Fiołek - pamiętajmy o bohaterach!
|
|
grób bohaterów AK poległych w czasie II wojny światowej, cmentarz w Zabierzowie (fot. panoramio.com) |
Proszowice, 5-10-2013
Zbigniew Pałetko w swojej nowej (ukazała się w tym tygodniu) książce przypomniał postać Klementyny Ziemkiewicz, bohaterskiej sanitariuszki oddziału partyzanckiego Skała, o wdzięcznym pseudonimie "Fiołek". Swoje krótkie (dwudziestoletnie) życie tragicznie zakończyła na Ziemi Proszowickiej.
Fragment publikacji: ... 31 października Baon Skała kwaterował w Winiarach. Wieczorem, po apelu poległych partyzantów, nastąpiła zmiana kwatery. Partyzanci przenieśli się do Bolowca koło Pałecznicy, lokując się w dworskiej, przestrzennej stodole.
Ośmiu młodych partyzantów - 7 mężczyzn i sanitariuszka Fiołek - zwróciło się o urlop zdrowotny. W dniu 4 listopada 1944 roku, opuścili miejsce postoju w Bolowcu, aby udać się na odpoczynek i leczenie, do swoich rodzinnych miejscowości. W Oddziale pozostawili mundury i broń. Szli po cywilnemu mając przy sobie kennkarty. Byli pewni, że szczęśliwie dojdą do Krakowa, Łapanowa i Zabierzowa.
Wszyscy zginęli. Klementyna Zienkiewicz została zamordowana strzałem w tył głowy z ręki niemieckiego oprawcy.
Władysław Marek, ps. Sęp wspominał: Jej jasna twarz i otwarte niebieskie oczy nie zmieniły się w ogóle, widać tylko było duży otwór wyrwany przez pocisk hitlerowskiej kuli w jej blond włosach. Kiedy w styczniu 1945 r., po rozwiązaniu oddziału, wróciłem do domu bardzo często przychodziła do mnie matka "Fiołka". Zawsze musiałem opowiadać o Klimce, o jej pobycie w oddziale, o jej śmierci, jak wyglądała, dlaczego akuratnie wtenczas chciała iść, czy nikt nie mógł jej obronić...
Młoda dziewczyny, która miała nieszczęście należeć do pokolenia "Kolumbów - rocznik 20" oddała swoje życie, abyśmy MY mogli cieszyć się wolną Polską. DZIĘKUJEMY!!!
Dla uczczenia pamięci właśnie takich bohaterów Stowarzyszenie "Gniazdo - Ziemia Proszowicka" wystąpiło do samorządów, na terenach których, w 1944 roku powstała Rzeczpospolita Partyzancka z apelem, aby rok 2014 ogłosić rokiem Rzeczpospolitej Partyzanckiej 1944. Niestety tylko nieliczne samorządy wykazały zrozumienie tej idei (Kocmyrzów-Luborzyca, Słomniki, Kazimierza Wielka - Starostwo, Kazimierza Wielka - gmina, Igołomia-Wawrzeńczyce, Proszowice - Starostwo).
|
autor opowiada o swojej publikacji (fot. as) |
Pozostali (GZP wysłało apel do 22 samorządów) nawet nie raczyli odpisać na pismo Stowarzyszenia. Gmina Złota Pińczowska nie wykazała zainteresowania, ponieważ realizuje projekt "Republiki Pińczowskiej", Gmina Koszyce, dopytywała o szczegóły projektu, ale później zamilkła.
Czyżby ogłoszenie roku 2014. rokiem Rzeczpospolitej Partyzanckiej było zbyt wielkim gestem, aby uczcić pamięci naszych bohaterów - takich jak Klimka?
Wydanie książki "Fiołek - wspomnienia o Klementynie Zienkiewicz" jest częścią projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Kulturalne Radziemic w ramach Regionalnych Obchodów 70. Rocznicy Powstania Rzeczpospolitej Partyzanckiej.
Andrzej Solarz
|
(fot. IKP) |
|
|
|