Laureaci konkursu IKP - test 02
|
(fot. ikp) |
Proszowice, 8-08-2014
Tym razem największe kłopoty były z pytaniem drugim, tj. datą potyczki w Nowym Brzesku. Nie wiedzieć czemu uczestnicy zabawy wybierali odpowiedź 24 lipca, która praktycznie była nijak nie związana z treścią pytania. Wynikiem tego błędu może były wspomnienia zamieszczone w dziale na IKP, gdzie piszącemu kombatantowi widocznie pomyliły się daty, a może była to tylko nieuwaga.
Oczywiście prawidłową odpowiedzią byłą data 27 lipca (1944r.). Poniżej prawidłowe odpowiedzi i lista nagrodzonych:
Prawidłowe odpowiedzi testu nr 02:
pyt. 1. Podaj pseudonim lub nazwisko oficera AK oraz jego stopień (z okresu RP1944), zamieszkałego w Proszowicach, który był oficerem głębokiego wywiadu AK i pierwszym dowódcą OP "Skrzetuski". Wsławił się On między innymi zapobieżeniem pacyfikacji Książa Wielkiego.
odp.: Porucznik; Alojzy Dziura-Dziurski; "Kmita", "Piorun".
pyt. 2. W którym dniu miała miejsce potyczka w Nowym Brzesku, konsekwencją której były naloty niemieckie na tą miejscowość?
odp.: 27 lipca.
pyt. 3. 106 Dywizja Piechoty AK, której dowódcą był major (w tym czasie) Nieczuja - Ostrowski powstał w ramach konspiracyjnego Inspektoratu obejmującego ówczesne powiaty: miechowski, pińczowski i olkuski. od czasu powstania przybierał on różne nazwy (kryptonimy). Zaznacz, którym z wymienionych kryptonimów nigdy się nie posługiwał:
odp.: "Moskal".
Laureaci:
Krzysztof Wojtusik - książka Tomasza Stężały "Kapitanowie 1943" tom II "Kryptonim Ubezpieczalnia" (z dedykacją).
Grzegorz Cichy - przewodnik wraz z mapą "Szlak schronów II wojny światowej - STELLUNG PROSZOWICE", wydawca: Stowarzyszenie "Gniazdo - Ziemia Proszowicka".
Agnieszka Głowicka-Polkowska - film na DVD "Generał Bolesław Nieczuja-Ostrowski - bohater naszych czasów", producent: Telewizja Elbląska.
ZAPRASZAMY DO ZABAWY!!!
|
"kliknij" grafikę |
red.
|
|
|