami się wyrażali "ocalenie Naszego Brzeska". Weronika Czerwiec była ogólnie szanowaną mieszkanką Nowego Brzeska. Zmarła w 1983 r. i wraz z mężem spoczywa na Cmentarzu Parafialnym w Nowym Brzesku".

     Pragnę podziękować rodzinie Pani Weroniki Czerwiec: Barbarze Dubiel, Andrzejowi i Marii Czerwiec za udostępnienie zdjęcia oraz Pani Krystynie Schiwik za przekazanie listu ze wspomnieniami. Ponadto tekst powstał na podstawie materiałów zamieszczonych na stronie internetowej Pana Arkadiusza Fularskiego http://afularski.blogspot.com/.

opracowanie: Anna Czerwiec   

Powstanie lipcowe 1944

Głównymi postaciami, które odegrały znaczącą rolę w lipcu 1944 r. byli: Antoni Skąpski oraz Weronika Czerwiec. Ich odważna postawa przyczyniła się do uratowania Nowego Brzeska przed zaplanowaną pacyfikacją ze strony wojsk hitlerowskich.

W dniu 27 lipca 1944 r. jadące z Koszyc do Krakowa odziały Wermachtu zostały zaatakowane przez partyzantów na terenie Nowego Brzeska. Doszło do regularnej bitwy. Skutkiem tego hitlerowcy wzięli 20 zakładników z zamiarem ich rozstrzelania. Ponadto w ramach odwetu Niemcy zbombardowali kilkukrotnie miasteczko by w dalszej kolejności dokonać jego pacyfikacji. Jednakże dzięki postawie kilku osób: Stefana Pabiska z BCH, który wystąpił w mundurze strażackim, sołtysa Cieślika z Hebdowa oraz zarządcy majątku Hebdów, członka AK - Antoniego Skąpskiego oraz mieszkanki Nowego Brzeska - Weroniki Czerwiec nie spalono miasta.

Potrafili oni przekonać hitlerowców, iż zbrojnej napaści dokonał oddział partyzantów radzieckich, który przedostał się Wisłą do Nowego Brzeska z Puszczy Niepołomickiej. Warto zaznaczyć, że odważna postawa w główniej mierze dwóch osób: Antoniego Skąpskiego i Weroniki Czerwiec uratowała Nowe Brzesko przed spaleniem. To oni swoje zeznania potwierdzili podpisami na posterunku policji.

Podsumowując działania wojska hitlerowskiego należy zaznaczyć, iż dokonali oni trzech nalotów, gdzie w ostatnim pojawiły się również płytki zapalające, ostrzały z broni maszynowej a także zrzucano ulotki o treści: "Lotnictwo niemieckie odpowiada bandytom z powiatu miechowskiego". Niestety działania te nie oszczędziły części miasteczka, które zostało zniszczone. Spłonęło wiele domów, sklepów w okolicach rynku oraz budynków gospodarczych. Pociski nie oszczędziły również szkoły, stodoły szkolnej oraz okolicznych pól ze zbożem.



idź do góry powrót


23  listopada  sobota
24  listopada  niedziela
25  listopada  poniedziałek
26  listopada  wtorek
DŁUGOTERMINOWE:


PRZYJACIELE  Internetowego Kuriera Proszowskiego
strona redakcyjna
regulamin serwisu
zespół IKP
dziennikarstwo obywatelskie
legitymacje prasowe
wiadomości redakcyjne
logotypy
patronat medialny
archiwum
reklama w IKP
szczegóły
ceny
przyjaciele
copyright © 2016-... Internetowy Kurier Proszowski; 2001-2016 Internetowy Kurier Proszowicki
Nr rejestru prasowego 47/01; Sąd Okręgowy w Krakowie 28 maja 2001
Nr rejestru prasowego 253/16; Sąd Okręgowy w Krakowie 22 listopada 2016

KONTAKT Z REDAKCJĄ
KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ         KONTAKT Z REDAKCJĄ